Toliaregystė: kaip gyventi pilnavertį ir kokybišką gyvenimą?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Toliaregystė: kaip gyventi pilnavertį ir kokybišką gyvenimą?

Su amžiumi galite pastebėti, kad prireikia vis daugiau pastangų, norint įžiūrėti arti esančius daiktus. O kartais skaitant knygą – norisi ją atitraukti kuo toliau. Tai, su kuo susiduriate, yra vadinama presbiopija. Amžiaus nulemta toliaregystė dažniausiai pasireiškia apie 40-50 gyvenimo metus. Laida „Sveikata.lt“ ir optikos salonas „Fielmann“ supažindina jus su būdais, kaip galima ir toliau gyventi pilnavertį ir kokybišką gyvenimą, atsiradus presbiopijai.

 

Ypatingas mechanizmas

 

Vyresniame žmogaus amžiuje, akis praranda gebėjimą fokusuoti daiktus, esančius artimu atstumu nuo mūsų. Niekada nesusimąstome, tačiau akis – ypatingas organas. Jaunystėje, kol matome visais atstumais, keičiant žvilgsnio nuotolį, akis nuolatos fokusuoja objektus, esančius tolimu, vidutiniu arba artimu atstumu nuo mūsų. Šis procesas vadinasi akomodacijos mechanizmu. Prisitaikymas vyksta taip greitai, jog to net nejaučiame. Esant 40-ies, kartais net anksčiau, retkarčiais pradedame jausti, kad artimi objektai tapo neryškūs. Pradžioje, galime nematyti smulkaus teksto, o vėliau, galime nebeįskaityti ir normaliu šriftu parašytų raidžių.

 

Svarbu nevengti gydytojų

 

Daugeliui žinoma, kad reguliari regos patikra yra labai svarbi, tačiau tikrai ne visi ją reguliariai tikrina. Žmonėms, kurių amžius yra virš 40 metų, specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti kas metus. Tačiau jei nuo paskutinės jūsų patikros dar nepraėjo metai ir jaučiate, kad regėjimas pakito, atsirado naujų simptomų, rekomenduojama taip pat nedelsiant apsilankyti pas specialistus ir atlikti pasitikrinti regėjimą.

 

Liga ar ne?

 

Plačiau susipažinus su presbiopija, galima susidaryti vaizdą, kad iš tiesų tai nėra liga. Tai amžiniai fiziologiniai akyje vykstantys pakitimai, kurių neįmanoma išvengti. Lygiai taip pat, kaip neišvengiami yra kiti kūne vykstantys amžiniai pakitimai.

 

Svarbiausia – akių poilsis

 

Tai, kad su šia diagnoze susidursime visi, skamba baisiai, tačiau specialistai teigia, kad yra eilė priemonių, padedančių mažinti nuovargį. Jeigu dirbate su ekranais ar išmaniosiomis technologijomis, patartina yra daryti pertraukas. Čia padeda labai populiari „20/20/20“ taisyklė – kas 20 minučių, atitraukite akis nuo ekrano 20-čiai sekundžių ir per tą laiką žiūrėkite į tolį. Žinoma, labai svarbu yra ilgesnis poilsis ne darbo metu ar savaitgaliais. Rekomenduojama daugiau pabūti lauke. Kai akys žiūri į tolį, jos labiau atsipalaiduoja. Tokie pratimai gali stiprinti akis, tačiau visiškai atitolinti ar išvengti presbiopijos nepavyks.

 

Išmanūs sprendimai

 

Dirbant su kompiuteriu, akys susiduria su dvejomis problemomis: ekrano šviesa ir ekrano nuotoliu. Prieš maždaug dešimt metų buvo nustatyta, jog nuo ekrano sklindanti šviesa, yra kenksminga. Ekranas skleidžia daug mėlynos šviesos, daug daugiau nei saulė. Didelis jos kiekis pagreitina tinklainės ląstelių senėjimą. Na, o kalbant apie atstumą, arti esantis ekranas kelia didelį iššūkį akies gebėjimui prisitaikyti nuo prie nuotolio. Šie du aspektai patvirtina, kad darbas su kompiuteriu iš tiesų yra kenksmingas akims.

 

Tačiau esant išmaniesiems įrenginiams, su jų sukeliamomis akių problemomis galime kovoti išmaniais sprendimais. Šiuo metu egzistuoja tokia korekcijos priemonė, kaip išmanieji akiniai. Būtent jie sprendžia tas dvi pagrindines problemas, susijusias su ekranais. Išmanūs akiniai turi specialius filtrus, kurie filtruoja ir nuslopina tą kenksmingą mėlynos šviesos kiekį. Taip pat jie padeda lęšiui akomoduoti fokusuojant vaizdą, kuris ekrane dažnai būna smulkus, lyginant su knyga ar laikraščiu.

 

Dažnas nepajaučia

 

Pasitaiko tokių situacijų, kai regėjimas prastėja labai lėtai ir pokytis vyksta labai ilgą laiką, žmonės gali nepastebėti, kad mato nebe taip, kaip matydavo anksčiau. Dažnai būna, kad pacientai nustemba sužinoję, jog mato tik 50 procentų to, kiek turėtų matyti. Akių patikra šiandieną nebėra toks sudėtingas procesas. Kiekviename optikos salone, kuriame yra parenkami akiniai, galima bendra tvarka, be siuntimo, o kartais net ir be išankstinės registracijos, gauti regėjimo ištyrimo paslaugą, sugaištant ne daugiau, kaip pusvalandį.

 

Visko galima išmokti

 

Pirmą kartą užsidėjus išmanius akinius, reikia išmokti jais naudotis. Tai yra ne tiek pripratimas, kiek kantrus mokymasis. Dažnai tai palyginama su išmokimu važiuoti dviračiu. Negalima tikėtis, jog pirmą kartą atsisėdę ant dviračio iškarto pradėsite važiuoti. Tam reikia mokytis ir po truputį pradėti sklandžiai važiuoti. Panašiai su išmaniais akiniais – jei paskirsite tam pakankamai dėmesio, laiko ir jėgų – tikrai išmoksite naudotis.

 

Tad naudokitės naujomis galimybėmis, apsilankykite optikos salone, kur jums bus parinkti akiniai ir jei atsitiktų taip, kad iškiltų problemų juos nešiojant, optikos specialistai tikrai suteiks jums kvalifikuotą pagalbą, pradedant juos nešioti.

 

Laida „Sveikata.lt“ – kiekvieną sekmadienį, 9 val. ryte, per TV3!

Komentarai