Ką daryti, jeigu skauda dantį?

Ką daryti, jeigu skauda dantį?

Su dantų skausmu anksčiau ar vėliau tenka susidurti daugeliui iš mūsų. Kodėl taip nutinka ir ką reikėtų daryti?

Skausmo priežastys

Dantis gali skaudėti dėl labai įvairių priežasčių, ir ne visais atvejais besiskundžiantieji skausmu gali nurodyti, kurį būtent dantį jiems skauda.

 

  • Tarpdančiuose įstrigęs maistas. Kartais maistas tiesiog įstringa tarpdančiuose arba net ir pačiame dantyje, jeigu tas yra sugedęs. Įstrigęs maistas pradeda pūti ir dirgina nervus, todėl atsiranda skausmo pojūtis. Tiesa, pašalinus skausmo priežastį, pats skausmas ne visuomet iš karto išnyksta. Tai nutinka dėl to, kad sudirginti nervai turi kurį laiką pailsėti ir atsigauti.
  • Pulpitas (danties pulpos uždegimas) – gana dažna dantų skausmo priežastis. Jį dažniausiai sukelia į danties pulpą dėl dantų ėduonies, danties vainiko ar šaknies lūžių patekę mikroorganizmai. Pasitaiko, kad uždegimas kyla dėl cheminių ar mechaninių dirgiklių, susijusių su gydytu danties ėduonimi ar plomba. Jei pulpos uždegimas yra grįžtamas, skausmas yra trumpalaikis, pasireiškia ūmiai, aštriai, jį provokuoja karštis, šaltis, stiprus danties kandimas. Dažniausiai toks uždegimas gydomasi pakeitus danties užpildą ar jį pakoregavus. Jei pulpitas negrįžtamas, priepuolinio pobūdžio skausmas tęsiasi ilgiau nei pusę minutės, neretai prasideda be priežastinio dirgiklio, dažnai vakare arba miegant, išplinta į aplinkinę sritį, todėl sunkiai lokalizuojamas.
  • Ūmus ar lėtinis paūmėjęs pūlinys. Jam būdingas stiprus, „plėšiantis“ skausmas. Paprastai skauda kandant, dantis atrodo „pakeltas“, kartais net paslankus. Dažnai tokią būklę lydi bloga bendra savijauta, kartais pakyla temperatūra. Šiuo atveju dantis gydomas atvėrus pūlių drenažą, vėliau pašalinama infekuota pulpa ir atliekamas endodontinis gydymas.
  • Lėtiniai uždegimai, pulpos nekrozė dažnai nesukelia neigiamų pojūčių, galimi nestiprūs, maudžiamo pobūdžio išplitę skausmai, kurie sustiprėja tik esant proceso paūmėjimui, žmogui peršalus, nusilpus organizmui ir panašiai.
  • Kartais dantų skausmą gali sukelti gydymo metu įvykusios komplikacijos, pvz., vertikalus šaknies lūžis ar šaknies, pulpos kameros dugno perforacijos. Šiuo atveju būdingas maudžiamo pobūdžio savaiminis skausmas, kartais jautrumas kandant, tačiau jokių nemalonių pojūčių gali nebūti ir visai.


Ką daryti?

Skausmo priežastis ne visada glūdi dantyje, tačiau jeigu jau skauda – priežastis dažniausiai pasitraukia į antrą planą, ir mums norisi tiesiog kuo greičiau palengvinti savo būklę.

Kol reikiamų vaistų nuo skausmo neturite ar dėl kokių nors priežasčių negalite jų vartoti, o stomatologo konsultacija nepasiekiama – galite išbandyti šias priemones.

 

  • Pirmaisiais pagalbininkais nuo danties skausmo nuo seno laikyti druska, česnakas ir svogūnas. Iš druskos galima pasigaminti skalavimo skystį ištirpinus jos šaukštelį stiklinėje šilto (bet ne karšto) vandens. Uždegimas nuo karšto vandens gali dar labiau sustiprėti.
  • Košelė iš druskos, česnako ir svogūno. Česnaką ir svogūną smulkiai supjaustykite, sumaišykite su druska ir pridėkite gautą košelę prie skaudamo danties. Laikykite tol, kol skausmas sumažės.
  • Kiaulės taukai. Dar vienas liaudiškas būdas. Ploną riekelę pridėkite prie skaudamo danties dantenų iš skruosto pusės ir palaikykite, kol skausmas aprims.
  • Pasidarykite šalavijų antpilą (1 šaukštas šalavijų stiklinei verdančio vandens). Užplikinkite vaistažoles, palaikykite 1 valandą ir praskalaukite antpilu burną. Jį galima ir gerti – po 1 šaukštą 3 kartus per dieną.
  • Gerai nuima skausmą burokėlio griežinėlis – tiesiog pridėkite jį prie skaudamo danties.
  • Iš ropės galima pasigaminti nuovirą burnos skalavimui. Smulkiai supjaustykite šakniavaisį, 2 šaukštus ropės masės užpilkite stikline karšto vandens, užvirinkite, pavirkite 5 minutes. Kai nuoviras atauš iki kūno temperatūros, galima skalauti.
  • Aromatiniai aliejai. Arbatmedžio aliejus laikomas vienu veiksmingiausių natūralių vaistų nuo danties skausmo. Panašiomis savybėmis pasižymi ir kėnių aliejus. Skalavimui tereikia įlašinti 1 lašą aliejaus į stiklinę šilto virinto vandens. Taip pat padės ir aliejaus kompresas – suvilgykite aromatiniu aliejumi gabalėlį marlės ir pridėkite prie dantenų.
  • Galite pakramtyti valerijono lapų. Tai ne tik malšina skausmą, bet ir ramina.
  • Liaudies medicinos žinovai taip pat danties skausmą malšina spiritiniais antpilais. Labiausiai tinka propolio, ajero, dilgėlės šaknų antpilai. Propolį galima vartoti ir savarankiškai, nedidelį jo gabalėlį prispausti prie skaudamo danties.
  • Įdomus vaistas nuo danties skausmo – drebulės žievė. Tinkamiausia šiam tikslui – jaunų šakelių žievė. Paimkite 2 šaukštus žievės, užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite 2 valandas, perkoškite ir skalaukite burną.
  • Svogūną galima panaudoti ne tik gaminant aukščiau aprašytą košelę, bet ir savarankiškai. Svogūnas smulkiai supjaustomas, nedidelis jo kiekis įsukamas į marlę ir įkišamas į ausį, esančią priešingoje pusėje nei skaudamas dantis.
  • Dar viena laiko patikrinta liaudiška priemonė nuo dantų skausmo – ledas. Gabalėlį ledo pridėkite prie skaudamo danties iš skruosto pusės ir kurį laiką palaikykite. Skausmas turėtų apmalšti.
  • Danties skausmą malšina masažas ledo kubeliu. Suraskite viršutiniame plaštakos paviršiuje vietą, kur susijungia nykščio ir smiliaus kaulai. Pamasažuokite šią duobelę ledo kubeliu tvirtai spausdami 7 minutes.
  • Ąžuolo žievė. Burną skalaukite ąžuolo žievės nuoviru kuo dažniau.  Siekiant didesnio efekto, papildomai galima įdėti ir šalavijo.
  • Gysločio šaknis. Šaknelę įdėti į ausį iš tos pusės, kurią skauda. Sakoma, kad skausmas praeina per pusvalandį.
  • Beržų pumpurai. Ant šviežių pumpurėlių užpilti spirito arba degtinės ir savaitei palikti, kad pritrauktų. Suvilgytą tamponą pridėti prie skaudamos vietos.    


Norint išvengti dantų skausmo, būtina reguliariai lankytis pas stomatologą. Tik gydytojas gali nustatyti, kiek pavojingas yra juntamas danties skausmas ir ar jis negali sukelti infekcijos.

Komentarai (8)

Aldona 2019-09-27 00:17
Ka daryti,po dantu valymo gelia dantis,siaubingas jausmas,nebegaliu kramtyti,mano dantistas sisyk buvo žiaurus
Deimantas 2019-06-26 12:09
Kaip skauda danti kad nezinai ka.daryti
Lukas 2019-02-04 11:17
Man skauda danti
Simonas 2019-02-04 11:16
Man skauda danti
Neividas 2019-01-23 17:58
Man skauda danti
Gabija 2018-12-29 17:17
Man skauda danti
Aurelija 2018-10-27 01:36
Sveiki,issiroviau utenos poliklinikoje danty,ir daktare pasake kad nekraujuoja dantys ,tai ar labai blogai ?lauksiu atsakymo ,aciu!
Gerda 2017-05-16 17:36
Ka daryti jei danti skauda ir isoriai skauda?