Štai kas didina hemorojaus atsiradimo riziką: dalinamės būdais, kaip to išvengti

Štai kas didina hemorojaus atsiradimo riziką: dalinamės būdais, kaip to išvengti
@ Shutterstock

Hemorojus gali užklupti kiekvieną, nepaisant lyties, amžiaus ar sveikatos būklės. Nors šios ligos atsiradimo priežastys nėra iki galo išsiaiškintos, dažnai teigiama, kad hemorojus – gyvenimo būdo liga, atsirandanti dėl pasyvaus gyvenimo ir netinkamos mitybos. 

 

Pastarieji įpročiai iššaukia tokias sveikatos problemas, kaip vidurių užkietėjimas ar apsunkintas tuštinimasis bei antsvoris. Visa tai tik didina hemorojaus atsiradimo riziką, todėl dalinamės patarimais, kokiais būdais galima sumažinti hemorojaus atsiradimo riziką. 

 

1. Esant vidurių užkietėjimui ar apsunkintam tuštinimuisi 

 

Šios žarnyno problemos dažniausiai atsiranda dėl netinkamų mitybos įpročių, kada valgoma per mažai arba išvis į savo mitybos racioną nėra įtraukiami skaidulinių medžiagų turintys maisto produktai. Esant per mažam skaidulų kiekiui maiste, rekomenduojama į savo valgiaraštį įtraukti daugiau daržovių: morkų, burokėlių, brokolinių ir briuselinių kopūstų, saldžių bulvių, moliūgų. Taip pat patartina valgyti ir skaidulų turinčių vaisių bei uogų: braškių, aviečių, juodųjų serbentų, spanguolių, bananų, kriaušių, apelsinų. 

 

Daug skaidulinių medžiagų taip pat turi: avižinės, grikių, perlinės, miežinės kruopos, juodasis šokoladas, pupelės ir riešutai. 

 

Norint išvengti vidurių užkietėjimo būtina organizmą aprūpinti ir pakankamu vandens kiekiu, kadangi vanduo ypač svarbus tinkamam virškinimo sistemos darbui palaikyti. 

 

2. Gyvenant pasyvų gyvenimo būdą 

 

Mažas judrumas, ilgos valandos sėdimo darbo ir pasyvus laisvalaikio leidimas yra vienos dažniausiai pasitaikančių hemorojaus atsiradimo priežasčių jauname amžiuje. Ilgas sėdėjimas nekeičiant sėdimos pozicijos skatina dubens srityje esančių kraujagyslių kraujo nutekėjimo sutrikimus. Vykstant šiems procesams hemorojiniai mazgai didėja ir taip išsivysto hemorojus. 

 

Vienintelis būdas, kaip sumažinti hemorojaus riziką gyvenant pasyviai – keisti savo įpročius. Dirbantiems sėdimą darbą rekomenduojama nuolatos daryti pertraukėles atsikeliant nuo kėdės ir pasivaikštant, keisti sėdėjimo pozicijas, pietų pertraukos metu skirti laiko ilgesniam pasivaikščiojimui ir jei tik yra galimybė, į darbą vykti pėsčiomis ar dviračiu. 

 

Taip pat rekomenduojama rytais mankštintis, savaitgaliais ar vakarais po darbo užsiimti aktyvia veikla, mėgstamu sportu, eiti pasivaikščioti. 

 

Veiksniai, kurių nekontroliuojame 

 

Hemorojaus atsiradimo riziką lemia ne tik gyvenimo būdas, bet ir paveldimumas ar sulėtėjusi kraujotaka dubens srityje nėštumo metu. Nors pastarųjų ligos atsiradimo priežasčių kontroliuoti negalime, tačiau tinkama mityba ir aktyvus gyvenimo būdas bet kokiu atveju mažina tikimybę hemorojaus vystymuisi. 

 

Vis dėlto, jei ši liga jus jau kankina – svarbu nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją proktologą, kadangi laiku pastebėtas hemorojus išgydomas kur kas lengviau, o užleistam hemorojui gydyti gali prireikti ir operacijos.

Komentarai (1)

Ilona 2019-11-11 15:57
Kai pasedi ilgiau ofise iskart pasijaucia, tai reikia daugiau pertaukeliu

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas