Dažniausios lieknėjančiųjų klaidos

Dažniausios lieknėjančiųjų klaidos
@ Shutterstock

Atsikratyti ilgą laiką kauptų kilogramų sudėtinga, tačiau įmanoma – svarbu tik laikytis kelių taisyklių, ir nereikalingas svoris nepastebimai ištirps savaime. Vis dėlto siekiant greitesnių rezultatų šios taisyklės neretai ignoruojamos... Kokios dažniausios klaidos kliudo lieknėti?

Jūs valgote nepakankamai, badaujate

Badavimas nepadeda lieknėti, net atvirkščiai – skatina svorio augimą. Maisto trūkumą organizmas traktuoja kaip labai stiprų stresą, ir iš to, ką gauna, stengiasi išspausti viską, kas įmanoma. Neretai nutinka taip, kad žmogus beveik nevalgo, tačiau kilogramai ne tik netirpsta, bet dar ir auga. Tai – natūralu: organizmas persijungia į kitą režimą ir stengiasi sukaupti riebalų „juodai dienai“, netgi iš to nedidelio maisto kiekio, kurį suvalgote.

Norite sulieknėti? Nebadaukite! Valgykite dažniau, tačiau protingai ir saikingai. Jūs turėtumėte suvalgyti pusryčius, pietus ir vakarienę, pageidautina – dar porą kartų užkąsti. Dietologai rekomenduoja delno dydžio porcijomis.

Renkatės per dideles porcijas

Norintys sulieknėti dažnai skundžiasi, kad valgo ne taip ir dažnai, tačiau svoris vis tiek auga. Jiems reikėtų atkreipti dėmesį į maisto porcijas.

Kavinėse, restoranuose ar kitose maitinimo įstaigose porcijos būna 2, o kartais – netgi 3 kartus didesnės, negu rekomenduojama. Savo poreikius linkę pervertinti ir tie, kurie gamina maistą namuose. Daugeliui sulieknėti negalinčių žmonių užtektų peržiūrėti savo suvalgomų porcijų dydžius ir jas sumažinti – jau vien tai galėtų padėti atsikratyti kelių nereikalingų kilogramų.

Geriate per mažai vandens

Vanduo būtinas jūsų organizmui. Jeigu jo pakanka, visi organai dirba taip, kaip reikia, plaukai ir nagai būna sveiki ir stiprūs. Trūkstant skysčių visi procesai (įskaitant ir medžiagų apykaitą) lėtėja.

Jokia dieta neįmanoma be vandens. Stenkitės kasdien jo išgerti bent po 1 litrą. Jeigu paprastas vanduo jums neskanus ir visai ne prie širdies, įmeskite į jį kelias uogas ar vaisių griežinėlius, gerkite žaliąją arbatą.

Visiškai atsisakote riebalų

Atrodytų, kad pagrindinis lieknėjančiųjų priešas – tai riebalai. Iš tikrųjų taip nėra, ir riebalai riebalams nelygu. Jeigu rinksitės „geruosius“ riebalus, tai padės jums jaustis energingiems ir išlikti geros formos.

Prie naudingiausių riebių produktų priskiriama lašiša ir tunas, alyvuogių aliejus, avokadai ir riešutai. Jų būtinai turėtų būti jūsų racione (o štai greito maisto, pusfabrikačių, keptų ir riebių produktų geriau atsisakyti arba bent jau sumažinti jų kiekius).

Jūs save baudžiate

Klaidos – neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Tas pats pasakytina ir apie lieknėjimą: neįmanoma per 1 dieną atprasti nuo saldumynų arba pamėgti nekenčiamą avižinę košę. Pakeisti mitybos įpročius reikės laiko, klaidos ir akimirkos silpnybės bus neišvengiamos. Tai – ne priežastis save bausti ir išgyventi psichologinį diskomfortą.

Išanalizuokite, kodėl pasidavėte pagundai ir vakare sušveitėte gabalą torto. Gal ryte jūs nepusryčiavote, arba likote alkani vakare? Suprantama, kad per dieną susikaupęs stresas aptemdys protą ir vakare jūs mieliau sušveisite ką nors nesveiko ir kaloringo. Darykite išvadas, tačiau savęs už klaidas nebauskite ir nesmerkite.

Vartojate per daug angliavandenių

Tai – viena labiausiai paplitusių problemų. Suvartoję 15 g angliavandenių svorio nepriaugsite, o štai visa, kas bus viršaus – kaip pasiseks. Jeigu sportuojate ar dirbate fizinį darbą, jūs išeikvojate daug energijos, ir tie angliavandeniai bus panaudoti atkurti energijos balansą, tačiau jeigu gyvenate pasyviai, angliavandenių perteklius būtinai atsidės riebalų pavidalu.

Pažiūrėkite, kiek angliavandenių turi grikiai, ryžiai ar avižos – „draugiškiausios“ grūdinės kultūros jūsų figūrai. Jūs pamatysite, kad drąsiai galite suvartoti vos 50 g kruopų. Ką daryti? Košes, pilno grūdo duoną ir makaronus geriau valgykite pirmoje dienos pusėje – taip tikimybė, kad per dieną išeikvosite iš jų gautą energiją, bus didesnė. Per likusią dieną leidžiama vartoti daržoves ir ankštines kultūras – net ir didelė jų porcija neturės daugiau kaip 15 g angliavandenių. Vaisius ir uogas valgyti reikėtų nedideliais kiekiais, juos galima rinktis užkandžiams.

Laikotės taisyklės, kad po 6 valandos vakaro valgyti negalima

Po 6 valandos valgyti ne tik galima, bet ir reikia. Išimtis taikoma nebent tiems žmonėms, kurie eina miegoti 22 valandą – jiems iš tikrųjų geriau daugiau nebevalgyti.

Paskutinį kartą pavalgyti reikėtų likus 4 valandoms iki miego – taip organizmas suspės suvirškinti maistą, o naktį galės ramiai pailsėti. Kaip suprantate, skirtingi žmonės miegoti eina skirtingu laiku, todėl kankintis alkaniems, pavyzdžiui, iki pirmos valandos nakties, nėra protinga, ir netgi žalinga sveikatai. Tiesiog rinkitės vakarienei nesunkų maistą.

Pasikliaujate ekstremaliais lieknėjimo metodais

Sveikas lieknėjimas – tai ir taisyklinga mityba, ir fizinis aktyvumas. Jokios bado dietos, operacijos, tabletės ar kiti greitą efektą žadantys metodai nepadarys jūsų laimingų. Sulieknėti taip, kad poveikis būtų ilgalaikis, galima tik pakoregavus savo gyvenimo būdą ir pakeitus įpročius. Nei tabletės, nei operacijos to už jus nepadarys.

Neieškokite lengvų kelių. Tikėtina, kad iš pradžių bus nelengva, tačiau jūsų darbo vaisių ilgai laukti nereikės. Mitybos įpročių keitimas ne padės numesti svorio, bet ir geriau jaustis, ugdyti savo charakterį, pajusti harmoniją su pačiu savimi.

Jūs dėmesį sutelkiate tik į mitybą, per mažai judate

Be fizinio aktyvumo greitai numesti svorio jums vargu ar pavyks (net ir maitinantis sveikai), o jeigu vis dėlto ir pasiseks, atvaizdas veidrodyje jūsų nenudžiugins: be sporto oda praras savo tonusą, atrodys sudribusi, o jeigu pasistengsite – sustiprinsite raumenis ir iš tikrųjų padailinsite savo figūrą.

Ir visai nebūtina bėgti į sporto klubą – galite rinktis tokį fizinį krūvį, kuris jums arčiau širdies: šokius, jogą, bėgimą, pasivaikščiojimus su keturkoju draugu ir kt... Variantų – daugybė, todėl sau tinkamiausią išsirinks kiekvienas.

Neatsikratote žalingų įpročių

Skamba banaliai, bet tai tiesa: alkoholiniai gėrimai ir cigaretės taip pat gali būti spartaus svorio augimo priežastis. Nors daugelis skundžiasi, kad metus rūkyti norisi dažniau valgyti, todėl svoris auga dar greičiau, iš tiesų rūkymas, kaip ir alkoholis, išbalansuoja hormoninę sistemą.

Atminkite: lieknėjimas ir alkoholio vartojimas ar rūkymas – nesuderinami dalykai. Jei norite lieknėti efektyviai, reikėtų pagalvoti apie žalingų įpročių atsisakymą ar bent jau apribojimą.

Komentarai