Kaip taisyklingai matuoti temperatūrą vaikams?

Kaip taisyklingai matuoti temperatūrą vaikams?

Temperatūrą vaikams galima matuoti keliose vietose – pažastyje, burnoje, ausyje, tiesiojoje žarnoje bei kaktoje. Tiksliausia būtų matuoti vidinę kūno temperatūrą ausyje ar tiesiojoje žarnoje, kur temperatūra yra pastoviausia bei mažiausiai įtakojama išorinių veiksnių.

 

Matuojant temperatūrą pažastyje, temperatūra gali būti išmatuota netiksliai dėl šių veiksnių: aplinkos temperatūros, prakaitavimo, drėgmės pažastyje, jei termometras nepakankamai prispaudžiamas, per mažai liečiasi su kūnu, jei vaikas kilnoja ranką. Todėl termometrą reikėtų pažastyje laikyti tiksliai tiek, kiek nurodo termometro gamintojas. Kartais daroma klaida, jog atsiradus garsiniam signalui termometras išimamas ir vertinami jo parodymai. Signalas pypsi, kai išmatuotos temperatūros pokytis tampa pakankamai mažas ankstyvai kūno temperatūros indikacijai pateikti. O faktinė tiksli reikšmė bus parodyta po ilgesnio laiko (iki 10 min.).

 

Burnoje matuoti temperatūrą galima vaikams tik nuo 4 metų, tačiau siekiant tikslaus temperatūros išmatavimo būtina laikytis šių sąlygų: prieš atliekant matavimą burna turi būti užčiaupta iki 5 minučių, termometrą reikia laikyti po liežuviu gerai prispaudus, kad termometras nejudėtų burnoje. Matavimo tikslumui įtakos gali turėti, jeigu prieš tai vaikas valgė ar gėrė. Vaikui gali būti sunku tai kontroliuoti, jis bet kada gali išsižioti. Matavimo laikas – iki 5 min.

 

Infraraudonųjų spindulių ausies termometrai aptinka ausies būgnelio ir aplinkinių audinių skleidžiamą šilumą infraraudonųjų spindulių diapazone, šią šilumą termometras paverčia į atitinkamą ausies temperatūrą. Šie termometrai vaikams yra saugesni nei tiesiosios žarnos termometrai. Jie yra spartesni, ir paprastesni naudoti nei burnos termometras. Kadangi termometras yra infraraudonųjų spindulių, nereikia nerimauti dėl stiklo dužimo ar nurijimo pavojaus. Matuoti galima net tada, kai vaikas miega. Klinikiniais tyrimais atskleista, kad ausis yra ideali vieta kūno temperatūrai matuoti. Ausies būgnelyje yra tos pačios kraujagyslės, kurios yra pagumburyje – kūno temperatūrą kontroliuojančioje smegenų dalyje. Todėl ausis yra tikslus vidinės kūno temperatūros rodiklis.

 

Normali ausies temperatūra, °C

Kūdikiai 36,4–37,5 °C

Vaikai 36,1–37,5 °C

Paaugliai / suaugusieji 35,9–37,5 °C

 

Rektalinė temperatūra, matuojama tiesiojoje žarnoje, išmatuojama tiksliai, nes tai yra vidinė kūno temperatūra, kurios neįtakoja aplinkos veiksniai. Prieš matuojant temperatūrą išangėje reikia: patepti termometrą odos nedirginančiu geliu, švelniai įkiškite termometro galiuką į išangę ne daugiau kaip 1,3 cm. Pajutus pasipriešinimą, draudžiama galiuką kišti į išangę jėga. Po naudojimo termometrą reikia dezinfekuoti. Besimuistančiam vaikui išmatuoti nėra paprasta ir vyresniems vaikams būna nemalonu. Išangėje temperatūros matavimas gali užtrukti iki 5 min.

 

Matuojant temperatūrą išangėje ar burnoje patogiausia būtų naudoti Omron gamintojo termometrus Flex Temp Smart, nes šie termometrai yra patikimi, atsparūs vandeniui bei su lanksčiu galiuku.

 

Pats naujausias ir patogiausias būdas išmatuoti temperatūrą vaikams – matavimas bekontakčiu termometru. Naudojant tokio tipo termometrus labai svarbu tiksliai laikytis vartotojo instrukcijoje nurodytų reikalavimų. Paminėsime svarbiausius faktorius, kas gali įtakoti matavimo tikslumą/netikslumą: atstumas nuo termometro matavimo daviklio iki kaktos, į kurią kaktos vietą tiksliai turi būti nukreiptas termometro daviklis, kad termometro daviklis būtų švarus, temperatūros matavimą atlikti tik vidaus patalpose su normaliu apšvietimu, matuojant kakta neturi būti drėgna, turi būti patraukti plaukai nuo kaktos, atėjus iš lauko rekomenduojama prieš matavimą palaukti apie 30 min. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jog vaikui karščiuojant kartais kakta būna vėsi/šalta. Tokiu atveju reiktų galbūt pasirinkti alternatyvų temperatūros matavimo metodą. Bekontakčiu termometru patogu matuoti temperatūrą vaikui miegant. Omron gamintojo termometras Gentle Temp 720 turi garso išjungimo bei ekrano apšvietimo funkciją. Todėl temperatūrą vaikui išmatuosime tyliai, jo neprižadindami. Šiuo termometru taip pat galima matuoti ir paviršiaus bei aplinkos temperatūrą.

 

Kad labai svarbu laikytis gamintojo nurodymų matuojant bekontakčiu termometru parodo 2021 m. atliktas bei publikuotas tyrimas¹, kuriame įvardinami 3 svarbiausi faktoriai kuo tikslesniam temperatūros išmatavimui: matavimo atstumas, matavimo kampas (matuoti statmenai) bei aplinkos apšvietimas. Jeigu nesilaikoma šių trijų reikalavimų, tuomet gauti matavimo rezultatai turėtų būti vertinami tik kaip kokybiniai. Tai yra nustatyti, ar vaikas karčiuoja ar ne apskritai, o ne vertinimui, kiek jis tiksliai turi temperatūros.  

 

Temperatūrą karščiuojant reiktų matuoti kas 2-4 valandas, priklausomai nuo situacijos. Suabejojus, ar termometras išmatavo teisingą temperatūrą, neskubėkite, pakartotinai pamatuokite praėjus pusvalandžiui. Jeigu vaikas karščiuoja, apie galimą gydymą visuomet pasitarkite su savo šeimos gydytoju.

Komentarai