Seksas po gimdymo: nauji iššūkiai ir kaip juos spręsti

Seksas po gimdymo: nauji iššūkiai ir kaip juos spręsti

Gimdymas ir pogimdyvinis laikotarpis moteris išvargina tiek fiziškai, tiek emociškai. Patiriami sunkumai ir susidūrimas su nauja patirtimi paveikia ir poros santykius bei lytinį gyvenimą. Kaip susitaikyti su kūno ir emocijų pasikeitimais bei išsaugoti sveikus ir abi puses tenkinančius santykius miegamajame?

 

Fiziniai pokyčiai

 

Medicinos mokslų daktarė Sherry Ross, Kalifornijoje dirbanti akušerė-ginekologė, parašiusi knygą apie moterų intymią sveikatą „She-ology“, pasakoja, kad skausmingi, diskomfortą keliantys pirmieji lytiniai santykio po gimdymo – normalu.

 

Dėl hormoninių pokyčių makštis gali būti sausa ir jautri. Tai ypač dažnas reiškinys moterims maitinančioms krūtimi – esant sumažėjusiam estrogenų kiekiui organizme, makštis prasčiau drėkinama, dažniau juntamas sausumas ar perštėjimas.

 

Kitas svarbus aspektas, kurio vertėtų nepamiršti, tai gimdymo metu patirtos traumos ar komplikacijos. Jeigu gimdymo metu buvo pažeisti vidiniai makšties audiniai, dubens dugno raumenys ir dubens nervai, ar buvo naudojamas vakuumas ar žnyplės, tikėtina, kad pirmieji lytiniai santykiai po gimdymo gali sukelti daugiau iššūkių, kadangi makšties audiniai turi sugyti, o raumenys atsistatyti.

 

Emociniai sunkumai

 

Emociškai naujosios mamos gali jaustis sutrikusios ir išsekusios, todėl seksas jų prioritetų sąraše užima žemiausią vietą. „Per pirmąsias porą savaičių po gimdymo apie 80 procentų moterų patiria pogimdyminius nuotaikų svyravimus: juntamas dirglumas, nerimas ir nepilnavertiškumo jausmas", – sako daktarė Ross.

 

Specialistė taip pat priduria, kad pirmosios savaitės ar mėnesiai su naujagimiu sukelia sunkumų abiem partneriams, nes tenka staiga prisitaikyti prie naujų gyvenimo aplinkybių, bemiegių naktų, stresą kelia atsakomybė ir noras kuo geriau pasirūpinti naujagimiu.

 

Daugelis šių įprastų emocinių sunkumų palengvėja per porą mėnesių. Taigi, net jei seksas yra paskutinis dalykas norų sąraše, laikas ir kantrybė gali padėti prikelti užmigusią aistrą. Tačiau net jei prireiks daugiau nei poros mėnesių – neišsigąskite. „Maždaug po šešių-devynių mėnesių moterų hormonai stabilizuojasi, sugrįžta noras mylėtis, organizmas atgauna savo priešgimdyvines savybes“, – teigia specialistė.

 

Visos kliūtys įveikiamos

 

Į pagalbą pasitelkus kantrybę, pasitikėjimą ir vienybę, miegamajame kilę sunkumai po gimdymo gali būti nesunkiai išsprendžiami. Štai keletas patarimų:

 

  • Pasirūpinkite skausmu iš anksto – prieš lytinius santykius ištuštinkite šlapimo pūslę, pasimėgaukite šilta vonia arba išgerkite nereceptinių, skausmą malšinančių vaistų. Jei reikia, skausmą malšinančių priemonių galite imtis ir po sueities – jei jaučiate deginimą, atvėsinkite skaudamą vietą į rankšluostį suvyniotu ledu.
  • Naudokite lubrikantą.
  • Nebijokite eksperimentuoti – išbandykite įvairias pozas, kalbėkitės ir būkite atviri apie savo pojūčius.
  • Skirkite tam laiko, neskubėkite.
  • Darykite kėgelio pratimus – šie pratimai stiprina dubens raumenis, skatina audinių elastingumą ir atsparumą traumoms.
  • Nepamirškite tinkamos apsaugos nuo neplanuoto nėštumo – nors kai kurie tyrimai teigia, kad maitinančių moterų tikimybė pastoti yra mažesnė nei 2 proc., tačiau nereikėtų apsigauti – net ir maitinant kūdikį pastoti tikrai įmanoma, todėl būtina iš anksto pasirūpinti tinkama apsauga.

Komentarai