Mitai ir tiesa apie vyrų nevaisingumą

Mitai ir tiesa apie vyrų nevaisingumą
@ Shutterstock

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, maždaug 15–18% porų negali susilaukti vaikų. Prognozuojama, kad ateityje statistika gali būti dar liūdnesnė, ir su šia problema susidurs jau kas trečia pora. Neretai įtarimai visų pirma krinta ant moters – neva ji negali pastoti ir kažkuria prasme yra nevisavertė, tačiau teiginys, kad nevaisingumas yra vien moterų bėda, tėra vienas iš daugelio paplitusių mitų. Štai dar keli iš jų.
 
Mitas: jei pora negali susilaukti vaikų, greičiausiai kaltas vyras
 
Anksčiau buvo manoma atvirkščiai, o pastaruoju metu kaltė vis dažniau verčiama ant vyrų. Įvairūs šaltiniai skelbia, kad porų nevaisingumą 40% lemia moterų, 40% – vyrų sveikatos sutrikimai, 10% – imunologinis nesuderinamumas, ir dar 10% visų atvejų priežastis lieka neaiški.
 
Mitas: nevaisingu gimstama
 
Reiktų pabrėžti, kad vyrų nevaisingumo priežastys skirstomos į dvi grupes – įgimtas ir įgytas.

Įgimtos priežastys:

 

  • nenusileidusios sėklidės;
  • šlaplės angos atsivėrimas ne varpos galvutėje, o jos viršuje ar apačioje;
  • endokrininių liaukų ir jų gaminamų hormonų pokyčiai;
  • varikocelė, arba kitaip – venų išsiplėtimas ant kapšelio (ši problema nustatoma 71,3% nevaisingų vyrų);
  • įvairūs sutrikimai, kai spermatozoidai nebręsta, yra menkaverčiai, jų labai mažai arba nėra visai.

 

Įgytos priežastys – kai nevaisingumą lemia ligos, traumos, operacijos, apsinuodijimai, vartojami vaistai, kenksmingos darbo sąlygos, žalingi įpročiai, stresas, mitybos ypatumai, aukšta aplinkos ar kūno temperatūra.
 
Mitas: vyro nevaisingumo priežastis – lytiniai santykiai su daugybe skirtingų partnerių
 
Iš dalies tai tiesa, tačiau kalti ne patys lytiniai santykiai, o lytiniu keliu plintančios ligos. Ir nesvarbu, ar tai banali gonorėja, ar grėsmingoji chlamidiozė – uždelsus su gydymu pasekmės bus tos pačios (dėl šlapimo ir lytinės sistemos organų uždegimų latakai, kuriais spermatozoidai iš sėklidžių patenka į spermą jos išsiliejimo metu, gali užakti).

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui

Kitas faktas