Metodai, kaip planuoti laiką ir sąsajos su psichine sveikata

Metodai, kaip planuoti laiką ir sąsajos su psichine sveikata
@Shutterstock

Nepaisant patogaus gyvenimo būdo, laiką sutaupančių priemonių, žmonėms vis dar sunku planuoti savo dienotvarkę ir tinkamai paskirstyti darbus. Taigi, kuo laiko planavimas yra svarbus psichinei sveikatai ir kaip to išmokti? 

 

Kaip tai paveikia sveikatą 

 

Tai, kaip dienoje paskirstomas laikas, gali arba padidinti, arba sumažinti streso lygį. Stresas skirstomas į teigiamą ir neigiamą. Produktyvusis arba teigiamas stresas yra kontroliuojamas patiriamos įtampos kiekis, kai organizmas būna nuolatinėje budrumo būsenoje, galinčioje padėti susikaupti be neigiamo poveikio sveikatai. Per didelis neigiamas stresas išvargina. Patiriant įtampą, kūnas išskiria adrenaliną ir kortizolį – streso hormonus. Tinkamas adrenalino kiekis padeda išlikti produktyviems, tačiau ilgą laiką būnant streso būsenoje, kenkiama organizmui. To pasekmės gali būti aukštas kraujo spaudimas, nerimo ir virškinimo sutrikimai, širdies ligos. 

 

Patarimai kaip planuoti laiką: 

 

1. Koncentruokitės. Žmogaus smegenys vienu metu gali tinkamai atlikti tik vieną darbą – kitu atveju mažinamas produktyvumas, kadangi nėra įmanoma susikaupti. Koncentracija yra svarbi norint kokybiškai ir greitai užbaigti užduotis bei sutaupyti laiko; 

 

2. Išnaudokite kiekvieną minutę. Pavyzdžiui, važiuodami į darbą, valydamiesi dantis, sportuodami galite lavinti save – garso įrašai ir internetinės transliacijos yra puikūs būdai produktyviai išnaudoti laisvą laiką. Tai padės išlaikyti motyvaciją ir generuoti naujas idėjas. 

 

3. Nusistatykite terminus. Kitu atveju išeikvosite daug laiko ir energijos nesvarbiems darbams. 

 

4. Prioretizuokite. Norint efektyviai išnaudoti laiką – nusistatykite prioritetus. Iš pradžių pradėkite nuo sunkių ir svarbiausių užduočių, tuomet palaipsniui pereikite prie mažesnių. 

 

5. Pašalinkite trukdžius. Atsakykite į klausimą kas trukdo susikaupti ir pašalinkite trukdį. Pavyzdžiui, jeigu atliekant užduotį žvilgčiojate į telefono ekraną – padėkite jį toliau nuo savęs ir pradėkite juo naudotis tik atlikę darbą. 

 

6. Nusistatykite priminimus. Išmanieji renginiai gali padėti jums prisiminti svarbias užduotis ir kylančias idėjas – tai puikus būdas nepertraukiant atliekamo darbo užsirašyti mintis arba priminimus, apie kuriuos galėsite pagalvoti vėliau.

Komentarai