Kaip kalbėtis su depresija sergančiu žmogumi?

Kaip kalbėtis su depresija sergančiu žmogumi?

Depresija – sunki liga, galinti baigtis tragiškai. Deja, dažnai nesugebame tinkamai įvertinti depresijos gniaužtų stiprumo, todėl tik atsainiai numojame ranka, tarstelėdami “Ai, praeis...”. Jei kas nors iš jūsų artimųjų serga depresija, svarbu mokėti ne tik užjausti bei palaikyti, bet ir parinkti tinkamus žodžius, padėsiančius įveikti šį sunkų periodą.

Kas yra depresija?

Įprastai depresija apibūdinami žmogaus emocinio balanso sutrikimai, turintys aiškius simptomus, pavyzdžiui nuolatinė prasta nuotaika, apatija ir t.t. Depresiją gali skirstyti pagal daugybę kriterijų, tačiau gydytojai dažniausiai išskiria dvi depresijos rūšis:

 

  • Egzogeninė (reaktyvioji) depresija – pasireiškia po didelių sukrėtimų, pavyzdžiui artimųjų mirties, darbo netekimo, skyrybų ir t.t. Pirminėje stadijoje tai neskaitoma liga, nes emociniai sukrėtimai neigiamai paveikia visus. Tačiau jei simptomai trunka per ilgai, o liūdesys perauga į apatiją – tokią būseną galima laikyti liga.
  • Endogeninė depresija – emocinės būsenos sutrikimai, kurių neįtakoja jokie išoriniai veiksniai, todėl tiek aplinkiniams, tiek pačiam žmogui sunku suvokti pasikeitimus. Būtent dėl šios priežasties depresija yra labai pavojinga liga, nes nesuvokdami priežasčių, neskiriame tam pakankamai dėmesio.

Pasakykite: “Tu nesi vienas”.
Nesakykite: “Yra žmonių, kuriems blogiau nei tau”.

Skatinkite gydytis

Kai žmogus susilaužo ranką, jis tikrai nesėdi ir nelaukia, kol kaulai sugis savaime. Lygiai tas pats turi galioti ir sergant depresija, nes depresija – tai liga, trukdanti gyventi ir turinti kur kas baisesnius padarinius nei lūžęs kaulas. Paskatinkite savo artimąjį kreiptis į gydytojus. Dauguma žmonių stengiasi padėti ligoniui psichologiniu palaikymu, tačiau dažniausiai to tiesiog nepakanka.  

2 psl. »

Komentarai (3)

kristina 2017-07-17 12:24
Ka daryti zmogui ,jeigu seimoja yra keli tokia liga turintys zmonys ir kaip jam atlaikyti spaudima ligoniu serganciu depresija,reikalujanciu tik ju demesio,ju teisybes.jiems tarnauti?
Broniskava 2015-11-19 01:41
Labai teisingi patarimai,bet sunkia valanda tiesiog nera protingo zmogaus palaikančių zodziu,o jei tik pajunta tavo nevilti iskart pareiskia:as visiems reikalinga,o tu niekam!
Vija 2012-10-03 15:53
man labai patiko nemokamas video apie depresija http://www.egu.lt/mokymas/asmenybei/kas-yra-depresija-125.html

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas