Medžiaga, padedanti kovoti su sąnarių ligomis

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Medžiaga, padedanti kovoti su sąnarių ligomis

Lietuvoje sąnarių ligos – itin opi problema. Tai yra antra pagal dažnumą žmonių neįgalumo priežastis. Kad ir kokia veikla beužsiimtume, visuomet turime pagalvoti, kokią įtaką tai daro mūsų sveikatai. Saikingas fizinis aktyvumas teikia naudą, tačiau esant nesubalansuotam, padidintam fiziniam krūviui, daug greičiau dėvisi mūsų sąnariai, todėl reikia jais tinkamai rūpintis. Laida Sveikata.lt rūpinasi jūsų gerove, todėl išsamiai supažindina su medžiaga, kuri gali padėti sąnariams – kolagenu. 

 

Sąnarių veikla fizinio krūvio metu 

 

Kad geriau suprastume, iš kur mūsų sąnariuose atsiranda skausmai, girgždesys, traškesys ir kiti nemalonūs pojūčiai, turime suprasti, kokie procesai juose vyksta. Pirmiausia, pats sąnarys yra sudarytas iš sąnarinių paviršių kremzlių ir sąnario ertmės, užpildytos skysčiu. Fizinio krūvio metu, skystis slopina apkrovą, sutepa kremzles ir mažina trintį. Taip pat šis užpildas vykdo ir medžiagų apykaitą – sportuojant aprūpina kremzlę maistingosiomis medžiagomis, o krūviui sumažėjus, grįžta į sąnario ertmę iš kremzlės išsinešdamas nusidėvėjimo produktus. 

 

Kodėl atsiranda skausmas? 

 

Jeigu organizme viskas taip sklandžiai vyksta, iš kur atsiranda skausmas? Sąnario skystyje gausu hialurono rūgšties, kuri pritraukia vandenį, ir terpė tampa drebučių konsistencijos. Senstant arba turint didesnes fizines apkrovas, kremzlė sausėja: joje mažėja kolageno ir hialurono rūgšties koncentracija, sutrinka sąnario apsaugos funkcija. Tuomet prasideda visa grandinė problemų, kurios kelia nemalonius pojūčius – atsiranda trintis tarp sąnario paviršiaus kremzlių, greitėja jų nusidėvėjimo procesas, gali prasidėti uždegimas. 

 

Pagalba sąnariams 

 

Jei norime išvengti sąnarių skausmo, visiškai nereiškia, kad turime atsisakyti fizinės veiklos. Pirmiausia reikia suprasti, kokios medžiagos užtikrina tinkamą sąnarių veiklą ir papildyti jomis savo organizmą. Svarbiausia sąnario sudedamoji dalis – antrojo tipo kolageno skaidulų tinklas, užtikrinantis kremzlės tvirtumą. Jis sudaro net apie 70 proc. sauso kremzlių svorio. Ilgainiui kremzlės, taigi ir kolagenas, ima irti, ir dėl sumažėjusio kitų molekulių veiksmingumo neatsinaujina. Kremzlės sausėja, darosi mažiau elastingos, sąnarių paviršiai nusidėvi. Norint atitolinti šiuos procesus, imta vartoti kolageną. Intensyvūs tyrimai patvirtina kolageno naudą sąnarių veiklai. 

 

Susipažinkime su kolagenu 

 

Kad būtų aiškiau, kodėl ši medžiaga tokia svarbi, naudinga, supažindiname su jos šaltiniais, funkcijomis, tyrimais. 

 

Visų pirma kolagenas yra vienas pagrindinių organizmo baltymų. Net iki 90 proc, jo randama odoje, 80 proc. sausgyslėse ir raiščiuose, 30 proc. kauluose. Mūsų organuose ši medžiaga gali atlikti net kelis vaidmenis – palaikyti audinių struktūrą, suteikti jiems elastingumo, lankstumo. Jei kolageno organizme netrūksta, su sąnarių skausmu, tikėtina – neteks susidurti. Deja, bet negalime užsitikrinti amžino natūralaus kolageno šaltinio. Nors jį sintetina pats organizmas, maždaug nuo 25 metų amžiaus šis organizmo gebėjimas silpsta. Dar sparčiau jo atsargas mažina padidintas fizinis krūvis, o moterims – dar ir menopauzė. 

 

Kur ieškoti kolageno? 

 

Kolageno galime rasti ir maiste – šaltienoje, kaulų sultiniuose, kituose želatinos turinčiuose produktuose. Tačiau neskubėkite bėgti į parduotuvę ir ieškoti guminukų – maisto produktuose esantis kolagenas yra tik iš dalies hidrolizuotas (reiškia – mažai suskaidytas), o ir jo kiekis yra itin mažas. Todėl, net ir kasdien vartodami želatinos turinčius produktus, reikšmingų pokyčių organizme nepajusime. Todėl jei aktyviai sportuojate arba dirbate fizinį darbą, reikėtų susimąstyti apie kolageno atsargų papildymą. Juk išgerti vieną kolageno kokteilį per dieną yra kur kas lengviau nei naktį neužmigti nuo veriančių skausmų? 

 

Patarimai, kaip tausoti organizmą 

 

· Nusistatykite tinkamą fizinį krūvį, neviršykite savo galimybių. Per didelis krūvis labai kenkia sąnariams. Jei mėgstate vaikščioti, patariame rinktis minkštą dangą, pvz.: smėlį, o ne asfaltą. 

· Reguliuokite svorį. Viršsvoris apkrauna visą jūsų organizmą, o taip pat ir sąnarius – jie dėvisi dar greičiau. 

· Pasirinkite tinkamą avalynę kasdienai ir sportui. Venkite ne savo dydžio batų, rinkitės natūralios odos avalynę, kurioje nešaltų kojos. 

· Nepamirškite palepinti sąnarių šilumos ar šalčio procedūromis. Tam galite pasinaudoti manualine terapija arba vandens procedūromis. 

· Papildykite savo organizmą pakankamu kiekiu hidrolizuoto kolageno. Tyrimai rekomenduoja optimalias kasdienes 10 g šio baltymo vartojimo dozes. 

 

Mylėkite, tausokite ir lepinkite savo kūną reikiamomis medžiagomis, ir jis tikrai jums atsidėkos! 

 

Įvairios su sveikata susijusios informacijos šaltinis – laida „Sveikata.lt“! Prisijunkite sekmadieniais 9 val. ryte per TV3 ir susipažinkite su savo organizmu bei jo siunčiamais signalais!

Komentarai