Tyrimas: ką lietuviui reiškia „būti sveikam“?

Tyrimas: ką lietuviui reiškia „būti sveikam“?

Ką reiškia būti sveikam? Kiekvienas žmogus šią būseną suvokia savaip: vieniems gera sveikata neatsiejama nuo poilsio, kitiems – nuo sveikos mitybos. Tai atskleidė visuomenės apklausa, kurią inicijavo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas kartu su duonos gamintoja „Vilniaus duona“. Tyrimą atliko visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“.

Daugiau nei pusės (58 %) respondentų nuomone, būti sveiku reiškia jaustis energingu ir žvaliu. Beveik 40 % jų teigė, kad sveiki jaučiasi tuomet, kai yra išsimiegoję ir pailsėję. Anot instituto vadovo prof. Rimanto Stuko, gera vidinė savijauta, nuotaika, teigiamos emocijos ir pozityvios mintys yra sveiko žmogaus savybės: „Pasaulio sveikatos organizacija sveikatą apibrėžia kaip visapusę fizinę, dvasinę ir socialinę gerovę, o ne tik ligų ar negalavimų nebuvimą“.

46 % respondentų mano, kad yra sveiki tada, kai negeria vaistų, 40 % – kai nesilanko pas gydytojus. Šiuos atsakymus dažniausiai rinkosi vyresni nei 56 m. amžiaus žmonės.

Fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas ir sveika mityba – vieni svarbiausių geros sveikatos receptų. Deja, tik trečdalio apklaustųjų nuomone reguliarios sporto treniruotės ir žalingų įpročių neturėjimas lemia gerą savijautą. Tik 23 % respondentų nurodė, kad sveika mityba yra svarbus sveikatos elementas.

„Pripažinta, kad gyvensena ir elgsena, taip pat ir mityba, mūsų sveikatą lemia net 50 %, tad kaip jausimės, ir ar būsime sveiki, didele dalimi priklauso nuo mūsų pačių. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sveika ir subalansuota mityba lemia mažesnę lėtinių neinfekcinių ligų riziką“, – apie sveikos mitybos naudą kalba prof. Rimantas Stukas.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų

Kitas faktas