Sunkius ligonius kamuojančių pragulų galima išvengti

Sunkius ligonius kamuojančių pragulų galima išvengti
@ Shutterstock

Vien sostinėje yra apie 4000 žmonių, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Ypatingą dėmesį reikia skirti tokių nuolat lovoje gulinčių ligonių odos priežiūrai. Tik taip jie išvengs skaudžių ir nemalonių komplikacijų – pragulų. Kaip prižiūrėti odą, kad jų neatsirastų, ir ką daryti, kad pragulos gytų greičiau?
 
Didžiausia rizika – nejudantiems pacientams
 
Vaistininkės Ingos Norkienės teigimu, pragulos atsiranda dėl nepakankamos audinių kraujotakos, jų aprūpinimo deguonimi, mitybos sutrikimų. Jos gresia esant judėjimo sutrikimui – gulintiems ligoniams, sėdintiems neįgaliųjų vežimėliuose ar lovose ir kitiems, kurie patys negali pakeisti kūno padėties.
 
„Nejudriems pacientams kraujotaka sutrinka dėl trijų pagrindinių fizinių jėgų poveikio: spaudimo, šlyties (stumiančios audinius viena kryptimi) ir trinties. Spaudžiamos smulkiosios kraujagyslės – kapiliarai – negali odos, poodinio sluoksnio tinkamai aprūpinti krauju, atliekančiu maisto medžiagų, deguonies transportavimo funkciją. Šlyties atveju pavojus kyla vidiniams audiniams, išorėje pokyčių galima nepastebėti. Trintis su šiurkščia patalyne, marline tvarsliava, sauskelnėmis sukelia odos paraudimus, kurių pasekmė taip pat gali būti pragulos“, – aiškina vaistininkė.
 
Nuo pragulų labiausiai nukenčia tos vietos, kur kaulai yra arčiausiai paviršiaus – kryžkaulis, kulnai ir pan. Vyresnio amžiaus žmonėms pragulų rizika didesnė dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos, odos suplonėjimo. Ilgai gulintiems jauniems nesąmoningiems pacientams po operacijų pragulų grėsmė taip pat yra didesnė.
 
„Kiti veiksniai, lemiantys pragulų susidarymą, yra odos būklė – per didelė drėgmė (pavyzdžiui, po sauskelnėmis) ar sausumas, dėl kurio lengvai atsiranda odos mikroįplyšimai. Taip pat baltymų, vitaminų stoka organizme. Kartais pragulos atsiranda ir dėl netinkamai pritaikytų galūnių protezų jų prijungimo vietose; burnoje – dėl dantų protezų sukeltų nutrynimų“, – apibendrina I. Norkienė.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas