Kaip palaikyti gerą kepenų veiklą?

Kaip palaikyti gerą kepenų veiklą?

Kepenys – tai itin svarbus organas ir stambiausia virškinimo liauka, užimanti beveik visą ertmę po dešiniuoju šonkaulių lanku. Ką apie jas reikia žinoti? Kaip palaikyti jų veiklą?
 
Ši pagrindinė organizmo „laboratorija“ dalyvauja baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų medžiagų (pavyzdžiui, bilirubino) apykaitoje, virškinimo ir kraujodaros procese, gamina ir išskiria tulžį, detoksikuoja, saugo energijos išteklius, reikalingus raumenims ir smegenims. Vaistai, alkoholis, ligos žaloja šį svarbų organą, todėl kepenų pažeidimo profilaktikai rekomenduojami hepatoprotektoriai.
 
Leiskite kepenims pailsėti. Tinkama dieta – svarbiausia kepenų ligų profilaktikos priemonė. Ji būtina, kad kepenys normaliai veiktų ir būtų sudarytos sąlygos joms atsinaujinti. Todėl kartais leiskite kepenims pailsėti: visiškai atsisakykite gyvulinės kilmės riebalų ir valgykite daugiau  visaverčių baltymų bei vitaminų gausaus maisto (liesos varškės, daržovių ir vaisių). Organizmą stiprina ir kartu kepenims padeda ankstyvieji pavasariniai žalumynai, kuriuose gausu C ir kitų vitaminų. Labai naudingos kiaulpienių šaknys, pankoliai, šalavijai, smiltyniniai šlamučiai.
 
Gyvenkite sveikai (tinkamai maitinkitės ir būkite fiziškai aktyvūs). Kepenims būtina gauti daug medžiagų: ir baltymų, ir riebalų, ir angliavandenių. Joms ne į naudą itin griežtos dietos, badavimas, taip pat ir persivalgymas, aštrus, keptas ir riebus maistas. Patartina valgyti 4–5 kartus per dieną. Toks mitybos režimas leidžia kepenims optimaliai darbuotis. Vegetariškas maistas kepenims labai tinka, tačiau vegetarai kartais pamiršta valgyti baltymingų produktų: riešutų, pupelių, žirnių ir kt. O baltymai kepenims labai svarbūs. Kasdien valgykite vaisių, daržovių, grūdų ir ankštinių patiekalų. Tinka neriebi žuvis arba mėsa. Iš pieno produktų rinkitės liesą kefyrą, jogurtą, pieną, varškę. Tinka ir medus – jis padeda atsikurti kepenų ląstelėms ir saugo jas nuo uždegimų.
 
Ribokite išgeriamo alkoholio kiekius. Alkoholis gali pakenkti kepenų ląstelėms ir jas sunaikinti. Žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, net ir nedidelis svaigalų kiekis gali sukelti ligos paūmėjimą.
 
Užsiimkite gydomąja gimnastika. Ji sudaryta iš visiems žinomų specialių pratimų: „dviračio“ (atsigulkite iškelkite kojas į viršų ir minkite „dviratuką“), pritūpimų ir šuoliukų. Tai ne tik padės kepenims išsivalyti, bet ir bus puikus masažas. Kepenims dar labai tinka vadinamoji „žvakė“.
 
Nepiktnaudžiaukite vaistais. Kepenis gali žaloti per didelės vaistų dozės, netinkamai parinkti medikamentai arba jų sąveika su kitais vaistiniais preparatais. Visais atvejais reikia vartoti mažiausią veiksmingą vaistų dozę, o prieš vartojant vaistus – pasitarti su gydytoju arba vaistininku ir įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį.
 
Venkite toksinų. Didelis jų kiekis, gaunamas naudojant valymo priemones ir aerozolius, insekticidus ir chemikalus, taip pat – rūkant, gali pažeisti kepenų ląsteles.


Būkite sveiki!

Komentarai