Kaip maitintis kasos uždegimo metu

Kaip maitintis kasos uždegimo metu

Kasa – tai nedidelis (20 centimetrų ilgio ir 3-4 centimetrų pločio), tačiau labai svarbus organas, be kurio žmogus negali gyventi. Kasa atlieka dvi funkcijas: gamina ir į kraują išskiria hormonus (pirmiausia insuliną, kuris mažina cukraus kiekį kraujyje) bei gamina ir į plonąją žarną išskiria kasos sultis, kuriose yra fermentų, skaidančių baltymus, riebalus, krakmolą.

Ūminis ir lėtinis kasos uždegimas – tai sunkios ligos, smarkiai paveikiančios visą žmogaus organizmą. Norint apsisaugoti nuo šių ligų, visų pirma reikia susirūpinti savo mityba: ji turi būti saikinga ir reguliari. Didelę įtaką daro ir alkoholis, kuris skatina išsiskirti skrandžio sultis, o pastarosios skatina kasos sulčių gamybą. Be to, nuo alkoholio žarnos gleivinė paburksta ir užspaudžia latako, kuriuo kasos sultys nuteka į žarną, angą. Taigi alkoholis, tiesiogiai neveikdamas kasos, gali padaryti jai didelę žalą. Norint apsaugoti savo kasą, būtina gydyti infekcijos židinius: tulžies pūslės ir latakų uždegimus bei pašalinti tulžies pūslėje esančius akmenis.

Ūminis kasos uždegimas (ūminis pankreatitas)

Ligonis, sergantis ūminiu kasos uždegimu, turi badauti ir yra gydomas vaistų injekcijomis. Sveikatos būklei gerėjant, jis palaipsniui pradedamas maitinti neriebiu, nesaldžiu ir nesūriu maistu. Net ir pasveikus ligoniui kurį laiką draudžiama vartoti mėsos, žuvies, daržovių ir grybų sultinius, riebią mėsą ir žuvį, keptus, rūkytus ir konservuotus gaminius bei kai kurių rūšių vaisius ir daržoves. Alkoholis – griežtai draudžiamas.

Lėtinis kasos uždegimas (lėtinis pankreatitas)

Esant įprastai lėtinio kasos uždegimo formai, ligonio maisto racionas yra visiškai pilnavertis ir tik paūmėjimo atveju gydytojai nustato specialią dietą. Įprastai siūloma valgyti neriebią virtą ar troškintą jautieną, vištieną, veršieną, triušieną, taip pat virtą arba kapotą žuvį. Papildomai galima valgyti kiaušinius, varškę, neriebius sūrius.

2 psl. »

Komentarai (24)

Rita 2019-02-11 17:24
Sveiki,
Ka rodo sumazejusi lipaze? Norma 20, mano 15. Kai kurie LT ir uzsienio šaltiniai sako, jog tai rodo letini kasos uzdegima, o mano gydytoja tai grieztai neigia. Letinio pankreatito simptomus turiu jau 3 metus. Ji vus kartoja, jog man svoris nekrenta. Ar tai pagrindinis rodiklis?
Ramune 2019-01-28 22:55
Labai idomu ,kodel padidejo man kasa truputeli skauda.Kasos fermentu amilaze padidejus turi buti 50.Mano 74.Ar cia uzdegimas ar kas blogiau.,gal atsiras zmoniu kurie nuramins.
Asta 2019-01-20 09:42
Prie subalansuotos mitybos yra dar gana efektyvus budas kasai padeti.Kam reikia issamios info.galit rasyt i el.p.sidarai@mail.ru
Laima 2019-01-19 11:54
Dabar sergu uminiu pankreatitu.Aisku valgau tik garuose ruosta maista bet noriu paklausti ka dar galima valgyti be mesos ir kruopu.
Laima 2018-08-14 13:29
Sveiki, gal kas informuos, ar ruosiant tyreles galima deti minimaliai druskos ar kt prieskoniu? Aciu (po kasos uzdegimo...)
Margarita 2018-03-08 19:22
Labai dėkinga už gerus patarimus kaip maitintis esant lėtiniam pankratitui.
Ona 2018-03-02 15:22
Man isoperavo tulzies pusle,po operacijos padidejo cukraus kiekis kraujyje.laikausi dietos,skaiciau,kad padeda ciberzoles arbata.gal kas zinote ka?
Jonas 2018-03-01 16:09
Pratęsiu , neriebios kiaulienos ,ir viska darau verdu tik ant garu ...aisku laikas nuo laiko ir kapsules nu ten kreonas ar panasiai ,bet saugotis tikrai labai reikia ,pieno produktus bet kokius pamiršti ,tarkuotus viska pamiršti ,saldumynai irgi tik sapne ,o apie smapsa tai ir minties neturėkite ,tai va patarimas viskas ant garu ir malta , visus tuos sumaišai ir tikrai vargo didelio neturėsite ,taip galima dar kazkiek pagyventi...
Jonas 2018-03-01 16:04
Nezinau , kitasyk atrodo nieko tokio ir nesuvalgau ,bet užeina nei is šio nei is to skaudeti kasa,nu kur ten kasa ,visas vidus skauda ,tik nospa dar gelbsti. O siaip persirgau kasos uždegimu pries pora metu ,pradžioje buvo lyg ir gerai ,net dietos nelabai laikiausi ,bet ne per seniausiai vel buvau ligonineje ir dabar labai reikia ziureti maistą . Man geriausia atrodo kada susimali ,pasidarai tokia tyrė ,ten ir daržoves ir kiaušinis ir mesa ,nu jautiena ar paukštiena ,galima ir kiaulienos ,bet ne
jk 2017-08-19 18:32
meditacija padeda, oi kaip padeda . mokslas nepripazysta dievo , o mes kas tokie.

Ar žinote, kad...

Žmonės ir delfinai yra vienintelės rūšys, kurios mylisi dėl malonumo

Kitas faktas