Vegetarizmas: sveikas gyvenimo būdas ar psichikos sutrikimas? (II dalis)

Vegetarizmas: sveikas gyvenimo būdas ar psichikos sutrikimas? (II dalis)

Vegetarizmas ir sveikata

Civilizacijos ligos (vėžys, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, nutukimas, cukrinis diabetas) yra pati dažniausia mirties priežastis. Gali būti, kad vegetarizmas padėtų išgelbėti žmones nuo šių problemų.

Vėžys. Tiesa ta, kad vegetarų galimybės susirgti šia mirtinai pavojinga liga yra daug mažesnės, negu tų, kurie valgo mėsą. Kaip rodo Naujosios Zelandijos ir Didžiosios Britanijos mokslininkų atliktų eksperimentų duomenys, publikuoti britų žurnale apie vėžį, raudonos mėsos (o ypač – apdorotos) vartojimas padidina riziką, kad išsivystys skrandžio vėžys.

Mokslininkai ištyrė 61 566 suaugusius britus ir palygino jų vėžio rodiklius su vegetarų duomenimis (tuos, kurie valgė žuvį, ir tuos, kurie savęs neribojo jokiomis dietomis). Jie išsiaiškino, kad vėžio išsivystymo rizika vegetarams buvo 14 % mažesnė, negu visai tiriamųjų grupei. Apsauginis efektas buvo didžiausias skrandžio vėžio, šlapimo pūslės vėžio ir leukemijos atžvilgiu. Tikimybė, kad vegetaras susirgs leukemija, buvo 50 % mažesnė, o kaulo čiulpų vėžio tikimybė – net 75 %.

Šrdies ir kraujagyslių ligos bei nutukimas. Dean Ornish tapo tikriausiai pirmuoju mokslininku, kuris įrodė, kad širdies ligų galima išvengti, jeigu pacientui skiriama vegetariška dieta. Be to, širdies ir kraujagyslių ligos yra labai glaudžiai susijusios su metaboliniu sindromu ir nutukimu.

Jeigu jūsų arterinis kraujospūdis padidėjęs, kaip ir cukraus bei trigliceridų kiekis kraujyje, taip pat beveik nėra talijos, vadinasi, jūsų organizme medžiagų apykaita yra sutrikusi. Metabolinis sindromas yra širdies ligų, diabeto ir insulto pranašas.

Kaip parodė mokslininkų iš Laoma Lindos universiteto atlikti tyrimai, vegetarams metabolinio sindromo išsivystymo tikimybė yra 36 % mažesnė, negu tiems, kurie valgo mėsą. Niekas nesikeičia netgi atsižvelgus į kitus veiksnius – pavyzdžiui, amžių, lytį, rasę, fizinį aktyvumą, suvartojamų kalorijų kiekį, rūkymą ir alkoholonių gėrimų vartojimą. Rezultatai puvo publikuoti žurnale „Diabetes Care“.

2 psl. »

Komentarai (5)

as 2012-06-28 08:01
dar vienas proto knisimas, jei rasot apie savo vegetarizma tai paminekit ir jo trukumus, nes ju yra daug, o del britu tyrimo kyla daug abejoniu, kadangi dauguma medicinos ekspertu pripazintu tyrimu byloja apie kiek kitokia statistika (jei siame lygino vidutini brita su vegetaru tai ir taip aisku, kuris daugiau kancerogenu suvalgo, kadangi britai nepasizymi sveikos mitybos iprociais, tad tokie tyrimai beprasmiski ir nieko neirodo.)
Veg 2012-06-09 14:46
Tai Zmones ir didziosios raides... Is vegetaru puses ziurint - zmonija perzenge visas ribas su maistu ir dabar valgant beprasmiskai nuzudytus ir kenkiant tiek planetai, tiek sau ir savo vaikams - TAI YRA KRASTUTINUMAS! Musu platumoje, norint sveikai ir saugiai gyventi ir maitintis - yra puikios galimybes, tik reik siek tiek praplesti savo mastymo ribas, poziuri ir apsisviesti :)
Lina 2012-05-04 14:52
As nesuprantanu vieno - kaip galima smerkti vegetarus, jog jie nevalgo mesos? Gal jus nevalgote/ nemegstate silkes, o gal zuvies, o gal ikru, gal salieru stiebu, saldumynu apskritai, brokoliu? Tai yra ir zmoniu, kurie nevalgo mesos. Kiekvienas atsirenka tai, ka jis nori valgyti. (Tarp ju ir as) O kad kudiki prazude nemaistingu pienu, tai atleiskite,bet mesa neturi visi vitaminai viename produkte. :) As ir pati zindziau kudiki budama vegetare, valgiau ivairu maista ir viskas buvo puiku.
yra 2012-04-25 17:21
yra žinomas atvejis, kaip motina vegetarė savo nepakankamai maistingu pienu pražudė savo naujagimį. Kas čia propaguojama yra pasibjaurėtina.

Bet, kuris specialistas pakartotų, jau nuo amžių žinomą dalyką: žmogui reikia visko. Vienas kraštutinumas, t.y. mėsos ir riebaus maisto pervartojimas, nedaro kito kraštutinumo gerybe - (idio)vegetarizmo. Mūsų platumoje, tu nerasi pakankamos šviežių vaisių, daržovių ir riešutų įvairovės (visų 4 sezonų metu).
Paiste 2012-03-30 17:23
Aš pati vegetare jau 4 metus ir tikrai negaliu skųstis sveikata. Taip kad nematau vegetarizme nieko blogo