Kolageno nauda vyrams – itin veiksminga ir būtina sportuojančiam organizmui

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Kolageno nauda vyrams – itin veiksminga ir būtina sportuojančiam organizmui

Apie kolageno naudą moterys žino jau seniai, tačiau vyrams ši medžiaga gali būti naujiena. „Sveikata.lt“ komanda supažindina jus su skirtingų tipų kolagenais ir jų veikimu. Skauda sąnarius, raumenis ar kaulus? Reikėtų susirūpinti – gali būti, kad jums trūksta būtent kolageno. 

 

Grožiui ir sveikatai 

 

Kolagenas naudingas ne tik moterų grožiui, bet ir vyrų sveikatai, o ypač tiems, kurie aktyviai sportuoja. Kodėl jis toks svarbus? Kolagenas sudaro net apie 70-90 proc. įvairių mūsų organų, tokių kaip oda, kaulai, kraujagyslės, žarnynas, kuris atsakingas už mūsų imuninę sistemą. 

 

Trys skirtingi tipai 

 

Kolagenas mūsų organizme yra išskirstomas į tris tipus. Pirmojo tipo kolagenas yra pats tankiausias, jis randamas visur, išskyrus kremzles. Būtent čia yra randamas ir antro tipo kolagenas. Jis padeda išlaikyt kremzles drėgnas ir minkštas, o tai lemia mūsų kūno lankstumą bei amortizaciją, kartu saugo ir nuo sąnarių skausmo, kaulų trinties. Jo galima rasti ir tarpslanksteliniuose diskuose, ir akies stiklakūnyje. Taip pat yra trečiojo tipo kolagenas, randamas visuose organuose, kurie turi būti atsparūs tempimui – žarnynas, gimda, kraujagyslės, kurios turi atlaikyti nemažą spaudimą. 

 

Kolagenų skaičiuojama net iki dvidešimt devynių skirtingų rūšių, tačiau šie trys yra patys svarbiausi mūsų organizmui. Jeigu norime gerai jaustis, gražiai atrodyti, turėti sveikus kaulus, negirdėti nemalonaus girgždėjimo ar traškėjimo, nevaržomai judėti – kolagenas yra tiesiog būtinas visiems, o ypač tiems, kurie dirba fizinį darbą, sportuoja ir patiria didelius krūvius. Kolageno nauda tokiu atveju yra netgi dviguba: pirmiausia, po didelių krūvių jis padeda raumenims ir sąnariams greičiau atsistatyti, taip pat prideda papildomos raumenų jėgos bei lankstumo, kas padeda tam tikrų sporto rūšių atstovams. 

 

Prevencijos nauda 

 

Pildyti kolageno atsargas patariama tada, kai dar nėra pasireiškęs joks trūkumas – po to gali būti per vėlu. Gydytojai sunerimę: dauguma pacientų ateina tuomet, kai liga jau yra pažengusi – sąnariuose juntami skausmai, sutrikęs judrumas, atsiradę įvairūs garsai, sudilusios kremzlės. Tuomet nieko nebelieka, tik kaip kreiptis į gydytojus ortopedus-traumatologus ir netgi apsvarstyti sąnarių endoprotezavimo operaciją. Nepamirškite, kad nuo to yra gera prevencinė priemonė – kolagenas, kurį vartojant profilaktinėmis dozėmis, galite sustabdyti ligos progresavimą. 

 

Sudėtingas įsisavinimas 

 

Su amžiumi, patiriant didelį fizinį krūvį ar dalyvaujant profesionaliame sporte, kolagenas naudojasi dar greičiau, todėl ypač anksti, esant vos dvidešimties tenka pradėti galvoti kaip savo mitybą praturtinti didesniu kolageno kiekiu. Iš tiesų, įsisavinimas yra sudėtingas procesas. Būtų paprasta, jei kolagenas lengvai nukeliautų į vietas organizme, kur juntamas trūkumas, pvz. į sąnarius, kaulus ar kremzles ir iš karto pajustume pagerėjimą. Tačiau iš tiesų mūsų organizmas veikia kaip tam tikra gamykla: suvartojus kolageno turinčių produktų, pirmiausia jis yra virškinamas, tuomet elementai skaidomi į aminorūgštis ir tik tada, kai aminorūgštys patenka į vietas, kuriose trūksta kolageno, ši medžiaga pradeda gamintis. Todėl svarbu, kokį kolageną mes vartojame. Paprastą, gryną kolageną organizmui itin sunku skaidyti, želatiną – šiek tiek paprasčiau. Tačiau yra hidrolizuotas kolagenas, kuris jau yra suskaidytas į smulkiausias daleles, todėl jo įsisavinimas yra efektyviausias ir greičiausias, o mūsų organizmui toks kolagenas yra geriausias pasirinkimas. 

 

Kaip atpažinti trūkumą? 

 

Kada reikia pradėti galvoti apie kolageno trūkumą? Kokie požymiai verčia sunerimti? Iš tiesų, bėgant metams, kolagenas mažėja ir tai, ką sukaupiame iki 25-erių, pradedame naudoti ir mažinti atsargas. Pasiekus 60 metų, žmogaus organizmas jau būna netekęs iki 60 proc. kolageno. Todėl labai svarbu pagalvoti apie šią medžiagą tuomet, kai jau esate pasiekę didesnį amžių arba patiriate didesnį fizinį krūvį. Kolageno irimą dar labiau paspartina traumos, todėl labai svarbu pildyti atsargas. Lengviausia pastebėti pakitusią odą, kuri dėl kolageno trūkumo raukšlėjasi, tačiau skausmas sąnariuose, traškantys kaulai taip pat gali signalizuoti apie nepakankamas atsargas. 

 

Itin svarbu vyrams 

 

Specialistai tvirtina, kad kolagenas itin svarbus sportuojančiam vyrui. Jo sudėtyje yra net 19 aminorūgščių, kurios visos yra reikalingos organizmui. Tokios kaip glicinas, prolinas yra išskirtinai svarbios kalbant apie raumenų jėgą, atsistatymą po įvairių traumų, patempimų. Prolinas ir glicinas įeina į kretino statymo blokus, na o šią medžiagą tikrai žino daugelis sportuojančių žmonių. 2019-ais metais buvo atliktas tyrimas su jaunais sportininkais. Sportuodami jie papildomai vartojo hidrolizuotą kolageną. Po trijų mėnesių buvo pastebima gerokai didesnė raumenų jėga bei efektyvesnis ir greitesnis atsistatymas po krūvio. 

 

Sekmadieniais, 9 val. ryte per TV3 laida „Sveikata.lt“ jus pažindina su įvairiausiomis su sveikata susijusiomis temomis. Prisijunkite!

Komentarai