Protarpinis badavimas: gyvenimo būdas ar alinanti dieta?

Protarpinis badavimas: gyvenimo būdas ar alinanti dieta?
@ Shutterstock

Protarpinis badavimas yra praktikuojamas daugelį metų. Šios dietos šalininkai teigia, kad tai – lengvas, patogus, daug pastangų nereikalaujantis būdas. 

 

Kas yra protarpinis badavimas? 

 

Protarpinis badavimas – kitaip įvardijamas skaičiais 16/8 reiškia, kad maisto produktų ir kalorijų turinčių gėrimų vartojimas yra galimas 8 valandas per parą, likusias 16 valandų reikia badauti, tačiau yra išimčių - galima gerti juodą kavą/arbatą, kalorijų neturinčius gėrimus arba kramtyti becukrę gumą, svarbiausia taisyklė – tuo metu nevalgyti ir negerti produktų, turinčių kalorijų. Valgymo ir badavimo laikas taikomas asmeniškai. 

 

Kaip tai veikia? 

 

Šis mitybos planas akcentuoja ne tai, kas yra valgoma, bet kada tai daroma. Valgant tradiciškai maistas vartojamas kas kelias valandas, badaujama tik tada, kai miegama. Didžiausias protarpinio badavimo tikslas – didesnę paros dalį praleisti badaujant. Kuomet badaujama – suvalgyta organizmą maistas skaido į įvairias medžiagas – aminorūgštis, riebiąsias rūgštis ir gliukozę, kurios insulino dėka patenka į ląsteles. Kuo didesnė porcija, tuo daugiau organizmas išskiria insulino, todėl kol maistas yra virškinimas, jaučiamas sotumo jausmas. 

 

Mitybos plano pranašumai 

 

1. Svorio mažėjimas. Dėl protarpinio badavimo gali sumažėti kūno svoris, kadangi didesnę dienos dalį badaujant insulino lygis organizme sumažėja. Organizmas skaido angliavandenius į gliukozę, kurią ląstelės sunaudoja energijai arba paverčia riebalais ir kaupia vėlesniam naudojimui. Insulinas yra hormonas, leidžiantis ląstelėms ją įsisavinti, todėl reguliariai laikantis šio mitybos plano sudeginama daugiau kalorijų. 

 

2. Pagerėjęs smegenų darbas. Vieno tyrimo metu paaiškėjo, kad pelės, kurios laikėsi protarpinio badavimo dietos, turi geresnę atmintį nei pelės, turėjusios nuolatinę prieigą prie maisto. Taip pat tyrimai rodo, kad protarpinis badavimas gali sumažinti neurologinių sutrikimų, įskaitant Alzheimerio, Parkinsono ligas ir insultą, riziką. 

 

3. Pagerėjusi širdies sveikata. Protarpinis badavimas gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatos aspektus - sumažinti kraujospūdį, širdies ritmą, cholesterolio ir trigliceridų kiekį. 

 

Mityba ar alinanti dieta? 

 

16/8 gali pagerinti sveikatą, tačiau tik tuo atveju, jeigu tai derinama su sveika gyvensena. Protarpinis badavimas negali tapti gyvenimo būdu – tai laikina dieta, padedanti pasiekti norimus rezultatus. Prieš išbanant protarpinį badavimą turėtumėte pasitarti su gydytoju – ypatingai tuomet, jeigu sergate cukriniu diabetu, skundžiatės žemu kraujospūdžiu ar turite valgymo sutrikimų.

Komentarai (1)

Dalia 2020-01-16 09:22
Bandom sveikai gyventi.