Psichoaktyviųjų medžiagų pavojus kasmet didėja: dažnai nežinoma jų sudėtis

Psichoaktyviųjų medžiagų pavojus kasmet didėja: dažnai nežinoma jų sudėtis

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, naujų psichoaktyvių medžiagų pavojus kasmet didėja ir šiandien rinkoje per savaitę atsiranda vidutiniškai po vieną naują psichoaktyvią medžiagą. Sunerimti verčia ir tai, jog yra nežinoma ne tik šių medžiagų sudėtis, bet ir poveikis organizmui. Šeštadienį, laidoje „Sveikata.lt“ kalbėsime apie tai, koks yra šių medžiagų poveikis ir ką būtina žinoti kiekvienam iš mūsų.

 

Laidoje svečiuosis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, narkotikų ir psichotropinių medžiagų prekursorių kontrolės ir rizikos vertinimo skyriaus atstovės Rima Mačiūnienė ir Rasa Povilanskienė, kurios žiūrovus supažindins su psichoaktyviųjų medžiagų poveikiu bei terminu: „Tai yra visiškai naujos medžiagos, kurios beveik visada būna sintetinės kilmės. Jos imituoja tradicinių narkotinių medžiagų poveikį, tokių kaip kokainas, heroinas, kanapės ir pan. Dažniausiai ir riziką sveikatai kelia labai panašią, tačiau pagrindinis skirtumas yra tas, jog ši rizika būna gerokai didesnė. Tiek tradiciniai, narkotikai, tiek naujos medžiagos veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, jos sukelia priklausomybę ir pakeičia žmogaus psichiką“, – teigs laidos pašnekovės.

 

Koks kiekis gali būti mirtinas žmogaus organizmui? „Lietuvoje, priešingai nei kitose Europos šalyse, švirkščiamųjų narkotikų vartotojai dažniausiai renkasi sintetinę opioidinę medžiagą – karfentanilį. Tai yra veterinarinis vaistas, kuris buvo sukurtas, kaip raminamasis stambiems žinduoliams, pvz.: drambliams. Įsivaizduokite, kokia dozė yra drambliui ir kokia – žmogui. Yra paskaičiuota, jog vienos dozės drambliui, užtektų aštuoniasdešimčiai suaugusių žmonių. Galime pasitelkti pavyzdį – vienkartinį cukraus pakelį, kuriame telpa 5 g cukraus. Tokiame pakelyje tilptų apie 166 tūkst. mirtinų karfentanilio dozių“, - apie gąsdinančius skaičius pasakos atstovė Rasa.

 

Kita laidos tema, ne ką mažiau susijusi – kalbėsime apie atsakingą vaistų vartojimą. Čia kartu su vaistininke ir šeimos gydytoja diskutuosime apie tai, kaip atsakingai vartoti vaistus ir išsiaiškinsime, ar lietuviai laikosi gydytojo bei vaistininko rekomendacijų.

 

Laida „Sveikata.lt“ – jau šį šeštadienį, 9:30, per žiūrimiausią televiziją TV3!

Komentarai