Joga ar pilates – kas labiau tinka jums?

Joga ar pilates – kas labiau tinka jums?

Autorė Rūta Adamonytė

 

Joga ir pilates dažnai yra gretinamos, nes iš šalies atrodo, kad užsiėmimų metų atliekami panašūs pratimai. Tačiau takoskyra tarp jų yra didžiulė. Kiekvienas jogos ar pilates užsiėmimas skiriasi vienas nuo kito, tad išvardinti esminius skirtumus ganėtinai sudėtinga, bet dažniausiai kylančius klausimus pamėginsime aptarti.

 

Jogos pamokos gali labai skirtis viena nuo kitos ir kokia bus kiekviena pamoka priklausys ne tik nuo pasirinktos jogos rūšies, bet ir nuo mokytojo, kuris gali kiekvieną sykį parinkti vis kitokį asanų derinį. Kita vertus, pavyzdžiui, Aštanga jogos, Mai Ram jogos pamokose asanų seka yra labai aiški ir kartojasi tam tikru ritmu. Pilates užsiėmimus, tuo tarpu, dažnai paįvairina kokios nors papildomos priemonės, tarkime, svarmenys.

 

Praktikų kilmė

 

Jogos praktikos Indijoje atsirado prieš 5000 metų. Pagrindinės jogos rūšys yra Hatha Joga, Bhakti joga, Džnana joga, Karma joga, Kundalini joga, Mantra joga, Purna joga ir Raja joga. Ilgainiui atsirado įvairių jogos krypčių, kaip antai integruota Mai Ram joga, apjungianti įvairias jogos rūšis ir pritaikyta praktikuoti šiuolaikiniam žmogui.

Pilates – daug jaunesnė praktika, atsiradusi maždaug 20 a. viduryje. Džozefas Pilatesas sukūrė pilates metodą kaip reabilitacinę kūno stiprinimo pratimų sistemą. Iš pradžių pilates buvo puikus įrankis I-ojo pasaulinio karo veteranų reabilitacijai, bet šią metodiką pasaulyje išpopuliarino šokėjai, kurie, modifikuodami pilates pratimus, naudojo šią metodiką savo kūnui stiprinti, kad turėtų jėgų per savo pasirodymus.

 

Esminis skirtumas

 

Tiek Joga, tiek pilates sako, kad kūnas ir protas yra susiję. Skirtumas tik tas, kad joga prie šio derinio prideda dar veną elementą – sielą. Dėmesys dvasingumui, ypatingai per meditaciją, yra labai svarbi jogos praktikų dalis.

Kol pilates koncentruojasi ties kūno ir proto sąsaja ir aiškina, kaip šį žinojimą pritaikyti kasdieniame gyvenime, joga dėmesį kreipia į visas dedamąsias – kūną, protą ir sielą.

„Dažnai klaidingai manoma, kad joga susijusi su religija, tačiau Joga nepriklauso jokiai religijai ir ją gali

praktikuoti visi. Skirtingai nei religijoje, kurios centre yra Dievas, jogos centre yra žmogus. Joga – įrankis,

kuris apjungia kūną, protą ir sielą. Dažniausiai pradedama nuo grubaus elemento – kūno ir toliau vystosi vis

subtilesni pajautimai, suvokimai tiek savo kūno, tiek proto, tiek sielos. Harmoningas gyvenimas įmanomas tik tuomet, kai šie elementai veikia išvien – sielos duotybė suvokiama protu ir išreiškiama kūnu, kaip

įrankiu veikti materijoje – žemėje,“ – aiškina „Studijos Om“ įkūrėja ir Mai Ram jogos mokytoja Gabija Petronytė.

Taigi fizinio kūno lankstumas ir jėga jogoje yra kaip šalutinis efektas, o pilates fizinio kūno lavinimas, tonizavimas ir modeliavimas yra vienas pagrindinių tikslų.

 

Labiau rūpi fizinė, psichinė ar emocinė sveikata?

 

Apsvarstykite, ar tai, ko siekiate, yra labiau fizinio kūno lavinimas, ar dvasinis augimas. Joga yra senoji praktika, kuri yra turtinga dvasinės praktikos elementų, pavyzdžiui, labai svarbi jogos dalis yra meditacija.

Įrodyta, kad joga turi didelės įtakos žmonių psichinei sveikatai ir gali padėti išgydyti tokias ligas kaip depresija. Dažnai žmonės pradeda lankyti jogos užsiėmimus būtent dėl to, kad sumažintų patiriamo streso poveikį ar patirtų jo kuo mažiau, taip pat pagytų nuo ligų, susijusių su psichika. Poveikis kūnui čia ne toks svarbus.

Taigi pilates labiau tinka fizinei reabilitacijai, joga – psichinės ir emocinės sveikatos atstatymui. Kita vertus, joga kartais netgi geriau gali padėti atstatyti fizinę sveikatą, padėti padidinti savo jėgą ir lankstumą, tačiau labai svarbu, kad patyręs jogos mokytojas parinktų būtent jums tinkamus pratimus, jei reikia, juos modifikuotų, atkreiptų dėmesį, ko jums vertėtų vengti, o geriausia, sudarytų individualią asanų programą.

Norisi atkreipti dėmesį, kad jogos užsiėmimai gali labai skirtis, priklausomai nuo to, į ką labiausiai kreipiamas dėmesys, nuo mokytojo ar jogos studijos. Yra jogos krypčių, tinkančių senyvo amžiaus žmonėms, pavyzdžiui, meditacinė joga, tinkančių ikimokyklinio amžiaus vaikams ir taip pat – tinkančių olimpinio kalibro sportininkams. Pilates neturi tokios plačios pritaikymo amplitudės, nors, anot sveikatingumo treniruočių instruktorės Miglės Širinskaitės, visi šios sistemos pratimai yra saugūs ir tinkami atlikti nepriklausomai nuo amžiaus.

 

Tonizavimas

 

Nuspręskite, ar jums rūpi jūsų kūno tonizavimas. Joga ir pilates yra nuostabios tonizuojant ir stiprinant visas raumenų grupes jūsų kūne, visgi pilates linkęs labiau sutelkti raumenų tonizavimą. Pavyzdžiui, jei mėginate numesti svorį, galite pabandyti atlikti pilates pratimus naudodami įvairias pilates treniruotėms skirtas priemones, kurios prideda sudeginti papildomų kalorijų ar specifiškai treniruoti tam tikras kūno dalis, pavyzdžiui, volus, gumas, svarmenis, žiedus, didelius ar mažus kamuolius.

„Pilates – relaksacinė ir koncentraciją lavinanti treniruotė, skirta viso kūno giliesiems raumenims stiprinti, akcentuojant kūno centro (pilvo, nugaros, dubens dugno, liemens) raumenų stiprinimą. Dažnai moterys turi papildomų tikslų – ne tik padailinti kūno linijas, tačiau ir iš esmės pakeisti kūno formas, atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tuo atveju pilates metodiką galima taikyti kaip treniruotės pagrindą, papildomai pridedant jėgos ar kardio pratimų, priklausomai nuo kliento poreikių. Tarkime, jeigu treniruotėje naudojami svoriai, atliekama daugiau pratimo pakartojimų ir serijų, treniruotė tampa intensyvesnė, sunkesnė ir tai jau nebus grynas pilates. Aš savo treniruotėse taikau pagrindinius Pilates principus – savo kūno pajautimą ir koncentraciją, taisyklingas bei tikslias padėtis, kūno centro raumenų stiprinimą bei pilates būdingą kvėpavimo techniką, tačiau dažnai treniruotės intensyvumą koreguoju pagal kliento poreikį“, – savo praktika dalinasi M. Širinskaitė, „Studijoje Om“ vedanti Pilates/Funkcines treniruotes.

Jogos praktikoje dirbama tik su savo kūnu, o specialios priemonės, tokios kaip jogos diržai ar plytos, skirtos tik tam, kad galima būtų taisyklingai ir saugiai atlikti asanas.

Jogoje dauguma pozų yra statiškos, tai yra jūs jose būnate kurį laiką, pavyzdžiui, YIN jogoje vienoje pozoje gali reikėti išbūti ir iki 10-ies minučių, o kartais ir ilgiau.

Žmonės, labiau norintys lavinti fizinį kūną nei siekti dvasingumo, dažnai mano, kad pasirinkę jogą, jie gaus mažiau fizinio krūvio. Tačiau dažnai jogos užsiėmimas gali netgi atrodyti sunkesnis nei pilates. Pavyzdžiui, jei nuspręstumėte apsilankyti Mai Ram jogos užsiėmime, išties tektų gerokai paprakaituoti.

 

Meditacija

 

Jogos pamokose, skirtingai nei pilates, dažnai laiko skiriama meditacijai – pradžioje susikoncentravimui ir darniam įėjimui į praktiką, pabaigoje – padėkojimui už praktiką ir užfiksavimui naudų, pasiektų užsiėmimo metu. Šios praktikos veikia energetiniame lygmenyje ir jas labiau vertina tie, kurie tiki, kad žmogus nėra vien tik fizinis kūnas.

Aišku, jei visiškai nedomina dvasingoji jogos pusė, galbūt jums pavyks surasti jogos užsiėmimų, kuriuose neskiriamas dėmesys meditacijai ir kvėpavimo pratimams, o lavinamas tik fizinis kūnas.

 

Jogos užsiėmimai trunka ilgiau

 

Dažnai jogos pamokos trunka ilgiau nei pilates. Pastarosioms paprastai skiriama valanda, o jogos užsiėmimas, jei jame skiriama dėmesio papildomam kvėpavimui bei meditacijai, trunka mažiausiai pusantros valandos. Tiesa, tai priklauso ir nuo jogos rūšies.

 

Kvėpuojama skirtingai

 

Kvėpavimo technikos, kurias naudojame jogos ir pilates metu, šiek tiek skiriasi:

Pilates užsiėmime kvėpavimas yra labiau naudojamas raumenų aprūpinimui energija, kad jie būtų efektyviai treniruojami. Dėmesio sutelkimas ties kvėpavimu pilates treniruotės metu padeda sureguliuoti deguonies kiekį, patenkantį į mūsų kūną, ir atpalaiduoti bei tonizuoti raumenis. Šiose treniruotėse dažniausiai įkvepiama per nosį, o iškvepiama per burną. Kvėpavimo metu krūtinės ląsta turi išsiplėsti į šalis, taip aktyvuojama apatinė diafragmos dalis. Toks kvėpavimas panašus į grojimą akordeonu.

Tuo tarpu jogoje kvėpavimo technikos padeda jums pasiekti atsipalaidavimo. Svarbu stebėti, kaip pamokos metu įdarbiname savo kvėpavimą. Siųsdami kvėpavimą į tas vietas, kurios yra įsitempusios ar kuriose yra susikaupę streso, padedame atsipalaiduoti tose srityse esantiems raumenims. Jogoje kvėpuojame pilvu ir tik per nosį. Dažniausiai jogos užsiėmimuose yra skiriama laiko, kad galima būtų pakvėpuoti tam tikru būdu. Pavyzdys galėtų būti udžai (ujjaii) kvėpavimas. Tokios kvėpavimo praktikos vadinamos pranajama (pranayama). Galima teigti, kad jogoje kvėpavimas turi gilesnę prasmę ir gali pasitarnauti ne tik efektyvesniam pratimo atlikimui, bet ir veikti mus energetiniame lygmenyje.

 

Kas jums svarbiau – lankstumas ar jėga?

 

Vienas pagrindinių jogos ir pilates skirtumų yra tai, kad jogos pagalba labiau nei pilates lavinamas kūno, taip pat ir sąnarių lankstumas – buvimas statiškose padėtyse yra vienas centrinių jogos pamokų momentų. Pilates užsiėmimai yra daug dinamiškesni ir, nors čia lankstumas taip pat lavinamas, pilates tam dėmesio skiriama nedaug. Visgi, svarbu pabrėžti, kad ir pilates užsiėmimų pabaigoje svarbu atlikti tempimo pratimų, tad lankstesni tapsite lankydami ir šiuos užsiėmimus.

„Pilates metodikoje svarbiausia stiprinti kūno centrą. Tai reiškia, kad ilgainiui pagražės talija, sustiprės pilvo presas, eisena, sėdėsena bei laikysena taps taisyklingesnės, sumažės nuovargis ir stuburo skausmai“, – pilates privalumus vardija trenerė Rasida Matuizienė.

Taigi pilates užsiėmimuose dėmesys labiau sutelkiamas į pilvo preso ir nugaros raumenų stiprinimą, į jėgos didinimą, tuo tarpu jogoje dėmesys skiriamas visiems kūno raumenims, atkreipiant dėmesį į balansą. Dėl to po vienų asanų atlikimo seka kitos – atvirkštinės.

Pilates naudojamos, kaip jau minėta, įvairios papildomos priemonės ir orientuojamasi į rezultatą. Jei norisi akivaizdesnių rezultatų kūne, pavyzdžiui, plokštesnio pilvo, grakščios talijos – pilates pagalba tai pasiekti bus lengviau.

Reziumė – jeigu labiau domina dvasinės praktikos ir siekiate suvaldyti stresą, jums derėtų rinktis jogą, o jei jūsų tikslas – sustiprinti pilvo presą, nugaros raumenis, verčiau rinkitės pilates.

Visgi siūlome išbandyti abiejų tipų užsiėmimus, kad galėtumėte palyginti, ko jums iš tiesų reikia, ir kas jums teiks daugiausia naudos bei malonumo. Galų gale ir užsiėmimas užsiėmimui nelygu, mokytojas – mokytojui, tad siūlome pamėginti ne tik nueiti į skirtingus užsiėmimus, bet ir pas skirtingus mokytojus. Gali būti, kad Mai Ram joga jums atrodys per didelis iššūkis, o ramioji YIN joga – kaip tik tai, ko ieškojote, arba atvirkščiai. Arba nuspręsite dusyk per savaitę lankyti jogos užsiėmimus, vieną sykį pilates su volais, o vieną – dinaminę pilates. Sėkmės renkantis tai, kas geriausia būtent jums.

Komentarai