Savo sveikata turime pasirūpinti patys

Savo sveikata turime pasirūpinti patys

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

Sveikatos specialistai skambina visais varpais – pasaulį užvaldo vis didesnę grėsmę keliančios lėtinės neinfekcinės ligos.

„Atrodo, teoriškai visi žino apie suteiktą galimybę ilgai išlikti sveikiems ir stipriems. Bet gyvenime dažnai reikia priminimo ar net postūmio, kad žmogus deramai pradėtų rūpintis savimi, pasirinktų sveiką gyvenimo būdą. Juk sveikatos niekas ant lėkštutės neatneša, patiems būtina ja pasirūpinti“, – sako Panevėžio miesto visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Jordana Javtokaitė.

Reikia keisti gyvenimo būdą

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistės Jolantos Šaltenienės pranešime primenama, kad žmonija susidūrė su dar viena rimta grėsme – lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis.

Lėtinės neinfekcinės ligos – širdies ir kraujagyslių sistemos, lėtinės plaučių ligos, diabetas, vėžys ir kitos, susijusios su žmonių gyvenimo būdu. Terminas šioms ligoms apibūdinti pradėtas vartoti praėjusio šimtmečio viduryje.

Nuo lėtinių neinfekcinių ligų pasaulyje kasmet miršta apie 36 milijonus žmonių, tad jos sudaro daugiau kaip 63 % visų mirčių.

Europoje padėtis dar blogesnė – lėtinės neinfekcinės ligos sukelia apie 86 % visų mirčių. Didžioji dalis europiečių yra pakertami šių ligų.

„Nerimą kelia prognozės, kad per artimiausius dvidešimt metų šių ligų tik daugės“, – teigiama Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pranešime.

Nuo lėtinių neinfekcinių ligų miršta ne tik vyresni, bet ir jauni darbingi žmonės, ligos sukelia neįgalumą, pablogina gyvenimo kokybę. Rūkymas, neracionali ir nesveika mityba, alkoholio vartojimas ir mažas fizinis aktyvumas – štai pagrindinės priežastys, sukeliančios lėtines neinfekcines ligas.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas