Mitai apie dantų ėduonį (I dalis)

Mitai apie dantų ėduonį (I dalis)

Dantų ėduonis – viena iš labiausiai paplitusių pasaulyje ligų. Su ja susiduria maždaug 90–95 % visos populiacijos. Dėl tokio „populiarumo“  apie jos priežastis ir pasekmes prikurta daugybė mitų, kurie, deja, su realybe kartais neturi nieko bendra.

Dantų ėduonies simptomus lengva pastebėti

Gaila, bet ne. Pirmuosius ligos požymius gali matyti tik gydytojas. Iki tol, kol pajaučiame skausmą, praeina ne viena jo stadija ir daugybė laiko.

Mūsų dantis dengia labai tvirta medžiaga – emalis (99 % jo sudaro hidroksiftorapatitas), o šį – plona plėvelė, vadinama pelikule. Ji saugo emalį, per ją vyksta fosforo ir kalcio apykaita. Kramtant arba valant dantis šepetėliu, pelikulė nusitrina, lieka tik sunkiai pasiekiamose vietose. Ten ima kauptis mikroorganizmai. Kad mikrobai galėtų išgyventi, jiems būtini maiste esantys sudėtingieji angliavandeniai.

Emalis – pralaidi struktūra. Per jį burnos ertmėje nuolat vyksta medžiagų apykaita, įsisavinami seilėse esantys mikroelementai. Šiuo principu paremtas pastos ir kitų burnos higienos priemonių, stiprinančių dantų emalį, veikimas. Susidarius rūgštims, naudingi elementai iš emalio išplaunami, jis tampa mikrobų ir jų šalinimo produktų taikiniu. PH rodikliai pasislenka į rūgščių pusę, o tai labai kenksminga. Šiuo periodu į emalį vėl gali patekti naudingosios medžiagos, tačiau jis ne visada sugeba atkurti savo struktūrą. Tada ir prasideda bėdos.

Pirmoji pažeidimų stadija – tai baltos nepermatomos dėmės. Skausmas dar nejaučiamas. Tai pati dantų ėduonies pradžia. Dar galima apsieiti be audinių preparavimo, gydoma tirpalais ir geliais, kurių sudėtyje yra fosforo, kalcio, fluorido. Ilgainiui šis procesas progresuoja, mikrobai kaupiasi ir dauginasi greičiau. Žmogus jaučia dantų akmenis, padidėja jautrumas šalčiui ir karščiui. Kuomet situacija pablogėja dar labiau, tenka gręžti ir dėti plombą.

2 psl. »

Komentarai (5)

skaitytoja 2014-01-19 01:57
Juokingiausia citata: "stomatologas daro viska, ka gali". Taip, Lietuvoje stomatologas daro viska, kad nugreztu nuo Jusu kuo daugiau pinigu, o ilgai netrukus vel pas ji sugriztumete. Keisciausia, kad po ju "pakrapstymu" pridygsta skyluciu kaip grybu po lietaus.
Vi 2012-01-05 16:03
Visos problemos prasideda nuo to, kad žmonės paprasčiausiai nemoka teisingai išsivalyti dantų ir nenaudoja siūlo tarpdančiams. O juk būtent tarp dantukų visos bakterijos ir kaupiasi...
Sima 2012-01-05 14:43
geda prisipazinti bet nezinojau kad gumos paskirtis yra skatinti seiliu ishsiskyrima. gal ir kvaila bet maniau kad ji lipni del to ir nuvalo apnasas :(
laura 2012-01-05 14:40
tai man regis daugumai zmoniu taip pat dantys genda kaip ir tau.
Vilte 2012-01-04 21:24
pvz mano dantys genda is vidaus, todel is isores nesimato jokio eduonies. pastebeti galima tik tada kai eduonis prasiverzia iki paties pavirsiaus