Sąnarių ligų profilaktikai – judėjimas ir spalvingas maistas

Sąnarių ligų profilaktikai – judėjimas ir spalvingas maistas

Sąnarių ligas lemia skirtingos priežastys – genetika, sužalojimai ar neteisingas gyvenimo būdas.

Profilaktinės priemonės tokių sąnarių ligų kaip osteoartritas ar reumatoidinis artritas riziką gali sumažinti daugiau nei trečdaliu.

Svarbu saugoti imunitetą

Pagrindiniai simptomai, įspėjantys apie galimas sąnarių ligas, yra sąnarių skausmas, nelankstumas, silpnumas, patinimas. Kai kuriais atvejais gali varginti nuovargis, pakilti temperatūra, imti kristi svoris. Rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Joana Griškevičienė sako, kad sąnarių ligas gali paskatinti ne tik paveldimumas ar sėslus gyvenimo būdas, bet ir netinkama mityba bei stresas.

„Kaime žmonės paprastai būna sveikesni, nes valgo neperdirbtą maistą, juos teigiamai veikia ramesnė kaimo aplinka, fizinė veikla. Dėl šių priežasčių geriau veikia imuninė sistema, širdis būna sveikesnė. Ypač stresas neigiamai veikia imuninę sistemą, trikdo ląstelių veiklą ir sukelia daugelį ligų. Streso ryšį galima atrasti net ir su sąnarių ligomis, kurios užklumpa dėl prastai įsisavinamo kalcio, vitamino D“, - sako rūpestinga vaistininkė.

Anot jos, reikia stebėti, kad organizmui netrūktų vitamino D, kuris padeda išlaikyti sveiką imuninę sistemą ir apsaugoti sąnarius nuo nusidėvėjimo, įtrūkių, stiprina šalia esančius kaulus. Kadangi natūraliu būdu vitaminas D gaminasi tik mums būnant saulėje, ypač žiemos metu ar daug laiko praleidžiant namuose reikėtų jo vartoti papildomai. Vitaminą D privaloma vartoti vaikams, nėščiosioms ir vyresniems nei 65 metų žmonėms.

Taip pat sąnarių sveikatai palaikyti ir gerinti patartina valgyti kuo spalvingesnį maistą, kuriame gausu antioksidantų – junginių, neutralizuojančių molekules, vadinamas laisvaisiais radikalais, kurie trukdo atsinaujinti kremzlėms. Ypač rekomenduojama valgyti mangus, persikus, apelsinus ir arbūzus, nes jie turi beta kriptoksantino bei kitų junginių, sumažinančių artrito riziką nuo 20 iki 40 procentų.

Riziką padidina antsvoris

Ne tik dėl gražesnės figūros, bet ir norėdami apsaugoti sąnarius nuo nusidėvėjimo ar sužalojimų, turėtumėte mankštintis bent po vieną valandą per savaitę. Nors anksčiau buvo manoma, kad sportas gali pakenkti sąnariams, naujausi tyrimai parodė, kad kuo stipresni yra raumenys, tuo jie geriau apsaugo sąnarius ir padeda jiems tinkamai funkcionuoti. Pakanka mankštai skirti 2-3 valandas per savaitę, kad artrito riziką sumažintumėte iki 40 procentų.

Atlikus mankštą, labai naudinga atlikti ir tempimo pratimus, pasitelkiant lengvus svarelius, elastines gumas ar savo kūno svorį. Tempimo pratimus reikėtų atlikti ir vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat tiems, kurie dėl sąnarių ligų jaučia skausmą. Įrodyta, kad švelni, reguliariai atliekama raumenų tempimo mankšta per kelis mėnesius skausmą sumažina daugiau nei trečdaliu. Nemanykite, kad turėdami genetinį polinkį sirgti sąnarių ligomis, sau padėti nebegalite. Priešingai, tokiu atveju mankšta ir kitos profilaktinės priemonės yra tiesiog būtinos.

Norint turėti sveikus sąnarius, taip pat naudinga atsisakyti rūkymo, kuris neigiamai veikia mūsų imuninę sistemą: tabako dūmai gali išprovokuoja imuninės sistemos sutrikimus ir ji ima atakuoti sąnarius. Rūkymas dvigubai padidina riziką susirgti sąnarių ligomis. Metus rūkyti, po dešimties metų rizikos lygis susivienodina su nerūkančių žmonių.
 

Komentarai

Ar žinote, kad...

60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą

Kitas faktas