Liga, kuri atima kvėpavimą

Liga, kuri atima kvėpavimą

Ar žinote, kad sveikas suaugęs žmogus per minutę įkvepia 7-8 litrus oro, o tai yra 550 litrų gryno deguonies per parą? Tuo tarpu idiopatine plaučių fibroze sergančiam  žmogui sukvėpuoti tokį kiekį deguonies yra tikras iššūkis. Ši plaučius pažeidžianti liga nėra dažna, tačiau labai sunki – pagal savo eigą ji netgi prilyginama vėžiniam susirgimui.

Deja, nors šiandien Lietuvoje turime visas galimybes diagnozuoti idiopatinę plaučių fibrozę ir jos gydymui skirti inovatyvius vaistus, informacijos apie pačią ligą vis dar nepakanka. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl žmonės į gydytojus dažnai kreipiasi pavėluotai – kuomet liga jau būna įsisenėjusi.

Apie ligą įspėjantys ženklai

Nuolatinis kosulys, oro trūkumas lengvo fizinio aktyvumo metu, pavyzdžiui, lipant laiptais, o taip pat išklausant plaučius girdimas tarsi atsegamos lipnios juostelės garsas – tai ankstyvi idiopatinės plaučių fibrozės simptomai. Ligai progresuojant simptomai sunkėja – oro trūkumas arba kosulys juntami netgi būnant ramybės būsenoje. Tad sergantiesiems pasidaro sunku valgyti, kalbėti telefonu ar nusiprausti. Visi išvardinti simptomai juntami dėl to, kad sergant idiopatine plaučių fibroze plaučių audinys randėja ir kietėja, todėl plaučiai negali normaliai funkcionuoti.

Kuo liga vėliau diagnozuojama, tuo prastesnės jos gydymo prognozės. Todėl labai svarbu į simptomus nenumoti ranka, o jiems nepraeinant ilgesniam laikui – kreiptis į gydytoją. Ypač dėmesingi pasireiškusiems simptomams turėtų būti vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės, nes ši liga dažniausiai nustatoma tokio amžiaus ir dažniau vyrams nei moterims.

Tyrimų amplitudė – plati

Tikslios idiopatinės plaučių fibrozės atsiradimo priežastys nėra žinomos, tačiau yra įrodymų, kad ligos atsiradimą gali lemti genetiniai veiksniai, rūkymas, darbas užterštoje aplinkoje, virusinės infekcijos, gastroezofaginio refliukso liga. Todėl apsilankius pas gydytoją svarbu jį informuoti apie visus galimus rizikos veiksnius, nes tai gali padėti nustatyti tikslią ligos diagnozę.

2 psl. »

Komentarai