Vaikų sveikata: kaip pasiruošti artėjančiam atostogų sezonui?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Vaikų sveikata: kaip pasiruošti artėjančiam atostogų sezonui?

Pediatrų Lietuvoje kasmet mažėja, todėl kyla klausimas – ar mūsų vaikams visuomet yra užtikrinama tinkama sveikatos priežiūra ir suteikiama reikalinga pagalba? Laida „Sveikata.lt“ ragina atsigręžti į mūsų mažųjų sveikatą. Kviečiame susipažinti su vaikų ligomis, sveikata ir kaip pasiruošti artėjančiam atostogų sezonui.

 

Pediatras ar šeimos gydytojas?

 

Dažnai susirgus vaikui, tėvai kreipiasi į šeimos gydytoją. Kyla natūralus klausimas ar tarp pediatro ir šeimos gydytojo yra skirtumas? Ar vaikui susirgus, galima tikėtis, kad šeimos gydytojas jį tinkamai apžiūrės? Iš tiesų taip, šeimos gydytojai gali dirbti vieni, jiems nereikia komandos (priešingai nei pediatrams) ir gali rūpintis vaiko sveikata. Tačiau renkantis gydytoją vaikui, verta pagalvoti apie tai, kad šeimos gydytojas apie vaikų ligas mokosi pusę metų, o pediatras šioje srityje specializuojasi net ketverius metus.

 

Lietuvoje – prasta situacija

 

Vaikų ligų gydytojai, po šešerių metų bendrų medicinos studijų yra ruošiami dar ketverius metus. Per tą laiką jie mokosi įvairias vaikų ligas – širdies, virškinamojo trakto, kvėpavimo, alergologijas ir pan. Tuomet, po ketverių metų, jie tampa kvalifikuotais vaikų ligų gydytojais, kurie pradeda taikyti savo žinias praktikoje.

 

Šeimos gydytojas, po šešerių metų bendrų medicinos studijų, iš turimų dar trejų papildomų metų, apie vaikų ligas yra mokomas viso labo tik pusę metų. Todėl ketveri metai ir pusė metų yra labai didelis skirtumas. Vienam žmogui yra be galo sunku apimti viską, kas medicinoje atsiranda naujo. Gydytojai kasmet atnaujina savo žinias ir yra didelis skirtumas ar reikia atnaujinti visos medicinos žinias, ar kurios nors srities, pavyzdžiui, vaikų ligų.

 

Europoje ir pasaulyje pediatrų skaičius didėja. Pavyzdžiui, JAV, per paskutinius 15 metų, vaikų ligų gydytojų skaičius išaugo net 30 procentų. Europos Sąjungos šalyse, pediatrų taip pat daugėja, išskyrus Baltijos šalis – Lietuvą, Latviją, Estiją. Šiose šalyse vaikų ligų gydytojų sumažėjo beveik dvigubai.

 

Atskirtis užmiestyje

 

Šiuo metu yra deklaruojama, jog sveikatos paslaugų prieinamumas Lietuvoje yra tolygus. Kiekvienas žmogus, tiek suaugęs, tiek vaikas turi teisę į pirminę, antrinę ar tretinę sveikatos apsaugą. Tačiau realybė yra kitokia. Didžiausias vaikų gimstamumas dabar yra Vilniuje, Kaune ir žemaitijoje, todėl ir vaikų sveikatos priežiūros paslaugų sutelkta daugiausiai būtent čia. Todėl tie vaikai, kurie gyvena atokesnėse vietose, neturi galimybių nuvykti į gydymo įstaigą tada, kada reikia.

 

Dažniausios vaikų ligos

 

Kiekvienas raidos etapas turi savų problemų ir ligų, tačiau pagal Lietuvos higienos instituto ataskaitą, 2020 m. dažniausiai vaikai Lietuvoje sirgo kvėpavimo takų ligomis. Tačiau neramina tai, kad sparčiai daugėja vaikų, sergančių akių ligomis. Jei tėvai kreiptų daugiau dėmesio į vaikų sveikatą, neabejotinai ligų atsirastų daugiau. Dabar atlaisvėjus karantinui pasipylė ir įvairių traumų atvejai – visi vaikai puola į lauką – važiuodami dviračiais ar riedlentėmis susižaloja.

 

Šeimos renkasi pediatrus

 

2018 m. pabaigoje, atliktoje apklausoje, tėvų buvo klausiama: kas turėtų prižiūrėti vaiko sveikatą pirminėje grandyje? Tarp galimų atsakymų buvo šeimos gydytojas, vaikų gydytojas ir pasirinkimas „nesvarbu“. Buvo apklausta virš tūkstančio tėvų ir net 74 proc. apklaustųjų atsakė, kad vaikus turėtų prižiūrėti vaikų ligų gydytojas. Tokia nuomonė vyrauja ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

 

Vaikai ir karantinas

 

Kalbant apie vaikų ir karantino ryšį yra ir gerų, ir blogų dalykų. Teigiama pusė yra ta, kad iš tiesų sumažėjo infekcinių ligų, žarnyno, kvėpavimo ir įvairių alergijų. Tačiau didesnė yra neigiama pusė. Per karantiną labai stipriai nukentėjo vaikų psichinė sveikata, ypač tų, kurie auga padidintos rizikos šeimose. Taip pat padidėjo viršsvorio, antsvorio bei nutukimo atvejų, dėl vaikų nejudrumo, gausaus valgymo. Ir, žinoma, dabar dar neišryškėjo, tačiau ateityje tikrai pasimatys atsiradusios regėjimo problemos.

 

Patarimai vasarai

 

Linkime Jums gražios vaikų gynimo dienos. Ši diena vaikams labai prasminga. Raginame nepamiršti, kad vasaros sezono metu tinkamai pasirūpintumėte savo vaikais. Paskiepykite juos nuo erkių, nupirkite dviračių šalmus ir atšvaitus. Galbūt saugus judėjimas atitrauks nuo kompiuterio, ten esančios neigiamos informacijos, leis vaikui sustiprėti fiziškai. Svarbiausia – būkite tinkamu pavyzdžiu!

 

Laida „Sveikata.lt“ kiekvieną sekmadienį, 9 val. ryte, per TV3. Įsijunkite!

Komentarai