Kava: nauda ar žala?

Kava: nauda ar žala?

Milijonai žmonių visame pasaulyje kiekvieną rytą pradeda nuo gardžios ir aromatingos kavos. Ne vienas sakome: „Koks gi rytas be kavos puodelio?“. Tačiau, ko gero, daugelis esame girdėję ir apie kavos žalą sveikatai.

Anksčiau, kai buvo tyrinėjamas kavos poveikis sveikatai, visas tyrėjų dėmesys buvo nukreiptas tik į tai, kaip kofeinas veikia organizmą. Tačiau kavoje yra ir kitų sudedamųjų medžiagų. Ir žalia, ir skrudinta kava turi niacino (B grupės vitamino), chloro grupės rūgščių, aminorūgščių, mineralinių druskų, cukraus ir lipidų. Skrudinimo metu chloro rūgštys pakinta, todėl kava įgauna specifinį skonį. Chloro rūgštys veikia vadinamuosius malonumo ir skausmo smegenų centrus, bei stimuliuoja kai kuriuos kitus. Rūgščių kavoje yra daugiau nei kofeino, todėl, kai geriate kavą, ši kavos sudedamoji medžiaga greičiau patenka į kraują ir smegenis nei kofeinas. Dėl šios priežasties greitai pagerėja nuotaika. Kofeinas žmones veikia nevienodai. Vieni gali išgerti po keletą puodelių per dieną ir nejausti jokio diskomforto, o kitiems ir po vieno puodelio padidėja arterinis kraujospūdis, pradeda mausti širdį, padidėja širdies plakimas, sutrinka miegas.

Neigiamas kavos poveikis

 

  • Širdies negalavimai. Pernelyg daug kavos gali sukelti širdies smūgį. Kofeinas turi tiesioginės įtakos pulso dažnumui.
  • Nemiga. Kadangi kava- visuotinai žinomas žvalumo stimuliatorius, išgėrus jos vakare gali būti sunku užmigti. Užmigti mus paragina smegenyse išsiskiriantis hormonas melatoninas, o kofeinas jį užblokuoja.
  • Nuotaikų kaita. Nustatyta, kad išgėrus daugiau nei 6 puodelius kavos per dieną smegenų veikla pernelyg suaktyvėja, susilpnėja koncentracija ir reakcija. Kofeinas gali lemti dažną nuotaikų kaitą, susijaudinimą, perdėtą emocingumą.
  • Poveikis vaistams. Kofeinas sustiprina nuskausminamųjų vaistų poveikį. Tačiau atsargiai – kai kurių vaistų sudėtyje esančio paracetamolio ir didelio kiekio kofeino poveikis gali sukelti kepenyse negrįžtamų pakitimų.
  • Gali sukelti persileidimą. Nustatyta, kad toms, kurios kasdien suvartoja po 200 mg. Ir daugiau kofeino, dvigubai padidėja rizika patirti persileidimą. Toks kiekis kofeino yra 2 puodeliuose kavos, 4 puodeliuose arbatos, 6 šokolado plytelėse.

2 psl. »
Šaltinis: 366

Komentarai (6)

Vilnius 2021-02-28 12:12
Pamirsote kad kava padidina cholesteroli
Irma 2016-05-22 08:13
As ryta pradedu su kavos puodeliu! Mano dienos norma du puodeliai kavos!
Asta 2012-06-21 09:26
pritariu.per diena manau trys ar du puodelei kavos yra normalu:)
dovydas 2012-03-23 19:42
O jus ar pagalvojote, kokia tai stipri priklausomybe, jei jau nebegalite dienos pradet be kavos?
sala 2012-03-23 19:42
A6 kavos daug negeriu, bet jeigu jau ryte nei6geriu, tai galima sakyti diena sugadinta
Klaipeda 2012-03-23 15:57
Na, kad ir kaip kenksminga būtų, visgi ryto be kavos tiesiog neisivaizduoju :)