Žiemą patalpas būtina ne tik vėdinti, bet ir drėkinti

Žiemą patalpas būtina ne tik vėdinti, bet ir drėkinti

Nors sakoma, kad šiluma kaulų nelaužo, šildymas turi ir nemalonių pasekmių: dėl šilto, sauso oro bei dirbtinio apšvietimo išsausėja oda, nosies gleivinė, pavargsta ir ima perštėti akys.

Rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ Vilniuje vaistininkė Dominyka Petruškaitė sako, kad patalpų šildymas neretai ne tik kelia diskomfortą, bet gali tapti ir ligų priežastimi.

Svarbiausia – optimali drėgmė ir vėdinimas

Vasarą dažnai pasirenkame per žemą kondicionieriaus temperatūrą, todėl įkvėpę šalto oro sudirginame kvėpavimo takus, kyla infekcijos. Anot vaistininkės, patalpų šildymas nėra toks pavojingas sveikatai, nes jis įvedamas palaipsniui. Tačiau, nors tai ir nėra toks staigus ir agresyvus pokytis, jis daro didelę įtaką mūsų organizmui.

Pernelyg sausas oras kenksmingas ne tik mūsų odai, bet ir nosies gleivinei: pirmiausia pajuntame sausumą, kuris pasireiškia perštėjimu, mikroįtrūkimų ir šašų atsiradimu. Tai tampa puikia terpe veistis mikroorganizmams, kurie sukelia bendrus peršalimo ir kitus simptomus. Išsausėjusi oda tampa ne tokia elastinga, yra jautresnė, atsiranda smulkių raukšlelių. Sausų patalpų orą iškart pajunta ir mūsų akys, todėl norisi dažniau mirksėti, pasireiškia tarsi smėlio, svetimkūnio pojūtis, jos greičiau pavargsta. Pasak rūpestingos vaistininkės D. Petruškaitės, visa tai yra šildymo pasekmės.

Drėkinti iš išorės ir iš vidaus

Kad oda būtų elastingesnė, žiemą, kaip ir vasarą, būtina vartoti pakankamai skysčių. Rūpestinga vaistininkė primena, kad į šį kiekį nereikia įskaičiuoti kavos, o jos išgėrus, skysčių balansą būtina kompensuoti dviem stiklinėmis, puodelį juodos ar žalios arbatos – viena stikline tyro vandens.

Vos pradėjus šildyti patalpas, vaistininkė rekomenduoja jas drėkinti. Tai galima daryti įvairiais drėkintuvais. Patalpoje turėtų būti ne mažesnė nei 18 laipsnių temperatūra, o santykinė drėgmė siekti apie 40-60 procentų bendros drėgmės. Jeigu to nepakanka ir vis tiek jaučiame diskomfortą, galime naudoti specialius preparatus su propolio, pušų, eukalipto ekstraktais, skirtus nosiai sutepti, drėkinti iš vidaus ir apsaugoti nuo bakterijų patekimo, taip pat lašus akims.

„Patarčiau kuo labiau drėkinti organizmą iš vidaus, vartoti skysčių ne mažiau nei 2 litrus per dieną, įskaitant sriubas ir sultis. Labai svarbu vėdinti patalpas: dažnai vyrauja klaidinga nuomonė, kad žiemą nereikia darinėti langų ir be reikalo eikvoti šilumos. Vėdinti reikia mažiausiai du kartus per dieną po penkias minutes, praveriant visus langus, kad pasikeistų visas patalpų oras. Per tiek laiko namų sienos tikrai neatšąla, o mes galime džiaugtis grynu, švariu ir mūsų sveikatai naudingu oru“, - sako vaistininkė D. Petruškaitė.

Komentarai