Kodėl pučia pilvą? Dažniausios priežastys ir būdai, kaip sau padėti

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Kodėl pučia pilvą? Dažniausios priežastys ir būdai, kaip sau padėti
@ Shutterstock

Teigiama, kad pilvo pūtimą bent kartais patiria beveik kiekvienas suaugusysis. Vieniems jis skausmingas ir nemalonus, kiti per daug nepatogumų nejaučia ir į tai nekreipia dėmesio. Vis dėlto meteorizmas gali sukelti problemų viešojoje erdvėje – nevalingai šalinamo dujos paprastai atneša gėdos jausmą ir nepatogumą. Ar žinome, kas dažniausiai sukelia pilvo pūtimą ir kaip jo išvengti? 

 

Kas vyksta mūsų virškinamajame trakte, kai pasireiškia pilvo pūtimas?

 

Dujų buvimas žarnyne yra visiškai natūralus dalykas, tačiau sunkumų kyla tuomet, kai šis kiekis tampa didesnis nei įprastai. Žarnyno dujų padaugėti gali keliais būdais:

 

  • Kai praryjama daugiau oro;
  • Kai žarnyne dėl įvairių priežasčių susidaro daugiau dujų;
  • Kai sutrinka žarnyno dujų pasišalinimas, t.y. pakinta patenkančių ir pasišalinančių dujų balansas. 

 

Į žarnas patekusios dujos greitai susimaišo su jų spindyje esančiomis gleivėmis – taip susidaro tirštos putos, kuriose gausu įvairaus dydžio burbuliukų. Problema tokia, kad toks turinys yra gana stabilus ir dujoms iš putų pasišalinti nėra taip paprasta; jas taip pat daug sudėtingiau rezorbuoti iš žarnyno spindžio. Žarnų tūris didėja, pradedamos tempti jų sienelės, kyla nemalonūs ir kartais net labai skausmingi pojūčiai. Pacientas skundžiasi pilvo skausmu, varginančiu sunkumo jausmu, padidėjusia pilvo apimtimi, kitais virškinimo sutrikimais. Negana to, reikšmingai kenkiama ir normaliam virškinimo procesui bei optimaliam maisto medžiagų pasisavinimui, tad ilgai trunkantis meteorizmas gali pridaryti ir daugiau žalos sveikatai. 

 

Kokios dažniausios raugėjimo ir padidėjusio dujų šalinimo priežastys? 

 

Pagrindiniai ir dažniausiai linksniuojami pilvo pūtimo kaltininkai yra:

 

  • Valgio metu nurytas oras arba aerofagija;
  • Tam tikrų maisto produktų, kurių virškinimo metu išsiskiria daugiau žarnyno dujų, valgymas, tarp jų ir gazuotų gėrimų vartojimas;
  • Kai kurių virškinimo fermentų trūkumas ar nebuvimas;
  • Organinės kilmės priežastys, apimančios įvairias virškinimo trakto ligas, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso ligą, opaligę, virškinimo organų kraujotakos sutrikimus ir kt.;
  • Kai kurių vaistinių preparatų vartojimas;
  • Kitos priežastys, susijusios su kitomis organų sistemomis ar sindromais; 
  • Priežastys gali likti ir nenustatytos. 

 

Kodėl nereikėtų numoti ranka į meteorizmą?

 

Pilvo pūtimas nėra jau toks nekaltas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Jo metu žmogus patiria ne tik fizinius nemalonumus, tokius kaip pilvo skausmą, tempimą, raižymą, gurguliavimą, liemens apimties padidėjimą, pasunkėjusį kvėpavimą, bet ir psichologinį susikaustymą, trukdantį laisvai ir maloniai jaustis viešojoje erdvėje. Jei pilvo pūtimas labai vargina ir pastebimai menkina gyvenimo kokybę, tuomet reikėtų ieškoti galimų jo priežasčių ir tam tikrais būdais sumažinti jo pasireiškimo tikimybę. Lengvumo pojūtis gali grąžinti gyvenimo džiaugsmą.

 

Ką daryti, kad meteorizmas būtų kuo retesnis svečias ir ko imtis, jei jis netikėtai užklupo?

 

  • Gerkite pakankamai skysčių ir atsisakykite gazuotų gėrimų.
  • Stenkitės nenuryti papildomo oro – valgykite ramiai, lėtai, gerai sukramtykite maistą. Valgykite patogioje pozicijoje, t.y. prie stalo, o ne būdami už vairo, žiūrėdami televizorių ar važiuodami viešuoju transportu. Aerofagijos tikimybę didina kramtomosios gumos kramtymas, gėrimų šiaudelių naudojimas, rūkymas, vaisinių ledinukų čiulpimas, stresas, burnos ertmės ligos ir kt. Pasvarstykite, ar šie požymiai netinka ir Jums. 
  • Stebėkite, kad neužkietėtų viduriai – valgykite pakankamai skaidulinio maisto, judėkite, nepamirškite skysčių reikšmės. 
  • Atraskite produktus, kurie padidina dujų susidarymą žarnyne. Pasvarstykite, ar taip nenutinka suvalgius kai kurių daržovių ir vaisių, grūdinių ir pieno produktų. Kiekvienas organizmas yra individualus, tad vieniems asmenims pilvo pūtimą šviežias pienas sukelia, o kitiems – ne. Tas pats galioja visiems maisto produktams. 
  • Meteorizmo  simptomus veiksmingai malšina simetikonas, kurio savo sudėtyje turi Espumisan Easy burnoje tirpstančios granulės. Simetikonas padeda išsilaisvinti oro burbuliukams ir taip susigrąžinti lengvumo pojūtį. Espumisan Easy verta visuomet turėti su savimi, nes šias granules patogu vartoti bet kur – jų nereikia užgerti vandeniu.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas