Susilpninti potraukį alkoholiui padeda gramatika

Susilpninti potraukį alkoholiui padeda gramatika

Mokslininkai padarė labai įdomią išvadą: jeigu pamėgintumėte papasakoti savo išgertuvių nuotykius ne būtuoju, o esamuoju laiku, kitą kartą išgertumėte mažiau.

Žmonės gali įveikti potraukį alkoholiui, jeigu savo išgyvenimus perkelia į dabartį. Tokį keistą gramatikos poveikį nustatė Ilinojaus (JAV) ir Madrido Autonominio universiteto (Ispanija) mokslininkai. Psichologai pakvietė į eksperimentą apie pusantro šimto jaunų žmonių (amžiaus vidurkis – 22 metai) ir paprašė kiekvieno iš jų papasakoti, kada paskutinį kartą gėrė. Mokslininkai pasiūlė prisiminti ne šiaip vieną kitą išlenktą stikliuką, o rimtas išgertuves.

Dalis pasakojo apie savo nuotykius esamuoju, o dalis – būtuoju laiku. Po to tyrėjai dar kurį laiką stebėjo bandomuosius ir padarė išvadą, kad pirmoji grupė vėliau vengė padauginti, o antroji – vertino savo ankstesnes išgertuves arba gerai, arba blogai, tačiau jų elgesiui tai įtakos neturėjo. Mokslininkai patikina, kad gramatinės sąlygos pačių atsiminimų nepaveikė.

Tolesni tyrimai leido manyti, kad tokį efektą lemia tai, kad esamuoju laiku pasakojami dalykai tarsi išgyvenami iš naujo, ir tai stipriau veikia elgesį. Būtasis laikas padeda atsiriboti nuo praeities, šaltakraujiškai įvertinti, kas nutiko, tačiau motyvacijos taip neveikia. Kitaip tariant, žmogus gali sakyti, kad ankstesnės išgertuvės sukėlė begales problemų, tačiau į tai bus žiūrima iš tolo, kaip į kažką, kas niekaip nesusiję su šia diena. Esamasis laikas padeda formuoti konkrečias elgesio taisykles.

Ar tas pats efektas galioja ir kitiems atsiminimams, lieka neaišku. Psichologai kol kas siūlo šį paprastą metodą visiems, kurie nori „pristabdyti“: tiesiog perkratykite atmintyje paskutinį vakarėlį, o vietoje būtojo vartokite esamojo laiko veiksmažodžius. Gali būti, kad tai naujas psichologų ginklas, padėsiantis kovoti su pačiomis įvairiausiomis priklausomybėmis.

2 psl. »

Komentarai