COVID-19: atsakymai, kodėl reikia dėvėti kaukes

COVID-19: atsakymai, kodėl reikia dėvėti kaukes
@ Shutterstock

Ligų kontrolės ir prevencijos centrai ir toliau pataria dėvėti veido kaukes, kad būtų išvengta COVID-19 plitimo. Nors nemaža dalis visuomenės šias rekomendacijas vertino skeptiškai, moksliniai duomenys ir toliau rodo, kad kaukės veikia. Kaukės sukuria fizinę kliūtį viruso turinčių kvėpavimo lašelių plitimui.

 

Kaukės – efektyvus įrankis kovoje su virusu

 

Manoma, kad koronavirusas perduodamas per kvėpavimo takų lašelius, kurie išsiskiria žmonėms kalbant, čiaudint ar kalbant. Jei šie lašai patenka į netoliese esančių žmonių burną ar nosį arba įkvepiami į plaučius, žmogus gali užsikrėsti virusu. Kaukės sukuria fizinį barjerą, kuris sulaiko šiuos lašelius ir neleidžia jiems plisti taip toli į aplinkinį orą, kaip paprastai.

 

Kaukės tampa dar svarbesnės, nes didelė dalis žmonių, kurie suserga COVID-19, simptomų nepastebi arba simptomai vėluoja. Tyrimai rodo, kad žmonės, nejaučiantys simptomų, vis tiek gali perduoti virusą aplinkiniams žmonėms. Veido dangos naudojimas gali padėti apriboti šių besimptomių asmenų ligos plitimą.

 

Vis daugiau įrodymų patvirtina kaukės efektyvumą

 

Remiantis Amerikoje atliktais tyrimais, iki įvesto privalomo kaukių dėvėjimo, naujų atvejų tarp sveikatos priežiūros darbuotojų, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai turėjo kontaktą su pacientais, padaugėjo. Įdiegus kaukių dėvėjimo politiką, COVID19 simptomų turinčių sveikatos priežiūros darbuotojų, kuriems nustatytas teigiamas COVID-19 testas, dalis nuolat mažėjo.

 

Pastebėta, kad kaukės dėvėjimas neleido dviem Misūrio gyventietės kirpėjoms išplatinti šios ligos savo klientams. Abi stilistės ligos simptomus pradėjo jausti tik po kelių dienų sirgimo, taigi ir toliau, sirgdamos, tačiau to nežinodamos, dirbo su klientais, bet dėvėjo kaukes. Devyniasdešimt aštuoni procentai jų klientų taip pat dėvėjo kaukes. Iš 139 klientų, kuriuos stilistės matė prieš diagnozavimą, stebėjimo laikotarpiu nė vienam neatsirado COVID-19 simptomų. Nė vienam iš jų antrinių kontaktų taip pat nepasireiškė simptomai.

 

Atsakas skeptikams

 

Nepaisant mokslinių įrodymų, patvirtinančių kaukių nešiojimą, daugelis žmonių pareiškė prieštaravimus dėl jų naudojimo.

 

Čia pateikiami dažniausiai skleidžiami, keliantys nerimą, klaidingi teiginiai ir mitai apie kaukių dėvėjimą:

 

  1. Kaukės neveiksmingos. Yra daugybė mokslinių įrodymų, kad kaukės tikrai padeda apsisaugoti nuo viruso. Žinoma, neužtenka naudoti vien jas, reikia ir laikytis saugaus atstumo, dezinfekuoti rankas, vengti didelių susibūrimo vietų.

     

  2. Visas kaukes nepatogu dėvėti. Niekas neišbandė visų įmanomų kaukių variantų, o jų apstu: galite rinktis medvilninę, kvėpuojančią kaukę, taip pat plonesnės medžiagos, asmeniškai pasiūtą, ir t. t. Jeigu dėl kaukės dėvėjimo skauda ausis, rinkitės kaukę su elastine juosta, apgaubiančia ausis, kuri nedirgina odos, yra minkšta. Taipogi, jeigu nuo kaukės dėvėjimo rasoja akiniai, juos patariama dėti ant kaukės viršaus ir pačio krašto.

     

  3. Dėl kaukės pritrūks oro ir išsivystys kvėpavimo takų ligos. Visiškai nėra jokių mokslinių argumentų, kurie patvirtintų teiginį. Sveikatos priežiūros specialistai, tokie kaip mūsų gydytojai ir chirurgai, dešimtmečius naudoja griežtesnes ir nepraeinamas kaukes, tačiau jie vis dar yra sveiki ir gyvi. Kaukės leidžia deguoniui prasiskverbti taip pat lengvai, kaip ir anglies dioksidui.

Komentarai