Virškinimo sutrikimai patenka į dažniausių negalavimų TOP 3

Virškinimo sutrikimai patenka į dažniausių negalavimų TOP 3

Bene kiekvienam yra tekę patirti mažesnių ar didesnių virškinimo negalavimų. Kartais jie praeina savaime ir beveik nepastebimai, kartais užsitęsia ir pradeda varginti, o kartais prireikia ir skubios medikų apžiūros. 

 

Pasaulyje yra daugybė žmonių, kurie lėtinius virškinimo sutrikimus priima kaip savo gyvenimo dalį. Jiems normalu, kad nevirškinimo jausmas, sunkumas skrandyje, pilvo raižymas, pūtimas ir skausmas bei vidurių užkietėjimas arba viduriavimas pasireiškia kone po kiekvieno valgio. Taip tikrai neturėtų būti – verta pasistengti, kad po pietų ar vakarienės organizmas ne apsunktų, o priešingai – tik atsirastų daugiau energijos, svarbios kasdieniniams žygdarbiams. Tegul virškinimo sutrikimai negriauna ir Jūsų gyvenimo! Tad pakalbėkime apie dažniausias virškinimo sutrikimų priežastis ir virškinimo fermentų svarbą. 

 

Virškinimo sutrikimų priežasčių puokštė – itin spalvinga

 

Sunku būtų išvardinti visas galimas virškinimo negalavimų priežastis, nes jų yra labai daug. Vis dėlto dažniausiai diagnozuojamos arba numanomos virškinimo sutrikimų priežastys yra būtent šios:

 

  • Netinkama mityba, kai maitinamasi per riebiu, per saldžiu, per aštriu, pernelyg rafinuotu ir tuo pačiu per mažai maistinių skaidulų turinčiu maistu. Būtina paminėti ir per didelius maisto kiekius, kai nuolat persivalgoma. Šių dienų maistas turi daugiau alergenų ir maisto priedų, todėl jis linkęs sukelti įvairių alergijų ir padidėjusio jautrumo reakcijų, pavyzdžiui, lėtinį viduriavimą, pilvo raižymą ar pilvo pūtimą. 
  • Mitybos režimo nebuvimas, kai valgoma labai retai ir po daug. Skubotas ir padrikas valgymas, nekreipiant dėmesio į kokybišką maisto sukramtymą ir tinkamą jo paruošimą tolesniam virškinimui. Nenuostabu, kad skrandžiui daug sunkiau virškinti tik apkramtytą ir seilėmis nepakankamai suvilgytą maistą.
  • Nuolat patiriama nervinė įtampa – įrodyta, kad stresas turi itin didelę reikšmę virškinimo sklandumui. Kuo žmogus labiau įsitempęs, tuo dažniau ir tuo sunkesni virškinimo sutrikimai jį kamuoja. 
  • Netinkamai paruoštas ar užterštas maistas, kai nesilaikoma higienos ir pats maistas nepakankamai termiškai apdorojamas. Tai sudaro palankias sąlygas virusinių ir bakterinių žarnyno infekcijų plitimui.
  • Tam tikrų vaistų vartojimas gali paskatinti virškinimo sutrikimų atsiradimą. Pavyzdžiui, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali išprovokuoti skrandžio skausmus ar netgi kraujavimą iš virškinamojo trakto, o antibiotikai sukelti viduriavimą ir pilvo pūtimą bei raižymą. 
  • Virškinimo sutrikimų pasireiškimą, be abejonės, skatina ir įvairūs žalingi įpročiai. 
  • Kaltininkais gali būti ir ūminės ir lėtinės ligos bei įvairūs sindromai, pavyzdžiui, kasos funkcijos pakitimai (egzokrininės kasos funkcijos nepakankamumas), dirgliosios žarnos sindromas, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė, žarnyno uždegiminės ligos, onkologiniai susirgimai ir taip toliau. Virškinimo sutrikimus gali sukelti ir ne virškinimo organų patologijos, pavyzdžiui, net ir gripui kartais būdingi pilvo skausmai, viduriavimas. 
  • Polinkis į virškinimo sutrikimus gali būti ir paveldėtas.
  • Galimos ir kitos priežastys, pavyzdžiui, nėštumas ar tam tikros ciklo dienos, dar nebrandus virškinimo traktas, ilgėjanti gyvenimo trukmė (senyvo amžiaus pacientai tokio tipo negalavimais skundžiasi dažniau), nepakankamas fizinis aktyvumas, netaisyklinga laikysena ar kenksmingos darbo bei aplinkos sąlygos. 

 

Fermentų svarba virškinimui – neišmatuojama

 

Kasa yra svarbiausia virškinimo liauka, kuri gamina amilazę, lipazę ir tripsiną. Tripsinas bei chimotripsinas skaido baltymus, amilazė – angliavandenius, o lipazė reikšmingai prisideda prie riebalų virškinimo. 

 

Sergant tam tikromis ligomis arba persivalgius, suvalgius sunkiau virškinimo maisto, labai išauga šių fermentų poreikis ir kasa nebespėja jų pagaminti tiek, kiek reikia – atsiranda virškinimo sutrikimų, susijusių su skrandžio pilnumo jausmu, skausmu, pykinimu, viduriavimu ir panašiai. 

 

Jei pavalgius dažnai jaučiamas sunkumo jausmas, tuomet gali padėti fermentų pakeičiamoji terapija, kuri remiasi vaistinių preparatų su kasos milteliais vartojimu. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Žinoma, prieš vartojant bet kokį vaistinį preparatą būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai.

 

Įsiklausykime į savo organizmą

 

Norint išvengti virškinimo sutrikimų, reikėtų labiau rūpintis savimi – sveikai ir reguliariai maitintis, vengti streso, neignoruoti organizmo siunčiamų signalų. 

 

Ilgai užsitęsę arba ūmiai prasidėję stiprūs virškinimo sutrikimai signalizuoja apie reikiamybę kreiptis į gydymo įstaigą ir atlikti nuodugnius tyrimus. Nedelskite, jei pradedate karščiuoti, jei pastebite kraujavimą iš virškinimo trakto, jei greitai krenta svoris, jei Jus labai stipriai pykina ar stipriai viduriuojate ar jei jaučiate labai intensyvius pilvo srities skausmus.

Komentarai