Kaip žiemą pagerinti nuotaiką?

Kaip žiemą pagerinti nuotaiką?

Šaltuoju metų laiku daugelis iš mūsų susiduria su depresija: dienos apniukusios, vakarai šalti, problemoms galo nematyti – visa tai priveda prie visiškos apatijos. Kaip pasikelti nuotaiką?

Puoškite namus

Bloga nuotaika žiemą yra tiesiogiai susijusi su tuo, kad dienos trumpos, o keltis labai dažnai tenka dar neprašvitus. Mums trūksta švisos. Atėjus nakčiai, organizmas ima gaminti miego hormoną melatoniną – jis pasižymi raminamuoju poveikiu, tačiau perteklius sukelia depresiją.

Įveikti ją padės ryškios spalvos:

 

  • Papuoškite namus vazomis su ryškiaspalviais vaisiais;
  • Ant balto popieriaus lapo pieškite ryškiomis spalvomis – tai padės prislopinti melatonino sintezę, ir kiekvieną dieną žiūrint į iškabintus paveikslus nuotaika bus gera. Nemokate nei piešti, nei tapyti? Puoškite sienas dekoratyvinėmis lėkštėmis – pageidautina, kad būtų matyti balta, geltona, oranžinė, raudona spalva;
  • Venkite prieblandos ir sutemų, uždekite šviesą;
  • Rinkitės šviesių spalvų drabužius.


Duokite atkirtį lėtiniam nuovargiui

Gali būti, kad blogos nuotaikos priežastis – tai kokios nors ligos ar negalavimo požymis. Tikriausiai esate girdėję ir apie lėtinio nuovargio sindromą – jį sukelia Epštein-Bar virusas (kitaip dar vadinamas 4 tipo herpeso virusu). Jis gali ilgai tūnoti žmogaus organizme ir niekaip nepasireikšti. Liga plinta oro lašeliniu būdu, dažniausiai – su seilėmis (pavyzdžiui, bučiuojantis). Gydoma antivirusiniais vaistais.

Kada galima įtarti:

 

  • Nuolat jaučiatės pavargę;
  • Pasireiškia migrena, svaigsta galva, skauda raumenis ir sąnarius. Kankina aukšta temperatūra, gausus prakaitavimas, skausmai ryjant; padidėja limfmazgiai;
  • Dažniau sergama viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.


Saldumynai: valgyti ar ne?

Daugelis įsitikinę, kad saldumynai ir kava pakelia nuotaiką. Tai nėra visiška tiesa. Kofeinas sekina nervų sistemą, organizme suirsta greitai, todėl jėgų antplūdis jaučiams tik pirmąsias 15 minučių. Galima gerti ne daugiau kaip po 2–3 puodelius kavos per dieną, antraip pradės kankinti nemiga.

Saldumynuose esanti gliukozė – energijos šaltinis. Valgant šokoladą ir saldainius, serotonino koncentracija padidėja, nuotaika trumpam iš tiesų pasitaiso. Tačiau šis poveikis laikinas – gliukozės lygis kraujyje taip pat staigiai nukrenta jau po valandos, o cukrus greitai įsisavinamas ir virsta riebalais. Gliukozės galima gauti ir valgant neskaldytus ryžius, žalumynus, daržoves, nesaldžius vaisius – taip nuotaika ir sotumo jausmas bus pastovesni.

Produktai-antidepresantai

Nuotaiką gali pakelti du produktų tipai: vienuose yra hormono serotonino (dar vadinamo „laimės hormonu“), kituose – B grupės vitaminų, veikiančių nervų ląstelių funkcijas ir stimuliuojančių serotonino sintezę.

Serotonino šaltiniai:

 

  • Ananasai. Turi daug triptofano, kuris dėl B grupės vitaminų poveikio virsta serotoninu. Paros norma – 184 g.
  • Bananai. Juose taip pat yra triptofano, be to, šie vaisiai padeda kovoti su migrena, kuri tiesiogiai susijusisu serotonino lygiu kraujyje. Per dieną rekomenduojama suvalgyti 1 bananą.
  • Moliūgų sėklos. Turi daug magnio. Jeigu organizmui trūksta šio mikroelemento, serotonino susintetinama nepakankamai. Per dieną reikėtų suvalgyti 1 saujelę.


B grupės vitaminų rasite:

 

  • Kiaušiniuose. Tryniuose yra vitaminų B6 ir B12, taip pat – cholino, perduodančio nervinius impulsus į smegenis. Paros norma – ne daugiau kaip 1 trynys ir ne daugiau kaip 4 – per savaitę.
  • Ruduosiuose ryžiuose. Turi vitamino В3. Paros norma – 400 g.
  • Riešutuose. Turi daug vitamino B6. Paros norma – 1 sauja.

Komentarai