Nėščiųjų tyrimai: kodėl jie tokie svarbūs?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Nėščiųjų tyrimai: kodėl jie tokie svarbūs?

Kraujo tyrimai yra vienas informatyviausių rodiklių, kuris parodo žmogaus organizmo būklę, todėl norint pastoti, arba jau laukiant šeimos pagausėjimo, tyrimų atlikimas yra neatsiejama nėštumo dalis. Apie nėščiųjų kraujo tyrimų svarbą kalbame su „Antėja laboratorija“ gydytoja genetike Jūrate Kasnauskiene.

– Kodėl kraujo tyrimai yra tokie svarbūs nėštumo metu, ką jie atskleidžia?

– Norint pastoti, arba jau pastojus, pirmosiomis nėštumo dienomis yra būtina atlikti visą eilę laboratorinių tyrimų, kad gydytojas akušeris – ginekologas bei šeimos gydytojas galėtų tinkamai įvertinti moters sveikatos būklę. Pirmiausia, reikėtų pradėti nuo bendro kraujo tyrimo, kuris leidžia nustatyti kraujodaros būklę, taip pat įvertinti mažakraujystės riziką. Kiti aktualūs rodikliai – vitaminai bei mikroelementai, nes atlikus tyrimus, matome, ar nėra tam tikrų medžiagų stokos, o tai ypač aktualu moterims, kurios turi tam tikrus mitybos ypatumus ar riboja tam tikrus maisto produktus. Geležies, folio rūgšties, vitamino B12 ir D stoka turi neigiamą poveikį vaisiaus vystymuisi, todėl esant šių medžiagų trūkumui, rekomenduojama vartoti maisto papildus.

– Kokius kraujo ir kitus tyrimus reikia atlikti nėštumo metu?

– Moteriai yra būtina nustatyti raudonukės viruso antikūnus, išsitirti dėl hepatito B ir C, bei dėl citomegalo viruso. Kitas svarbus anamnezės aspektas, tai yra moters amžius, nes nėštumas vyresniame amžiuje padidina rizika susilaukti vaikelio, kuris gali sirgti genetinėmis bei chromosominėmis ligomis. Riziką pagimdyti šiomis ligomis sergantį vaikelį išlieka kiekvienai moteriai, tačiau vyresniame amžiuje ji didėja, todėl yra itin svarbu atlikti tokius tyrimus kaip Prisca, į kurį įeina vaisiaus echoskopija pirmojo trimestro metu bei biocheminiai kraujo rodikliai. Galiausiai, reikėtų nepamiršti ir lytiškai plintančių infekcijų tyrimų, nes dauguma jų yra perduodamos gimdymo metu, – teigia gydytoja Jūratė.

– Kas yra neinvazinis prenatalinis tyrimas (NIPT) ir kuo jis naudingas?

– Neinvazinis prenatalinis tyrimas (NIPT) yra viena iš naujausių technologinių priemonių, kuri leidžia nustatyti tam tikras genetines bei chromosomines ligas. Tai nėra rizikos įvertinimas, tai yra atsakymas „taip“ arba „ne“. Tyrimas yra absoliučiai saugus ir mamai, ir vaisiui, nes nuo pat nėštumo pradžios, embriono, o vėliau – vaisiaus DNR patenka į mamos kraują, ir nuo dešimties nėštumo savaičių, galima imti mamos kraują ir tirti vaisių dėl tam tikrų ligų. Pirmiausia, ištiriama dėl dažniausiai pasitaikančio Dauno sindromo, nes vienas iš 600-700 gimstančių vaikučių turi šią ligą. Tada tiriama dėl kitų chromosominių ligų, kaip Edvardso, Patau sindromų bei chromosomų skaičiaus pokyčio. NIPT tyrimai nuolatos tobulėja, todėl galima ištirti ir retesnius, bet genetiškai labai svarbius pokyčius – mikrodelecijas, taip pat nustatyti daugiau nei penkiasdešimt ligų sirgimo riziką.

Gydytoja genetikė Jūratė Kasnauskienė skatina visas moteris, planuojančias nėštumą, arba jau pastojusias, lankytis pas gydytoją akušerį – ginekologą bei pas šeimos gydytoją, ir atlikti kraujo tyrimus, nes tai yra itin svarbu ankstyvajai vaisiaus ligų diagnostikai.

Daugiau informacijos apie „Antėja laboratorija“ tyrimų programas nėščiosioms rasite čia: tyrimų programa nėščiosioms.

Brangiausias – laiku neatliktas tyrimas!

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas