Šie simptomai gali išduoti, kad sergate žarnyno vėžiu: šiukštu jų neignoruokite

Šie simptomai gali išduoti, kad sergate žarnyno vėžiu: šiukštu jų neignoruokite

Žarnyno (kolorektalinis) vėžys yra piktybinis navikas, išsivystantis ant tiesiosios ar gaubtinės žarnos sienelių. Jis gali prasidėti nuo mažos ataugos (polipo), o vėliau plisti ir apimti visą žarnyną. Laiku pastebėjus pirmuosius simptomus ir nustačius diagnozę, žarnyno vėžio galima išvengti arba nesunkiai jį išgydyti.

 

Liūdna statistika

 

Žarnyno vėžys yra viena iš dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje. Vėžio registro duomenimis, pastaraisiais metais diagnozuojama daugiau nei 1600 ligos atvejų per metus ir šis skaičius kasmet didėja 3-6 procentais. O tai reiškia, jog kiekvienais metais nustatoma apie 50 atvejų daugiau.

 

Lietuvoje susirgimai žarnyno vėžiu užima trečią vietą tarp susirgimų visais piktybiniais navikais, o tarp mirčių nuo vėžio ši liga yra antra pagal dažnumą mirties priežastis. Žarnyno vėžys vadinamas civilizacijos liga, nes daugiausiai sergančiųjų gyvena išsivysčiusiose šalyse.

 

Pajutus simptomus, būtina kreiptis į specialistus

 

Norint ligą sustabdyti laiku, būtina stebėti organizmo sveikatos būklę, o pastebėjus žemiau išvardintus simptomus kreipti į gydymo įstaigą:

 

  • kraujas išmatose (gali būti nuo šviesiai iki tamsiai raudonos spalvos);
  • storosios žarnos veiklos pakitimai (viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, ypač jei tuštinantis kraujuojama) be aiškios priežasties, trunkantys ilgiau nei 6 savaites;
  • pilvo skausmai;
  • anemija;
  • svorio netekimas dėl neaiškios priežasties;
  • pilnumo jausmas žarnyne po tuštinimosi;
  • nepaaiškinamas didelis nuovargis;

 

Rizikos veiksniai

 

Iki šiol tikslios žarnyno vėžio priežastys nėra nustatytos, tačiau pastebėta, kad dažniau šio tipo vėžiu serga vyresni nei 50 metų žmonės, rūkaliai, opiniu kolitu sergantieji, vartojantieji daug mėsos ir riebalų, taip pat tie, kurių šeimoje jau buvo nustatyta žarnyno vėžio atvejų.

 

Svarbu tai, kad vieno ar kelių minėtų rizikos faktorių buvimas dar nereiškia, jog šis vėžys būtinai išsivystys. Tai tik reiškia, jog žmogus yra didesnės rizikos grupėje.

 

Pasirūpinkite žarnyno sveikata

 

Geriausias vaistas prieš daugelį ligų – profilaktika. Visi vyrai ir moterys virš 50 metų amžiaus turėtų atlikti kolonoskopijos tyrimus. Jeigu kolonoskopijos metu nenustatoma jokių patologinių pokyčių žarnyne, kolonoskopiją užtektų pakartoti po dešimties metų, nes žarnyno vėžys vystosi lėtai.

 

Žinoma, taip pat derėtų nepamiršti ir sveikos, subalansuotos mitybos bei aktyvaus gyvenimo būdo. Sveikas maistas ir judėjimas stiprina organizmą, gerina imuninę sistemą bei apsaugo nuo daugybės skirtingų susirgimų.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas