Kodėl vėluoja mėnesinės?

Kodėl vėluoja mėnesinės?

Kiekvienos moters „laikrodukas“ yra individualus – paprastai jų menstruacijų ciklas gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienų, tačiau pasitaiko, kad mėnesinės vėluoja dieną arba dvi, arba prasideda pora dienų anksčiau. Tai – taip pat normalu. O štai jeigu mėnesinės vėluoja 5 dienas ir daugiau, galima sakyti, kad jos užsilaiko. Taip dažniausiai reiškia nėštumą, bet tikrai nebūtinai – pasitaiko, kad laikas bėga, mėnesinės neprasideda, o nėštumo testas neigiamas, arba tiesiog žinoma, kad nei teoriškai, nei praktiškai moteris pastoti negalėjo. Kokios gali būti vėluojančių mėnesinių priežastys?
 
Nėštumas. Dažniausia vėluojančių mėnesinių priežastis. Moteris gali tapti jautresnė kvapams, ji pastebi, kad pieno liaukos tapo skausmingesnės. Mėnesinių gali nebūti net ir tuo atveju, jeigu nėštumas – negimdinis. Tai – gana pavojinga būsena, kelianti grėsmę moters gyvybei. Ankstyvuoju tokio nėštumo laikotarpiu požymiai niekuo nesiskiria nuo įprasto (nėštumo testas arba neigiamas, arba neaiškus). Galutinė diagnozė būna aiški tik po tyrimo ultragarsu ir gydytojo apžiūros.
 
Stresas. Tai vienas didžiausių žmogaus organizmo priešų. Kartais užtenka net ir nedidelės stresinės situacijos, ir dalis smegenų žievės, atsakanti už menstruacijas, kuriam laikui tampa neaktyvi. Priklausomai nuo streso lygio menstruacijos gali daugiau ar mažiau vėluoti.
 
Ovuliacijos anomalijos. Mėnesinės gali vėluoti dėl ūmaus uždegimo, stipraus streso, ovuliacijos nebuvimo arba vėlyvos ovuliacijos. Pavyzdžiui, jeigu moteris vartoja hormoninius preparatus, ovuliacija gali vėluoti 10-15 dienų.
 
Vaistai. Kartais mėnesinių vėlavimo priežastimi tampa vaistai. Dažniausiai tai – kontraceptikų vartojimas, arba staigus jų vartojimo nutraukimas ciklo metu.
 
Oralinių kontraceptikų vartojimo metu arba nutraukus vartojimą kelis ciklus mėnesinių gali nebūti iš viso. Jeigu taip nutinka vartojant vaistus, jų vartojimas nutraukiamas. Per 2-3 mėnesius (vėliausiai – per 6 mėnesius) kiaušidės vėl pradeda funkcionuoti normaliai. Priešingu atveju skiriami preparatai ciklo normalizavimui.
 
Ne mažesnę įtaką stabiliam menstruacijų ciklui daro nekontroliuojamas antidepresantų ir kitų vaistų vartojimas. Jei reikia nuolat vartoti medikamentus, pasitarkite dėl jų įtakos menstruacijoms su ginekologu.
 
Perimenopauzė. Po 40-ies moters reprodukcinė sistema jau ne tokia, kaip jaunystėje. Ovuliacija gali neįvykti arba vėluoti, tačiau tikimybė pastoti dar išlieka.
 
Staigūs kūno svorio pokyčiai. Ciklą gali sutrikdyti tiek staigus svorio priaugimas, tiek jo netekimas. Jeigu svorio netenkama greitai ir daug, organizmui ima stigti vitaminų, mineralinių ir maistinių medžiagų, sutrinka daugelio organizmo sistemų funkcijos. Staigus nutukimas sutrikdo hormonų balansą ir taip pat gali išderinti mėnesinių ciklą.
 
Staigi klimato kaita. Mėgstate toli keliauti? Kuo sunkiau bus aklimatizuotis prie naujų sąlygų, tuo didesnė tikimybė, kad mėnesinių ciklas išsiderins. Kita vertus, kaltas gali būti emocinis sukrėtimas dėl pasikeitusios jūsų buvimo/gyvenamosios vietos.
 
Per didelis fizinis krūvis. Reguliarus ir intensyvus krūvis (pavyzdžiui, sunkumų kilnojimas) taip pat daro įtaką menstruaciniam ciklui. Tai paaiškinama fiziniu ir psichologiniu stresu, nedideliu riebalų kiekiu sportininkių organizme.
 
Kiaušidžių policistozė. Tai liga, kurios vienas iš požymių – mėnesinių vėlavimas. Taip nutinka todėl, kad sutrinka antinksčių, hipotaliamo, hipofizės, skydliaukės arba kiaušidžių veikla. Išsibalansuoja visa hormoninė sistema. Susirgus policistoze dažnai imama priaugti daugiau svorio, ant veido, kūno padaugėja plaukų, padidėja kiaušidės. Mėnesinės gali dingti keliems mėnesiams, nevyksta ovuliacija. Tai – rimta liga, kuri gali baigtis nevaisingumu, taigi būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
 
Abortas. Jis taip pat gali tapti mėnesinių ciklo sutrikimo priežastimi, mat aborto metu sutrikdoma organizmo hormoninės sistemos veikla. Nėštumo metu pašalinama gimdos gleivinė, kurioje ir kaupiasi menstruacijų kraujas, taigi ciklas gali neatsinaujinti iki susiformuos nauja. Jei jums jūsų būklė kelia nerimą – būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

Komentarai (14)

Jaunutė 2018-01-13 19:45
Sveiki.Man yra 15metų.Vėluoja mėnesinės,skauda pilvo apačia,bėga baltos tirštos išskyros,nuo kuriu eina nemalonus kvapas,niežti makštį,išbėre veida.Kas galėtu būti? Lytinis aktas buvo prieš savaite su puse,su apsauga.
Vilma 2017-09-26 19:38
Sveiki norejau paklausti rugpjucio menesi sirgau du kartus viena karta rugpjucio 4 o kita karta rugpjucio 25 o si menesi dar nekarto nesirgau kas gali buti?
Vitaute 2017-09-16 16:07
Sveiki. Esu pries 4menesius susilaukusi vaikelio. Menesines buvo reguliarios dabar veluoja 5dienos. Pasidariau nestumo testa rodo neigiama. Su vyru milejomes pries kokias 5 ar 6 savaites,kaip ir negalejo buti.skauda nugara ir krutys jautresnes,ar tai stresas ar as vel laukiuosi? Negaliu ismesti is galvos.
viktorija 2017-04-24 13:12
Man menesines buvo kovo 15prasidejo o baiges kovo 19 diena plyso savaite anksciau kandonas kaip pasimylejau su vaikinu ir isgeriaus dvi kontraceptines tabletes o dar balnadzio 24diena ir dar nesergu menesinem ar galeciau buti nescia ?
Vynuogė 2017-04-07 15:39
Sveiki, man 16m. jau pusantro mėn. vėluoja menesinės.. nežinau kas vyksta. Tačiau nesimylėjau su vaikinu.. o pas ginekologe eiti kažkodėl gėda, nors tai yra normalu..
Laurika_ 2017-02-10 16:34
Sveiki, man 13 metu ir menesines veluoja daugiau kaip 5 men. Ka daryti?
Ester 2016-12-05 14:49
Sveiki. Man 16 metų ir gana dažnai veluoja mėnesinės. Būna net 2-3mėn.
Mėnesinės tunka 6 dienas ir 4 iš jų yra žiauriai skausmingos.
Be to labai dažnai sergu, ar gali būti kažkokiu rimtų problemų su sveikata.
Holala 2016-11-22 09:14
Sveiki.Man 13m.Ir prieš šią vasara tai yra gegužės pradžioja man prasidėjo mėnesinės.Bet kita karta jos kartojosi tik Liepos viduryje
lnga 2016-11-06 04:14
Sveiki man veluoja mentruacijos jau kaip 5 menesiai.Dariaus testa bet rodo neigiamas nebezinau ka daryti ?
Kava 2016-04-17 12:37
O jeigu masturbuojiesi? Menesinėms jis netrukdo?? Nes aš labai laukiu jų. Man ir pilvo apačią skauda ir išskyros bėga, bet menesiniu kaip nėra taip nėra. Beje man 13 greit bus 14.

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas