Sąnarių artrozė: priežastys, simptomai, prevencija ir gydymas

Sąnarių artrozė: priežastys, simptomai, prevencija ir gydymas

Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse, kur visuomenė sparčiai sensta, mažėja fizinis aktyvumas ir didėja antsvorio problema – artrozė yra bene dažniausia sąnarius pažeidžianti liga. Jos negydant, prastėja ne tik pažeisto, bet ir šalia esančių sąnarių būklė, sutrinka žmogaus mobilumas, nyksta raumenys, padidėja viršsvorio rizika, o ilgainiui liga sukelia ne tik paciento fizinę negalią, bet paveikia ir psichologinę būklę. Vis dėlto retai susimąstoma, kad nekaltas sąnarių skausmas, jaučiamas einant ar sportuojant, gali būti pirmasis artrozės simptomas.

Ligos simptomai ir priežastys

„Sąnario artrozė arba, kitaip, osteoartritas – tai degeneracinė neuždegiminės kilmės sąnarių liga, kurios metu nyksta sąnarinė kremzlė, atsakinga už sklandų paviršių slydimą ir smūgių sugėrimą sąnaryje. Nors ši liga būdinga senyvo amžiaus žmonėms, vis dažniau ji užklumpa ir jaunuolius. Artrozė gali būti pirminė, kurios konkrečios kilimo priežastys nėra nustatytos, arba antrinė, galinti kilti dėl traumų, genetinių faktorių ar kitų susirgimų, pažeidžiančių sąnarį. Jauniems žmonėms dažniausiai diagnozuojama pastaroji“, – aiškina klinikos „Grožio chirurgija“ ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.

Dažniausiai ši liga pažeidžia stambiuosius sąnarius, kuriems tenka didesnė statinė apkrova: klubus, kelius, čiurnas. Tačiau dėl ankstesnės traumos, intensyvaus darbo ar kitų priežasčių liga gali kilti ir rankų bei pėdų sąnariuose.

„Pirmasis ligos simptomas, yra skausmas sąnaryje, juntamas judesio metu ar iš karto po jo. Dėl lėtinio sąnario uždegimo, kuris lydi jau pradinėse artrozės stadijose, sąnarys patinsta, tampa šiltesnis už sveikąjį. Šie simptomai suintensyvėja keičiantis orams ar po didesnio fizinio krūvio. Vėlesnėje stadijoje mažėja sąnario judesių amplitudė, jis pradeda stingti, pacientas judesio metu jaučia traškesį ar net pastebi atsiradusias kaulines išaugas sąnario srityje“, – dėsto G. Pocius.

2 psl. »

Komentarai (2)

Viktoras Šneideraitis. Iš Šilutės. 2020-12-27 20:06
500 ženklų ir dar už ženklą skaičiuojamas tarpelis tarp žodžių permažai, kad duoti žmonėms gerą patarimą kaip išsigydyti nuo šios baisios negalės. Jau padėjau keliems žmonėms.Ir dar tas,patarimu kontroliavimas per Facebook, kuris jų nepraleidžia.
ARTRIZE 2018-12-03 09:37
kas nakt,kada nemiegi,daryk drimbaliuka=tai priemone nuo TAVO skausmo...