Šlapimo takų infekcija: gydytojai įvardina, ką būtina žinoti

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Šlapimo takų infekcija: gydytojai įvardina, ką būtina žinoti
@ Shutterstock

Šlapimo takų infekcija – nemalonumas, su kuriuo ypač dažnai susiduria moterys. Šios ligos simptomai gerokai apkartina kasdienybę, todėl gydytojai perspėja, kad pirmųjų susirgimų požymių ignoruoti nederėtų.

Ginekologė Gita Špucienė pasakoja, kad šlapimo takų infekcijas dažniausiai sukelia bakterijos, kartais virusai ir grybeliniai susirgimai. Tokius susirgimus paskatina mažesnis organizmo atsparumas virusams bei nusilpusi imuninė sistema.

„Vis dėlto, reikia prisiminti, kad bakterijų pilna visur, pavyzdžiui, ant odos, rankų, tačiau daugiausia jų yra apatinėje kūno dalyje: prie išangės. Kadangi moterų šlapimo kanalas yra labai trumpas, skirtingai nei vyrų, dėl to bakterijų patekimas į šlapimo takus kur kas paprastesnis, o viso to rezultatas – dažnesni šlapimo takų ir šlapimo pūslės uždegimai“, – aiškina ginekologė ir priduria, kad kartais moterims šlapimo takų infekcijas gali išprovokuoti ir kelionės, kada ilgą laiką nėra galimybės nusišlapinti, o užsilaikęs šlapimas paskatina bakterijų dauginimąsi.

Lytiniu keliu plintančios ligos taip pat gali būti dažna šlapimo takų infekcijų priežastis. Specialistė akcentuoja, kad šeimos gydytojų rekomendacijų apsilankyti pas ginekologą tokiais atvejais nereikėtų ignoruoti, kadangi negydomos lytiniu keliu plintančios ligos gali būti dažnai besikartojančio šlapimo pūslės uždegimo priežastis. Tuomet tenka vienu metu gydyti abu susirgimus.

Simptomai ir gydymas

Pasak gydytojos, šlapimo takų infekcijos simptomai būna tokie aiškūs, kad dažna moteris šią ligą gali įtarti iš anksto be medikų konsultacijos. Šlapimo takų infekcija pasireiškia tokiais simptomais, kaip maudimas ir nemalonus jausmas pilvo apačioje, dažnas šlapinimasis, ypač nemalonus skausmas pilvo apačioje ir šlaplėje baigiant šlapintis.

Ginekologė tikina, kad pajutus pirmuosius simptomus būtina neignoruoti ligos ir imtis gydymo. Viena iš paprasčiausių priemonių – spanguolės, pasižyminčios antibakteriniu poveikiu.

„Taip pat dėl spanguolėse esančių medžiagų šlapimo pūslės vidinės sienelės tampa glotnesnės ir bakterijoms ant jų tampa sunku išsilaikyti ir veistis“, – sako Gita Špucienė.

Esant šlapimo takų infekcijai ir jaučiant nemalonų deginimą šlapinantis, medicinos gydytoja Vytenė Menkevičienė tikina, kad šiam simptominiam gydymui gali padėti ir kalio, natrio citratas ir citrinų rūgštis, kadangi šios medžiagos padeda neutralizuoti šlapimo rūgštinį pH. Tokiu atveju, sumažinus šlapimo rūgštingumą, šlapinimosi metu pasireiškiantis diskomfortas bei deginimo pojūtis ženkliai sumažėja.

„Taip pat šlapimo takų infekcijos simptomams gydyti tinka kapotųjų beržų ekstraktas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šių medžių lapuose esantys aktyvūs cheminiai junginiai padeda pagerinti ekskrecinę inkstų, apatinių šlapimo takų funkcijas bei palaikyti normalią šlapimo tėkmę“, – teigia Vytenė Menkevičienė.

Profilaktika

Norint išvengti šlapimo takų infekcijų, vienas svarbiausių profilaktikų – imuninės sistemos stiprinimas.

Taip pat, kadangi dažnais atvejais uždegimo sukėlėjos yra iš tiesiosios žarnos į šlapimo takus patenkančios bakterijos, būtina rūpintis žarnyno sveikata ir tinkamai maitintis. „Svarbu, kad maistas žarnyne neužsibūtų, ten nepradėtų rūgti ir pūti, nes nuo to taip pat priklauso imuniteto atsparumas“, – patarimais dalinasi Gita Špucienė.

Kita profilaktinė priemonė – tinkamo šlapimo pH palaikymas, o tuo pasirūpinti galite rinkdamiesi valgyti spanguoles bei įvairius raugintus maisto produktus.

„Būtina gerti ir pakankamai skysčių, kad dažnai norėtumėte šlapintis. Juk žinote, kad stovinčiame vandenyje greičiau veisiasi bakterijos, tad su šlapimu ta pati situacija, todėl turite pasirūpinti, kad šlapimas iš organizmo kuo greičiau pasišalintų“, – nurodo ginekologė.

Pasekmės ignoruojant simptomus

Urologas Ramūnas Kerpauskas teigia, kad nors pajutus pirmuosius šlapimo takų infekcijos simptomus į medikus rekomenduojama kreiptis nedelsiant, priduria, kad neretai, laiku imantis priemonių, ši liga išgydoma gana lengvai, per kelias dienas, vartojant tam skirtus preparatus.

„Jei moteris, susirgusi šlapimo takų infekcija nusprendžia nesikreipti į gydytojus ir gydytis pati arbatomis bei kitomis priemonėmis, būtina atkreipti dėmesį į tai, kiek laiko liga tęsiasi. Jei per tris-keturias dienas simptomai vis dar kamuoja, reiškia, imunitetas nesusitvarko ir būtina gydytojo konsultacija“, – perspėja urologas.

Uždelstas šlapimo takų infekcijos gydymas gali peraugti į inkstų geldelių uždegimą arba peritonitą, pasireiškiantį karščiavimu bei skausmu juosmens srityje. Pasak gydytojo, jei ignoruojami ir šie simptomai, vėlesnės komplikacijos, pavyzdžiui, kraujo užkrėtimas, gali tapti ir pavojus gyvybei.

„Reikėtų įsidėmėti, kad kritinis simptomas, atsiradęs šalia visų nemalonių šlapinimosi sutrikimų, yra karščiavimas, kuris pradeda kamuoti dėl paūmėjusios ir toliau po organizmą plintančios infekcijos“, – sako Ramūnas Kerpauskas ir ragina laiku imtis priemonių gydant šlapimo takų infekcijas.

Komentarai