Kada maisto papildai kelia pavojų sveikatai?

Kada maisto papildai kelia pavojų sveikatai?
@ Shutterstock

Įvairūs maisto papildai mūsų dienomis labai populiarūs, tačiau reikalingi jie ne visiems, o kai kada netgi tampa pavojingi.
 
Kada vitaminai yra reikalingi?
 
Maisto papildai gali būti vartojami šiais atvejais;
 

  • Nėštumo metu (iki 12 nėštumo savaitės) ir toms moterims, kurios dar tik planuoja nėštumą, kasdien rekomenduojama suvartoti po 0,4 mg folio rūgšties. Tai sumažina stuburo smegenų defektų riziką;
  • Jeigu menstruacijų metu netenkama daug kraujo, gydytojas gali skirti geležies papildų;
  • Vaikams nuo 6 mėnesių iki 2 metų labai reikalingi vitaminai A, C ir D.
  • Nėščiosioms ir kai kuriems vyresnio amžiaus žmonėms gydytojai gali rekomenduoti po 10 mg vitamino D per dieną.

 
Kada vitaminai kelia didžiausią pavojų?
 
Dvi situacijos, kada vitaminų ir mineralinių medžiagų papildai gali būti itin pavojingi:
 

  • Nėštumo metu vitaminas A (retinolis) yra nerekomenduotinas (jeigu jo neskiria gydytojas): nustatyta, kad didelės vitamino A dozės yra tiesiogiai susijusios su kai kurių įgimtų defektų rizika. Papildoma atsargumo priemonė – nėščiosios turėtų išbraukti iš savo raciono kepenis.
  • Niekada nevartokite daugiau kaip po 10 mg vitamino B6 per dieną. Didelės dozės gali negatyviai veikti nervų darbą.

 
Pavojingiausi vitaminai ir mineralinės medžiagos
 
Šių vitaminų ir mineralinių medžiagų dozės turi būti griežtai kontroliuojamos.
 
Vitaminas B6
 
Šiam vitaminui būdingas negatyvus poveikis – neuropatija (nervų pažeidimas). Šis efektas matomas tiek stebint vitaminus vartojančius žmones, tiek laboratorinius gyvūnus. Komplikacijų paprastai kyla po didelių vitamino B6 dozių ir/arba ilgo vartojimo. Dažniausiai nutraukus vartojimą nervų pažeidimai išnyksta, tačiau kai kuriais atvejais pokyčiai būna negrįžtami. Pirmieji tipiški nervų pažeidimo požymiai – pakitusi eisena ir nutirpusios pėdos. Vėliau sumažėja rankų jautrumas, sutrinka judesių koordinacija, prasideda galūnių drebulys, mažėja jautrumas skausmui ir aukšta temperatūrai.

2 psl. »

Komentarai (1)

Gintaras Raulinaitis 2018-11-27 17:59
Vai, o kodėl gi nepaminėtas vitaminas D lasiukais? Man regis, tai pats pavojingiausias perdozavimo atveju, ir todelei tegalima vos vieną lašelį per dieną. Atkreipciau dėmesį, jogei kalcio ir geležies preparatai yra antgonistai ir drauge, vadinasi, negeriami. Žinotina ir tai, kad geležies piliules gerkime po valgio praejus dviems valandoms ir prieš kitą valgį islaikykime dviejų valandų pertrauką, tuomet tinkamai įsisavinama. Geležis ypatingai svarbi, vos tik 12 metų ir 8 mėnesių Mergaitėms prasideda pirmosios mėnesinės ir kuomet gi su kraujuku pasišalina nemažai geležies ir nevartojant geležies papildu ištinka mažakraujystės simptomai.