Žalingi indai: ką palikti, o ką - išmesti? (II dalis, pabaiga)

Žalingi indai: ką palikti, o ką - išmesti? (II dalis, pabaiga)

Kai kurie iš mūsų kasdien naudojamų indų gali kelti rimtą grėsmę sveikatai. Kokie gi iš jų yra saugūs naudoti, o kurių reikėtų atsikratyti?

 

Žalingi indai iš melamino

Palyginti neseniai prekyboje atsirado gražių indų iš melamino. Šios produkcijos tiekėjos – Kinija ir Turkija. Iš išorės melaminas primena porcelianą, tačiau sveria gerokai mažiau. Kadangi medžiaga atrodo labai patraukli, tarp pirkėjų ji sulaukė didelio pasisekimo.

Tačiau tiesa ta, kad šie indai yra toksiški. Vienas iš pavojaus šaltinių vėlgi yra švino, kadmio ir kitų metalų druskos, kurių yra dažų sudėtyje.

Perkelti paveikslėliai nepadengiami kokiu nors apsauginiu sluoksniu, tad šios medžiagos lengvai patenka į maistą. Kitas pavojus yra tas, kad į melamino sudėtį įeina nuodingas formaldehidas. Jį išskiria daugelis plastikų, tačiau melaminas aplenkia juos visus – norma viršijama dešimtis ir net šimtus kartų. Bandomiesiems gyvūnams tokios formaldehido dozės sukelia mutacinius organizmo pokyčius ir skatina vėžinių ląstelių atsiradimą.

Specialistai, kurie bando ir sertifikuoja tokią produkciją, teigia, kad naudoti ją galima, tačiau tik griežtai laikantis gamintojo instrukcijų.

Paprastas pavyzdys: jeigu nurodyta, kad indas skirtas saugoti tik biriems produktams, laikyti jame skysčių negalima, antraip jie gali sugerti nuodingas medžiagas. Jeigu nurodyta, kad indelis skirtas šaltam maistui, negalima į jį dėti karšto, ir panašiai.

Nerūdijantis plienas

Paskutiniu metu labai išpopuliarėjo nerūdijančio plieno indai. Tikriausiai jų rastume praktiškai kiekvienoje virtuvėje. Jeigu indai pagaminti iš kokybiško plieno (ir jeigu nepažeidžiama gamybos technologija), jie nepakeis maisto skonio ypatybių ir nepakenks sveikatai. Galima sakyti, kad tai – ekologiškai švarūs indai.

2 psl. »

Komentarai (1)

dina 2012-04-25 21:41
labai idomios abi dalys