Kodėl svaigsta galva?

Kodėl svaigsta galva?

Už termino „galvos svaigimas“ glūdi patys įvairiausi pojūčiai: nuo alpimo ir jausmo, kad tuoj neteksi sąmonės, iki jutimo, kad siūbuoja kūnas ar aplinkui esantys daiktai. Kokios šio reiškinio priežastys?

Galvos svaigimu vadinamas tas neteisingas savo kūno suvokimas aplinkoje arba siūbavimo, sukimosi pojūtis. Tai gali būti neurologinių ir somatinių ligų simptomas, būdingas maždaug 80 % visų patologijų. Galva gali pradėti svaigti sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, akių ir ausų, kraujo, psichikos ir neurologinės kilmės ligomis. Tai itin nemalonus ir subjektyvus simptomas, kuris ženkliai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę.

Priimta išskirti du galvos svaigimo tipus: sisteminį ir nesisteminį.

Sisteminiu svaigimu vadinama iliuzija, kai žmogui atrodo, jog juda jo nuosavas kūnas arba aplinkui esantys daiktai (kažkas panašaus, tarytum pasisukus karuselėje). Gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, pablykšti odos dangalai, padidėti prakaitavimas, atsirasti nerimo jausmas. Tikrasis sisteminis svaigimas yra susijęs su tam tikrų vestibiuliarinio analizatoriaus sričių dirginimu ir, priklausomai nuo pažeidimo lygio, būna periferinis arba centrinis. Dažniausia tokio svaigimo priežastis – sutrikęs galvos smegenų ir vidinės ausies aprūpinimas krauju, uždegiminiai ir degeneraciniai klausos bei pusiausvyros organų procesai, taip pat ir intoksikacija.

Nesisteminis galvos svaigimas – tai nestabilumo jausmas. Tokia būsena gali ištikti prieš nušalimą, jeigu yra emocinų sutrikimų, pažeidžiamas regos analizatorius, sutrinka smegenėlių veikla.

Galvos svaigimo priežastys

Kaklinės stuburo dalies patologija. Vestibiuliarinė sistema labai jautriai reaguoja į sutrikusią kraujotaką. Vidinė ausis ir galvos smegenų vestibiuliariniai centrai aprūpinami juo per stuburo arterijų sistemą. Jos tiesiasi siaurais kanalais kaklinėje stuburo dalyje. Nestabilioje būsenoje, patyrus traumą, prasidėjus osteochondrozei šios arterijos gali būti spazmuojamos arba suspaudžiamos; tokiu atveju sutrinka kraujotaka ir prasideda galvos svaigimas. Pagrindiniai simptomai sergant tokiomis ligomis yra galvos svaigimas, tirtėjimas, stiprėjantis pasukus arba palenkus galvą, „žvaigždutės“ ir „musytės“ akyse, suprastėjęs matymas tamsoje, kaklo skausmai ir nemalonūs pojūčiai, nuovargis, dirglumas. Galimi arterinio kraujospūdžio svyravimai, pykinimas ir vėmimas.

2 psl. »

Komentarai (18)

Robertas 2018-07-19 13:02
Pasmane sukasi galva kaip miegu it kai staigei pasisuku lovoja,arbakaip sediu ir pasuku galva uspaudze kaklo sriti ir vos atsugti galva. Miegant trauke pirstus ir kojas. Prabudus reike masazoti rankas kad pajusceu savo pirstus.
Irma 2018-06-18 22:00
Galva svaigsta,kai atsistoju ir susikaupusi žiūriu televizorių,šoka spaudimas,turiu asisėsti kad nenugriūčiau,tas pastovus pykinimas,negaliu ant batuto net eiti,viskas sukasi,kartais užkrenta ausis,po kokios minutės klausa grįžta,tas šlykštus jausmas,kai per stuburą pereina,tarsi elektros srovė...
Marija 2017-10-07 00:52
Jau 30 metu turiu sita beda.Galva gan daznokai pasvaigsta,bet karta per pusmeti buna baisus vestibuliarinis svaigimas su pykinimu,vemimu,baisiu silpnumu kuris tesiasi 3 paras.Pradejus gert Betaserc,raminamuosius pamazu gereja,taciau visai nutraukti vaistu negaliu jau keleta metu.Vos doze pamazinu tuoj vel susilaukiu priepuolio.Pas visokiu specialistu teko apsilankyti ir kiekvienas kalba savaip.Tiesa, kartais vienoje ausyje buna silpnas cypimas ir labai stiprus skausmas,o gyd.sako ausis sveika.
Darius 2016-11-26 11:59
Draugas po 2 mėn.numirė nuo trombo
Zinaida 2016-11-23 14:21
Kartais jauciu nezymu galvos svaigima, spaudzia galvos virsugalvyje.Buna zemas kraujo spaudimas.Neseniai anksti ryte , eidama i lova netekau samones kelioms sekundems.Vyras dave savo Hertomagnil tabletele, vandens ir praejo.Tada spaudimas buvo zemas.2010m.buvau nualpus baznycioje Cikagoje.Greitoji nuveze i ligonine, patikrino, bet nieko nenustate.Buvo tik labai zemas spaudimas.Paskui as nuvaziavau i ligonine ir per nakti istyre visa organizma.Ir tada nieko nenustate.Kas tai galetu buti?
aidas 2015-02-16 13:55
ka man daryti.
Aidas 2015-02-16 13:53
prieš pora savaičiu pradejo cipti kairioje ausyje' dabar pradejo ir galva svaikti. kartais ir paskaudyneja
aivis 2015-01-31 14:55
man jau 4 menesiai sukasi galva diena is dienos, buna priepoliu 2-3 secundes iki atrodo kad tuoj krisi ant zemes bet nenukrentu. esu uzsienyje nieko man cia neranda, jau 5 menesis nedirbu, pasidariau magneto galvos rezonanco skena, irgi nieko nerado. zodziu vaistu kruvas isgeriau jokio efekto nebuvo man nuo tu vaistu. turiu stubro isvarza, po stubro tempimu prasidejo galvos svaigimai. gal kas turi panasia situacija? nes depresija jau ima
nesvarbu 2014-11-23 17:13
Sveiki man kartais nutinka kai svaigsta galva kai sedžiu per kompa kokia valanda ar daugiau kai noriu išlipti iš lovos man iškart svaigsta jau manau kad neteksu samones bet niekada to nėra buve kad nualpčiau ir net kai per veidrodžio bunu neilgai kokia 1 valanda ar 15 minučiu kai atsistoju aš krentu bet samones nepraradau. gal kas galit padeti kodel man taip nutinka???
aurimas 2014-11-22 22:25
Pas mane kaklo osteochondroze, tai svaigo galva. Padejo Tanakan - vaistas nuo degeneraciniu galvos pazeidimu kuriuos sukelia osteochondroze.

Ar žinote, kad...

Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto

Kitas faktas