Pagrindiniai požymiai, kad netoleruojate gliuteno

Pagrindiniai požymiai, kad netoleruojate gliuteno
@ Shutterstock

Gliuteno, arba dar kitaip – glitimo, netoleravimas, tai – organizmo alergija kviečiams, kuomet imuninė sistema reaguoja į kviečių baltymus. Tai autoimuninė liga, kuria serga maždaug 1 proc. visų gyventojų populiacijos. Šis sutrikimas turi daugybę simptomų ir gali būti diagnozuotas atliekant kraujo tyrimus ir plonosios žarnos endoskopiją / biopsiją.

 

Čia pateikiami 14 pagrindinių glitimo netoleravimo požymių ir simptomų:

 

  1. Pilvo pūtimas pavalgius. Nors pilvo pūtimas yra labai dažnas reiškinys ir gali turėti daug paaiškinimų, jis taip pat gali būti glitimo netoleravimo požymis. Tiesą sakant, pilvo pūtimas yra vienas iš labiausiai paplitusių žmonių, netoleruojančių glitimo, skundų.

     

  2. Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas ir itin smardžios išmatos. Retkarčiais viduriavimas ir vidurių užkietėjimas yra normalus reiškinys, tačiau jeigu jis kartojasi reguliariai, tai gali būti ženklas, kad jūs netoleruojate gliuteno. Daugiau nei 50 proc. asmenų, jautrių glitimui, reguliariai patiria viduriavimą, o maždaug 25 proc. – vidurių užkietėjimą.

     

  3. Pilvo skausmai. Pilvo skausmas yra labai dažnas reiškinys ir jam gali būti rasta daugybė paaiškinimų. Tačiau tai taip pat yra dažniausiai pasitaikantis glitimo netoleravimo simptomas. Iki 83 proc. glitimo netoleruojančių asmenų jaučia pilvo skausmą ir diskomfortą valgydami ar pavalgę glitimo turinčio maisto.

     

  4. Galvos skausmas. Migrenos ar silpnesnių galvos skausmų priežasčių gali būti įvairių, bet viena iš jų yra gliuteno netoleravimas. Atlikti tyrimai parodė, kad glitimo netoleruojantys asmenys gali būti labiau linkę į migreninius galvos skausmus nei kiti. Jei reguliariai skauda galvą, ypač praėjus kiek laiko po valgymo, gali būti, kad netoleruojate glitimo.

     

  5. Nuovargio jausmas. Glitimo netoleruojantys asmenys yra labai linkę greitai pajausti nuovargį, ypač valgydami maistą, kuriame yra glitimo. Tyrimai parodė, kad 60-82 proc. asmenų, netoleruojančių glitimo, jaučia nuolatinį nuovargį. Taip yra dėl to, kad gliuteno netoleruojantis organizmas įsisavina mažiau maistinių medžiagų ir neretai tokiam žmogui pritrūksta geležies.

     

  6. Odos problemos. Glitimo netoleravimas taip pat gali paveikti odą. Pūslinė odos liga, vadinama dermatitu herpetiformu, dar kitaip – Duringo liga, gali būti celiakijos pasireiškimas odoje.

     

  7. Depresija. Kasmet depresija serga apie 6 proc. suaugusiųjų. Simptomai gali būti itin rimti – nuo visiško nedarbingo, kuomet apima beviltiškumas ir neapsakomas liūdesys iki nenoro keltis iš lovos. Tačiau, nustatyta, kad žmonės, turintys virškinimo problemų, labiau linkę į nerimą ir depresiją, palyginti su žmonėmis, kurie turi sveiką virškinimo sistemą. Depresinės būsenos ypač būdingos žmonėms, kurie serga celiakija.

     

  8. Nepaaiškinamas svorio kritimas. Netikėtas svorio pasikeitimas dažnai sukelia nerimą. Nors tai gali kilti dėl įvairių priežasčių, nepaaiškinamas svorio mažėjimas yra dažnas nediagnozuotos celiakijos šalutinis poveikis. Svorio netekimas gali būti paaiškinamas įvairiais virškinimo sutrikimais, kuomet prasčiau įsisavinamos maistinės medžiagos.

     

  9. Anemija dėl geležies stokos. Sergant celiakija, sutrinka maisto medžiagų pasisavinimas plonojoje žarnoje, todėl iš maisto absorbuojamas mažesnis geležies kiekis.

     

  10. Nerimas. Žmonės, netoleruojantys glitimo, labiau linkę į nerimą ir panikos sutrikimus nei šio sutrikimo neturintys asmenys. Atlikti tyrimai parodė, kad iki 40 proc. asmenų, kurie yra jautrūs glitimui, reguliariai patiria neapaaiškinamą nerimą.

     

  11. Autoimuniniai sutrikimai. Celiakija yra autoimuninė liga, dėl kurios imuninė sistema puola virškinamąjį traktą, kai sergantysis suvartoja glitimo turinčių produktų. Įdomu tai, kad turėdami šią autoimuninę ligą, žmonės yra linkę į kitas autoimunines ligas, tokias pavyzdžiui kaip: autoimuninė skydliaukės liga.

     

  12. Sąnarių ir raumenų skausmai. Jautriems glitimui asmenims kūne kyla įvairūs uždegimai, dėl ko gali atsirasti sąnarių bei raumenų skausmai.

     

  13. Galūnių nutirpimas. Kitas stulbinantis glitimo netoleravimo simptomas yra neuropatija, apimanti rankų ir kojų tirpimą ar dilgčiojimą. Asmenims, sergantiems celiakija ir jautriems glitimui, yra didesnė rizika patirti rankų ir kojų tirpimą, palyginti su sveikomis kontrolinėmis grupėmis.

     

  14. Suprastėjusi smegenų veikla. Net apie 40 proc. žmonių, netoleruojančių glitimo, įvardija, kad jiems neretai pasireiškia: užmiršimas, sunkumas galvojant, psichinis nuovargis. Spėjama, kad šiuos simptomus, t. y. smegenų veiklos sutrikimus, gali sukelti organizmo reakcija į tam tikrus glitimo antikūnus, tačiau tiksli priežastis nežinoma.

Komentarai