Kas geriau nuvalo rankas – muilas ar antiseptikas?

Kas geriau nuvalo rankas – muilas ar antiseptikas?
@ Shutterstock

Siaučiant įvairioms infekcijos, šaltuoju sezonu ir ne tik, itin svarbu kruopščiai plauti rankas. Daugelis mūsų rankų higienai naudoja muilą ir vandenį, bet yra ir tokių, kurie labiau pripažįsta rankų antiseptiką.

 

Kuo rankų muilas skiriasi nuo antiseptiko, kada ir kurį iš jų geriausia naudoti, pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro visuomenės sveikatos specialistė Greta Gargasienė.

 

„Dažnai maišomos sąvokos dezinfekcija ir antiseptika, tad norėčiau pabrėžti, jog  antiseptika yra mikroorganizmų sunaikinimas ar jų kiekio sumažinimas ant odos, gleivinės ir kitų audinių, o dezinfekcija – mikroorganizmų sunaikinimas aplinkoje fizinėmis ar cheminėmis priemonėmis. Tad kalbant apie rankų higieną šnekame apie jų antiseptiką“ – paaiškina visuomenės sveikatos specialistė.

 

Kada reikalingas muilas, o kada – antiseptikas

 

Itin svarbu tinkamai atlikti rankų higieną, nes tai puiki prevencinė priemonė nuo užkrečiamų ligų – net 80 proc. infekcinių susirgimų yra perduodama per rankas, o 90 proc. mikroorganizmų kaupiasi panagėse. Rankas plauti muilu ir vandeniu būtina tuomet, kai matomi akivaizdūs nešvarumai, purvas, visais kitais atvejais galima drąsiai naudoti antiseptiką – jis neveiksmingas tik tuomet, kai esame išsiterlioję rankas.

 

Rankų higienos priemonių privalumai ir trūkumai

 

Visuomenės sveikatos specialistė Gerda Gargasienė pabrėžė, jog: „Antiseptiką itin patogu nešiotis su savimi – rankinėje, kuprinėje, o kartais net ir kišenėje.“ Rankas plauti muilu ir vandeniu rekomenduojama apie 40-60 sekundžių, tuo tarpu, antiseptikui įtrinti tereikia apie 20 sekundžių. Taigi rankų plovimas muilu labiau išsausina odą nei antiseptiko naudojimas – tuomet ji skilinėja, tampa šiurkšti. Nepaisant to, kad antiseptiko poveikis yra greitas ir efektyvus, jame yra alkoholio, todėl reikia saugoti nuo vaikų ir jo negalima laikyti labai aukštoje temperatūroje.

Komentarai