Kaip išsirinkti saugias daržoves?

Kaip išsirinkti saugias daržoves?

Plika akimi nustatyti, kuriai daržovei ar kuriems žalumynams užauginti buvo naudojami nitratai, o kam – ne, gali būti labai sudėtinga, ypač neprityrusiems. Tačiau specialistai per daugelį metų pastebėjo šiokius tokius skiriamuosius požymius ir dalinasi patarimais su tais, kurie nori valgyti kaip galima sveikesnį maistą.

Požymiai, kurie išduoda „chemiją“

Struktūra ir šviežumas. Liguista žalia spalva – ženklas, kad produktą buvo stengiamasi užauginti greitai. Per trumpą laiko tarpą tai galima padaryti tik naudojant nitratus. Jeigu paimsite į saują ryšelį žalumynų (petražolių, svogūnų laiškų, salotų) ir laikysite vertikaliai, o jie tuoj pat palinks į šoną, tai kvepia ta pačia „chemija“.

Be nitratų su daržovėmis žmogus gali gauti ir vadinamųjų azoto bakterijų, kurios gyvena ant daržovių paviršiaus. Jeigu yra taip, jos paprastai greitai genda. Jeigu ant apetitą keliančios žievelės randate tokių pažeidimų, geriau tokių daržovių nepirkite.

Reikėtų atsižvelgti dar į kai ką. Sveikose daržovėse gausu antioksidantų, dėl kurių poveikio iš dalies neutralizuojama nitratų įtaka organizmui. Tačiau kuo produktas senesnis, tuo mažiau antioksidantų jis turi. Dėl šios priežasties stenkitės daržoves pirkti iš ryto – taip tikimybė įsigyti šviežesnių produktų yra didesnė. Apžiūrėkite, ar nenudžiūvę žalumynų galiukai, daržovių „uodegytės“, ar žievelė ir lapai yra stangrūs.

Dydis. Dėl nitratų poveikio vienos daržovės gali užaugti labai didelės, kadangi „chemija“ suveikė kaip augimo stimuliatorius. Kitos gi būna visiškai mažytės – tai reiškia, kad buvo persistengta, kad nitratų dozės buvo per didelės. Geriausia rinktis įprasto dydžio produktus. Jis priklauso nuo rūšies. Jeigu kasmet perkate tuos pačius vaisius ir daržoves, pasistenkite įsidėmėti, kokio jie būna dydžio, ir lyginkite. Tarkim, špinatų lapai neturėtų būti didesni už kiaušinį, o petražolės, užaugintos be nitratų – ne aukštesnės kaip 15 cm.

2 psl. »

Komentarai (2)

audra 2012-05-09 10:04
Tik nesirinkite daržovių prekybcentriuose - jos ten tikrai nesveikos.
Siūlau paskaityti piliečio patirtį.... http://pilietis.delfi.lt/voxpopuli/supuve-prekybcentriu-vaisiai-arba-is-kur-gauti-vitaminu-pavasari.d?id=58500008
ir iš kur žmogus gali savo organizmą aprūpinti vitaminais ir maisto papildais esant tokiai situacijai parduotuvėse? Nebent tikrai tik savo daržoves auginti, papildomai kokių vitaminų ar mineralinių medžiagų pavartoti...
axs 2012-05-07 15:46
Labai geras straipsniukas.