Mitai ir tiesa apie reumatoidinį artritą

Mitai ir tiesa apie reumatoidinį artritą

Reumatoidinis artritas pažeidžia ne tik sąnarius, bet ir kitus vidaus organus, todėl jį galima pelnytai laikyti viena klastingiausių sąnarių ligų. Ką apie ją reikia žinoti?
 
Ši liga apsupta daugybės mitų, kas dar labiau apsunkina jos eigą. Teisinga informacija apie reumatoidinį artritą gali padėti anksčiau jį aptikti ir pradėti taikyti tinkamą gydymą. Todėl Kauno klinikų Reumatologijos klinikos vadovė prof. Asta Baranauskaitė paneigia pagrindinius su šia liga susijusius mitus.

Mitas nr. 1: reumatoidiniu artritu serga tik seni žmonės

Klaidinga nuomonė, kad reumatoidiniu artritu serga tik brandaus amžiaus žmonės, greičiausiai susiformavo todėl, kad sąnarius dažniausiai skauda vyresniems žmonėms. Tačiau to priežastis yra artrozė.

„Reumatoidinis artritas yra viena dažniausių sąnarių uždegiminių ligų, kuria serga apie 1 proc. Lietuvos gyventojų. Ja gali sirgti bet kokio amžiaus žmonės, vaikai – ne išimtis, – kalba Reumatologijos klinikos vadovė. – Dažniausiai suserga vidutinio amžiaus, 30–50 metų, asmenys. Tačiau laiku pastebėjus ligą, neuždelsus jos diagnozės ir gaunant efektyvų gydymą šie žmonės gali gyventi visavertį gyvenimą.“

Mitas nr. 2: reumatoidinis artritas yra diagnozuojamas tik  atliekant kraujo tyrimus

Tiesa ta, kad ligai nustatyti dažnai kraujo tyrimo nepakanka. „Daugelis mano, jog ligą parodo reumatoidinis faktorius, kuris gali būti nustatomas atlikus kraujo tyrimą. Ir jeigu šis faktorius aptinkamas, tai reiškia, jog žmogus serga, o jeigu ne – neserga. Iš tiesų yra kiek kitaip. Tik 70–80 proc. pacientų šis faktorius yra randamas pirmaisiais ligos metais, o likusiems 20–30 proc. sergančiųjų jis niekada taip ir nepasireiškia“, – kalba profesorė.

2 psl. »

Komentarai