Tylioji žudikė – hipertenzija

Tylioji žudikė – hipertenzija

Padidėjusio arterinio kraujospūdžio liga, arba hipertenzija, yra viena labiausiai paplitusių lėtinių ligų. Vienas iš trijų suaugusių žmonių visame pasaulyje turi bėdų dėl padidėjusio kraujospūdžio – šis sukelia beveik pusę visų mirčių nuo insulto bei širdies ligų.
 
Centro poliklinikos gydytoja kardiologė Nijolė Kazakevičienė aiškina, kad hipertenzija diagnozuojama, kai sistolinis („viršutinis“) kraujo spaudimas yra didesnis nei 140 mmHg arba diastolinis („apatinis“) kraujo spaudimas – didesnis nei 90 mmHg. Arterinės hipertenzijos skirstomos į pirmines ir antrines. Pirminė arterinė hipertenzija (PAH) yra liga, kuriai būdinga nežinomos kilmės ilgalaikis arterinio kraujospūdžio padidėjimas. PAH sudaro apie 90 procentų arterine hipertenzija sergančių žmonių.  Antrinė arterinė hipertenzija nustatoma, kai ligonis serga inkstų, endokrinine ar kita liga, o padidėjęs kraujospūdis yra vienas iš ligos simptomų. Iki 10 procentų pacientų serga antrine hipertenzija. Dažnai arterinė hipertenzija yra besimptomė ir todėl dar vadinama tyliąja žudike. Pradinėse ligos stadijose padidėjęs kraujospūdis dažniausiai nesukelia jokių negalavimų,  todėl dažnai lieka nepastebėtas, tačiau ilgainiui, negydant, išauga rizika susirgti insultu, išemine širdies liga, širdies ar inkstų nepakankamumu.
 
Pusė sergančiųjų apie tai nenutuokia
 
„Arterine hipertenzija sergančiųjų nusiskundimus lemia kraujagyslių pažeidimo laipsnis. Hipertonikai, kurių širdies ir smegenų kraujagyslės dar nėra pažeistos, dažniausiai neturi jokių nusiskundimų ir dažnai (iki 50 procentų) nežino, kad jų kraujospūdis yra padidėjęs. Sergant vidutinio sunkumo hipertenzija nusiskundimus lemia vyraujantis kraujagyslių pažeidimas. Vyraujant smegenų kraujagyslių pažeidimui  svaigsta, skauda galva smilkinių, pakaušio, sprando srityse, ypač po įtempto darbo ar paryčiais. Gali ūžti, spengti ausyse, pablogėti regėjimas, atmintis, kraujuoti iš nosies. Ligoniai, kuriems pasireiškia širdies kraujagyslių pažeidimas, greičiau pavargsta, uždūsta, vargina krūtinės angina, širdies ritmo sutrikimai“, – teigia Centro poliklinikos gydytoja kardiologė.

2 psl. »

Komentarai (2)

kaubojau, 2016-06-07 21:04
jeigu taip galvoji,tai pagalvok dar kartą.Hipertenzija,kaip atskira liga gali būti perduodama iš kartos į kartą....
kaubojus 2016-05-26 16:26
Visiška nesąmonė. Hipertenzija nėra liga. Tai yra kitų negalavimų simptomas. Gydyti reikia priežastis , o ne pasekmes. Tai yra organizmo reakcija į maistą , į stresą, į kažkokių medžiagų ir vitaminų trūkumą... Numušinėti kraujo spaudimą , nepašalinus priežasčių yra ne gydymas, o nusikaltimas. Farmacijos kompanijos kraunasi milijonus,"gydydamos" simptomus. Daktarai tame irgi dalyvauja. Juos tiesiog siutina klausimas, kodėl kyla spaudimas konkrečiam žmogui, kokios to priežastys. .