Lietuva pirmauja pagal sergamumą meningokoku: neišvengiama ir mirties atvejų

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Lietuva pirmauja pagal sergamumą meningokoku: neišvengiama ir mirties atvejų

Tarp visų Europos Sąjungos šalių, Lietuvoje registruojama daugiausiai meningokokinės B tipo infekcijos susirgimų, o naujausios apklausos rodo, kad beveik du trečdaliai tėvų, auginančių iki dešimties metų vaikus, neturi pakankamai informacijos, kad susidarytų objektyvią nuomonę apie meningokoką B, jo keliamą grėsmę sveikatai bei efektyviausią prevencijos priemonę – skiepus.
 

Meningokokas B – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) arba pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). 

 

Kiekvienais metais Lietuvoje užregistruojama beveik 80 meningokokinės B tipo infekcijos susirgimų, iš kurių beveik 10 atvejų būna mirtini. Taigi, mirtingumas dėl šios infekcijos yra net 10-15 proc. Vien šiais metais, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje sausio-spalio laikotarpiu buvo užfiksuoti 24 meningokoko atvejai, iš kurių 3 baigėsi mirtimi.

 

Iki šiol konkretaus paaiškinimo nėra, kodėl Lietuvoje sergamumas meningokokinė B infekcija yra taip paplitęs. Palyginimui, Airijoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje infekcijos susirgimų dvigubai mažiau, o kaimyninėse šalyse Latvijoje ir Estijoje meningokoko atvejų pasitaiko 7-8 kartus rečiau. 

 

Patikimiausias būdas apsisaugoti nuo infekcijos

 

Efektyviausia priemonė apsisaugoti nuo meningokokinės B tipo infekcijos yra skiepai ir šios vakcinos Lietuvoje yra ypač svarbios, norint keisti situaciją ir pasitraukti iš pirmaujančių šalių  sąrašo pagal sergamumą meningokoku. 

 

ULAC visuomenės sveikatos specialistė Asta Skrickienė teigia, kad nors lyginti pasiskiepijusių skaičių 2018 ir šiais metais, būtų tiksliausia  2020 metų pradžioje, jau dabar pastebima, kad situacija gerėja.

 

„2018 metais iš viso pasiskiepijusių buvo 30 130 asmenų, o per šių metų sausio-birželio mėnesius  jau paskiepyti 29 369 asmenys. Esame įsitikinę, kad šių metų skaičiai bus didesni, nei praėjusių“, – tikina specialistė ir priduria, kad šis skaičius ypač pradėjo augti nuo 2018 metų, liepos mėnesio,  skiepus nuo meningokokinės B tipo infekcijos įtraukus į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. 

 

Didžiausia rizika užsikrėsti meningokokine B tipo infekcija yra kūdikiams ir vaikams iki penkerių metų, tačiau susirgti gali ir vyresni vaikai, o rizika išlieka visą gyvenimą, nepaisant žmogaus amžiaus. Didžiausios rizikos grupės atsispindi ir ULAC pateikiamuose duomenyse apie pasiskiepijusius: per šių metų pirmąjį pusmetį paskiepyti 26 894 asmenys 0 iki 17 metų amžiaus ir 2 375 asmenys 18 metų ir vyresni.

 

Meningokoko infekcijos sezoniškumas

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė teigia, kad meningokokinės B tipo infekcijos susirgimų ir mirčių pasitaiko visus metus, tačiau didesnė tikimybė susirgti yra šaltuoju metų laikotarpiu. 

 

„Meningokoko sukėlėjas yra paplitęs visuomenėje ir iš mūsų kas trečias-septintas esame jo nešiotojai“, – sako Daiva Razmuvienė pridurdama, kad susirgti meningokoku vaikai turi didesnę tikimybę dėl to, ka jų imuninė sistema nėra pakankamai atspari išorei. 

 

Siekiant apsaugoti vaikus ir visą visuomenę nuo staigios bei klastingos meningokokinės B tipo infekcijos, galinčios baigtis mirtimi ar sveikatos sutrikimais visam gyvenimui, vienintelis patikimas sprendimas – skiepai ir, žinoma, informacija, padedanti susidarysi objektyvią nuomonę apie galimus pavojus.   

 

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

 

CL Nr [NP-LT-MNX-PRSR-190003], parengimo data: [2019-10-04]

 

© 2019 GSK įmonių grupė arba licencijos turėtojas. 

 

Informaciją parengė “GlaxoSmithKline Lietuva”.
 

Komentarai