Viskas, ką reikia žinoti apie moteriškas higienos priemones

Viskas, ką reikia žinoti apie moteriškas higienos priemones
@ Shutterstock

Nesvarbu, ar esate jauna moteris, kuri tik pradėjo domėtis higienos priemonėmis, ar esate vyresnio amžiaus ir jau žinote, kokias priemones jums patogiau naudoti menstruacijų metu, tačiau vis tiek yra keletas dalykų, kurie gali gluminti arba kurių dar net nežinojote. Ginekologai moterims pataria, kaip dėvėti tamponus, atsakydami į klausimus: kaip veikia tamponai, ar galima miegoti su tamponu, kas yra toksinio šoko sindromas, kaip naudoti tamponą ir kaip įdėti tamponą. Specialistai taip pat pateikia tamponų, higieninių įklotų skirtumus – kada kurią higienos priemonę naudoti tinka labiausiai.

 

Kaip išsirinkti tinkamą moteriškos higienos priemonę

 

Tamponai, higieniniai įklotai, menstruacinės taurelės, daugkartinio naudojimo kelnaitės – apstu moteriškų higienos priemonių variantų, iš kurių galima rinktis. Pavyzdžiui, tamponai gali būti ypač efektyvūs ir patogūs sporto metu, tačiau menstruacinės taurelės yra ekologiškas variantas, tausojantis gamtą, o įklotai vienas sveikatai saugiausių variantų – tad kaip išsirinkti? Specialistai pataria, kad renkantis variantą iš daugybės pasiūlymų, verta atsižvelgti į tai, ko labiausiai jums reikia asmeniškai, kokie jūsų prioritetai. Pateikiami moteriškų higienos priemonių pagrindiniai požymiai:

 

  • Menstruacinės taurelės. Jos yra puikus pasirinkimas, jei dėl kokių nors priežasčių negalite dažnai nueiti į tualetą. Kai kurios moterys labiau mėgsta tamponų lengvumą ir paprastumą, o kitoms patinka menstruacinių puodelių patikimumas, kuriuos galima keisti kas 12 valandų. Tačiau, prieš renkantis šias higienos priemones, būtinai pasitarkite su savo gydytoju ir apsvarstykite toksinio šoko sindromo riziką (toksinį šoką gali sukelti bakterinė infekcija, galinti prasidėti dėl ilgai nekeičiamo tampono ar menstruacinės taurelės). Toksinis šokas yra rimtas susirgimas, nuo kurio galima netgi numirti, jam būdingi simptomai: aukšta temperatūra, odos išbėrimas, galvos ir raumenų skausmai, pykinimas ir vėmimas, nukritęs kraujospūdis.
     

  • Tamponai. Juos patariama naudoti tik toms moterims, kurios turi galimybę dažnai pasikeisti higienos priemones. Tai ypač tinkamas variantas sportininkėms varžybų arba treniruočių metu, nes užtikrina visapusišką apsaugą nuo kraujo pratekėjimo. Tamponai taip pat yra mažiau pastebimi dėvint sportinę aprangą, nei būnant su higieniniu įklotu. Rekomenduojama tamponus keisti mažiausiai kas 4-8 valandas, priklausomai nuo kraujavimo kiekio.
     

  • Higieniniai įklotai. Jie tinka ypač sunkiomis menstruacijų dienomis, kuomet gausiai kraujuojama, norisi patogumo ir švelnumo. Pavyzdžiui, tamponas gali ir nesugerti viso kraujo ar susidarusių kraujo krešulių, o štai įklotas puikiai atliks savo funkcijas. Tačiau dėl įklotų dėvėjimo gali atsirasti odos bėrimų, todėl juos taip pat reikėtų dažnai keisti – bent kas kelias valandas. Visgi įklotai laikomi vieni sveikatai saugiausių pasirinkimų iš moteriškų higienos priemonių. Pastaruoju metu išpopuliarėjo daugkartinio naudojimo menstruacinės kelnaitės, kurios kartais pasirenkamos kaip alternatyva įklotams. Tačiau tai nėra itin higieniškas pasirinkimas – nors ir teigiama, kad jos gali sugerti kraujo kaip du tamponai, bet šias kelnaites taip pat reikėtų dažnai – bent kas kelias valandas, keisti ir skalbti.
     

Ar tamponai yra skirtingų dydžių?

 

Tamponai yra šiek tiek panašūs į liemenėles: galima rinktis iš kelių dydžių, o norint rasti tinkamą, gali prireikti šiek tiek bandymų ir klaidų. Naudojamo tampono dydį įtakoja jūsų kraujotaka ir asmeninis komforto lygis. Parinktas tinkamo dydžio tamponas sugeria kraują, nebūna pratekėjimų, taip pat nuo jo nejaučiamas makšties viduje joks diskomfortas. Jeigu dėvint tamponą, dažnai prateka kraujas, tai reiškia, kad tamponas yra per mažas arba per didelis, arba netinkamai įstumtas.

 

Be to, mėnesinių metu ištekančio kraujo srautas gali labai skirtis ne tik tarp pirmos ir paskutinės mėnesinių dienos, bet ir būti gausesnis vakarais nei rytais, ar atvirkščiai, todėl visada geriausia savo rankinėje laikyti kelių dydžių tamponus.

 

Ar normalu, jeigu tampono įstūmimas yra skausmingas?

 

Tinkamai įkišus į makštį tamponą, niekada neturėtų skaudėti. Tačiau, ką daryti, jei naudojate tinkamą tampono dydį ir tinkamai įdėjote, bet vis tiek patiriate diskomfortą? Kaltas gali būti makšties sausumas ar kitos problemos.

 

Jei yra makšties sausumas, dėl kurio sunku įdėti tamponą, gali būti naudinga naudoti specialų tepalą – kurį paskirs gydytojas, kad tepalas tamponą pastumtų į reikiamą vietą. Jei vis tiek patiriate didelį diskomfortą naudojant tamponą, patariama kreiptis į ginekologą, kad jus ištirtų, ar nesergate makšties ir dubens infekcijomis.

 

Kaip taisyklingai įdėti tamponą?

 

Patarimai, kaip sklandžiau įsidėti tamponą:

 

  • Pradedančiosioms naudoti tamponus, prieš jį įdedant, patariama ištuštinti šlapimo pūslę;
     

  • Nepamirškite pasirinkti tinkamo tampono dydžio! Tai labai palengvina įdėjimo procesą;
     

  • Kovokite su makšties sausumu naudojant specialų gydytojo paskirtą tepalą;
     

  • Atsipalaiduokite. Dažniausiai, kai moterims kyla problemų įkišant tamponus, jos atsiranda ne dėl to, kad parinktas netinkamas tampono dydis ar moters kūno anatomijoje kažkas negerai, o dėl to, jog dubens dugno raumenys nevalingai susitraukia. Taigi tereikia atpalaiduoti dubens raumenis;
     

  • Įstokite į reikiamą padėtį. Daugelis moterų mėgsta kišti vieną koją ant tualeto, įdėdamos tamponą. Tai leidžia makšties kampui būti lygiagrečiau tamponui, o tai palengvina įterpimą.

 

Komentarai