Kodėl atsiranda sezoninė depresija ir kaip ją palengvinti?

Kodėl atsiranda sezoninė depresija ir kaip ją palengvinti?
@ Shutterstock

Sezoninis afektinis sutrikimas (dar kitaip žinomas kaip sezoninė depresija) yra tam tikros rūšies depresija, susijusi su sezonų pokyčiais – kuri kasmet prasideda ir baigiasi maždaug tuo pačiu metu. Dažniausiai šio tipo depresijos simptomai prasideda jau rudenį ir tęsiasi žiemos mėnesiais, rečiau – pavasarį ar vasaros pradžioje. Sezoninės depresijos gydymo būdai gali būti įvairūs: šviesos terapija (fototerapija), vaistai nuo depresijos ir psichoterapija. Laimei, galite imtis prevencinių veiksmų, kad nuotaika išliktų gera ir stabili visus metus.

 

Sezoninės depresijos simptomai

 

Sezoniniam afektiniam sutrikimui būdinga:

 

  • Prislėgta nuotaika beveik arba kiekvieną dieną;
     
  • Prarastas susidomėjimas anksčiau dominusia veikla;
     
  • Energijos stygius ir nuolatinis nuovargis;
     
  • Miego sutrikimai (nemiga arba persimiegojimas);
     
  • Apetito ir svorio pokyčiai (dažniausiai, sergant sezoniniu afektiniu sutrikimu žiemą priaugama daug svorio, o vasarą – numetama);
     
  • Vangumas, neveiklumas, lėtumas;
     
  • Sudėtinga susikaupti;
     
  • Pasikartojančios mintys apie mirtį arba savižudybę.

     

Priežastys, galinčios įtakoti sezoninės depresijos atsiradimą

 

Sezoninis afektinis sutrikimas moterims diagnozuojamas dažniau nei vyrams. Šio tipo depresija taip pat dažniau pasitaiko jaunesniems nei vyresnio amžiaus žmonėms. Konkreti sezoninio afektinio sutrikimo priežastis nėra nežinoma, tačiau kai kurie veiksniai, gali paskatinti jo atsiradimą:

 

  1. Jūsų biologinis laikrodis (paros ritmas). Dėl sumažėjusio saulės spindulių kiekio rudenį ir žiemą žiemą gali atsirasti sezoninė depresija. Saulės šviesos sumažėjimas gali sutrikdyti jūsų kūno vidinį laikrodį – kuomet tamsu, pradedama daugiau miegoti, vangiau jaustis dieną, ir dėl to gali pradėti vystytis depresija.
     
  2. Serotonino kiekio sumažėjimas. Serotonino, smegenų cheminės medžiagos (neurotransmiterio), kuris veikia nuotaiką, sumažėjimas gali taip pat paskatinti atsirasti sezoninį afektinį sutrikimą. Dėl sumažėjusios saulės šviesos gali sumažėti serotonino gamyba organizme, o dėl to kilti depresija.
     
  3. Melatonino disbalansas. Sezoniniai orų pasikeitimai, kuomet tai labai šviesu, tai tamsu tuo pačiu paros metu, gali sutrikdyti melatonino kiekio organizme pusiausvyrą, o tai turi įtakos miego įpročiams ir nuotaikai.
     
  4. Genetika. Jeigu artimais giminystės ryšiais susiję asmenys serga sezoniniu afektiniu sutrikimu ar kitomis depresijos rūšimis, jūs esate rizikos grupėje susirgti sezonine depresija.

     

Būdai, kaip pagerinti savijautą, sergant sezoniniu afektiniu sutrikimu

 

Sezoninė depresija gydoma šiais metodais, tik pasikonsultavus su gydytoju:

 

  • Šviesos terapija. Šviesos terapija imituoja natūralią lauko šviesą, taip sukeldama smegenyse cheminių medžiagų pokyčius, kurie susiję su nuotaika. Šviesos terapija yra viena iš pirmųjų rudenį prasidedančios sezoninės depresijos gydymo būdų. Paprastai šis gydymo metodas pradeda veikti nuo kelių dienų iki kelių savaičių ir sukelia nedaug šalutinių poveikių.
     
  • Vaistais. Gydytojas paskiria tam tikros rūšies antidepresantus.
     
  • Psichoterapija. Jos metu nustatomos neigiamos mintys, kurios trukdo žmogui gerai jaustis, ir palaipsniui, su specialisto pagalba, bandoma jas pakeisti į pozityvias ir padrąsinančias nepasiduoti.
     
  • Meditacinėmis praktikomis. Siekiant palengvinti sezoninės depresijos simptomus, gydytojas, atsižvelgiant į žmogaus asmenybę, gali pasiūlyti lankyti meditacijos ar jogos užsiėmimus, muzikos ar meno terapiją, kurios padės jausti geresnį ryšį su savo vidumi ir išmokys nusiraminimo.

     

Jeigu jums nėra sezoninio afektinio sutrikimo, vis tiek galite prevencijos tikslais imtis šių priemonių, kad pagerintumėte savijautą:

 

  1. Padarykite, kiek įmanoma, šviesesnę savo aplinką. Atverkite namie ir darbe visus lango uždangalus, stenkitės sėdėti arčiau ryškių, saulėtų vietų.
     
  2. Būkite gryname ore. Dažniau išeikite į lauką dienos metu, net jeigu nešviečia ryškiai saulė. Mėgaukitės grynu oru kasdien bent po dvi valandas.
     
  3. Reguliariai sportuokite. Sportas ir kitos fizinės veiklos rūšys, pavyzdžiui, namų ruošos darbai, padeda sumažinti stresą ir nerimą, kurie galėtų sustiprinti sezoninės depresijos simptomus.
     
  4. Bendraukite daugiau su maloniais žmonėmis. Bendravimas su tais, kurie jums patinka, padės pasijusti geriau ir pripildys gyvenimą teigiamų emocijų, kurių labai reikia ypač sergant sezonine depresija.
     
  5. Keliaukite pailsėti ten, kur šilta ir šviesu. Jeigu tik yra galimybė, keliaukite bent kelioms dienoms į šiltus kraštus, pasimėgaukite taip trūkstama šviesa ir šiluma. Specialistai pataria, tuo atveju, jeigu jums sezoninė depresija atsiranda vasaros metu (kas nutinka labai retai), galite ją įveikti, vykdami pailsėti į šaltus kraštus, į snieguotus kalnus.

Komentarai