Rėmens priežastys, simptomai ir gydymas

Rėmens priežastys, simptomai ir gydymas
@ Shutterstock

Anksčiau žmoniją kankino klausimas, ką daryti, kad turėtume pakankamai maisto. Šiandien vis dažniau ieškoma atsakymo, kaip kovoti su jo sukeltomis pasekmėmis. Statistika rodo, kad šiuo metu net 10 proc. visų pasaulio gyventojų kenčia nuo gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), kurios atsiradimą skatina ne tik riebus, greitas, nevisavertis maistas, bet ir netinkami mitybos įpročiai, rūkymas bei alkoholio vartojimas. Be to, daugelis patiriančiųjų pagrindinį refliukso simptomą – stiprų rėmens graužimą – yra linkę jį ignoruoti ir neskuba kreiptis į gydytojus. Medikai pataria rėmens ir jį lydinčių nemalonių pojūčių nenuvertinti, nes jiems pasikartojant dažniau nei 2 kartus per savaitę galima įtarti, kad žmogus serga GERL, kuri negydoma sukelia rimtų komplikacijų.

Refliuksas – normalus procesas, galintis virsti liga

Gydytoja gastroenterologė Areta Aurylienė sako, kad refliuksas yra natūralus fiziologinis procesas, kurio metu po valgio rūgštus skrandžio turinys gali pakilti į stemplę. Pavienius rėmens epizodus patiria kone kiekvienas žmogus, tačiau jiems nuolat pasikartojant refliuksas tampa liga, kurią lydi įvairūs klinikiniai simptomai, dėl kurių stipriai nukenčia gyvenimo kokybė ir gali kilti kitų sveikatos problemų.
„Žmogus, sergantis gastroezofaginio refliukso liga, atsirūgsta rūgščiu ar karčiu skrandžio turiniu ir patiria stiprius rėmens simptomus: jaučia graužimą, deginimą už krūtinkaulio, kuris dažniausiai atsiranda po valgio ir sustiprėja lenkiantis į priekį arba gulint. Taip pat gali varginti kartumas burnoje, sutrikęs ar skausmingas maisto rijimas. Šiai ligai būdingi ir netipiški simptomai – balso kimimas, „kąsnio“ pojūtis stemplėje. Kai kuriais atvejais refliuksas gali sukelti kosulį ir paskatinti astmos išsivystymą, nes nuolatinis rūgštaus skrandžio turinio patekimas į kvėpavimo takus dirgina tam tikrus nervus, einančius šalia stemplės, o tai sukelia brionchiolių spazmus“, – pagrindinius ligos simptomus vardija „InMedica“ klinikos gastroenterologė A. Aurylienė.

2 psl. »

Komentarai