Širdį saugos rinktinis penketukas

Širdį saugos rinktinis penketukas

JAV mokslininkai atliko išsamų tyrimą, skirtą astronautų programai, galintį pakeisti mums įprastą širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos strategiją. Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro kardiologai paskelbė efektyviausią penkių tyrimų komplektą, kuris daug žmonių jau dabar gali būti prieinamas ir Lietuvoje.
 
Kada ligos rizika išauga net 20 kartų
 
Atliekama 12-os derivacijų elektrokardiograma, kompiuteriniu tomografu nustatomas kalcio indeksas vainikinėse arterijose, ištiriamos C-reaktyvaus baltymo, NT-pro BNP ir didelio jautrumo troponino T koncentracijos kraujyje. Teksaso universiteto mokslininkai įsitikinę, kad tokie kartu atliekami tyrimai padės efektyviau kovoti su didžiuliu mirtingumu nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
 
Pasak tyrėjų, tai suteikia daug didesnes, nei dabar naudojami metodai, galimybes diagnozuoti pacientui per ateinančius 10–20 metų gresiančias pavojingas aterosklerozės komplikacijas – prieširdžių virpėjimą, miokardo infarktą, insultą, širdies nepakankamumą ir kt. Šiuo metu įvertinant kraujotakos ligų riziką tradiciškai matuojamas kraujospūdis, atliekami cholesterolio, cukrinio diabeto tyrimai, įvertinami rūkymo, mažo fizinio aktyvumo ir kiti rizikos veiksniai.
 
JAV kardiologai tvirtina, kad jų atrinktas tyrimų penketukas leidžia tiksliau ir išsamiau numatyti širdies ligų pavojų net apie tai dar nieko neįtariantiems žmonėms. Nustatyta, kad jeigu visų minėtų tyrimų rezultatai neatitinka normos, pacientui susirgimo rizika per dešimtmetį išauga net 20 kartų.
 
Specialistai naudojosi daugiau nei dešimtmetį JAV vykusių aterosklerozės bei širdies (MESA ir Dallas Heart Study) studijų, apėmusių per 8600 pacientų duomenis, rezultatais. Tyrimą iš dalies finansavo Nacionalinės kosmoso biomedicininių tyrimų institutas, susietas su NASA, kuriai reikalinga astronautų sveikatos būklės ilgalaikėse kosmoso kelionėse prognozavimo strategija.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Žmonės ir delfinai yra vienintelės rūšys, kurios mylisi dėl malonumo

Kitas faktas