Infarktas: simptomai, leidžiantys jį pastebėti laiku

Infarktas: simptomai, leidžiantys jį pastebėti laiku
@ Shutterstock

Lietuvoje širdies ligų sergamumas yra vienas didžiausių visoje Europoje ir tai liečia ne tik garbingo amžiaus šalies gyventojus. Širdies smūgis ištinka jaunus, darbingo amžiaus žmones, todėl kiekvienam reikėtų žinoti, kaip atpažinti pirmuosius infarkto simptomus. 

 

Artėjantys infarkto požymiai – ne visada akivaizdūs

 

Dažnai infarktas gali būti pastebėtas atlikus kardiogramą ir pamačius, jog jis jau įvyko, nors žmogus iki tol nejuto jokių simptomų – toks širdies smūgis vadinamas tyliuoju ir tai būdinga net 20 proc. visų infarktų. 

 

Paprastai apie save miokardo infarktas praneša šaltu prakaitu, taip pat stipriu skausmu, jaučiamu krūtinėje, kakle, rankoje arba kairiajame petyje, žandikaulyje. Tyliojo širdies smūgio atveju skausmo židinys būna neįprastoje vietoje, arba skausmas nejaučiamas joks skausmas, be to, žmogus gali neįtarti infarkto, nes vienas iš požymių yra su peršalimu susiję simptomai. 

 

Netipiniai skausmai gali pasireikšti net keisčiausiose kūno vietose, pavyzdžiui, pirštuose, skrandyje, apatinėje žandikaulio dalyje. Skausmo lokalizacija yra klaidinanti ir neradus problemos, susijusios su skausmo židinio vieta, derėtų atlikti kardiogramą. 

 

Rizikos veiksnių – visas  kompleksas

 

Infarkto riziką gali padidinti daugybė veiksnių. Taip pat būtų pravartu išsiaiškinti šeimos ligos istoriją – ar giminėje yra polinkis sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, sužinoti, ar buvo staigių mirčių, ankstyvų infarktų arba insultų.

 

Psichologinė įtampa, miego ar poilsio trūkumas, įtemptas gyvenimo ritmas taip pat yra veiksniai, kurie didina infarkto riziką.

 

Be to, teigiama, kad sportas mažina infarkto riziką, tačiau per didelis fizinis krūvis gali daryti atvirkštinį poveikį, ypač tiems, kurie ilgą laiką gyvenę sėsliai iškart pradeda nuo didelio fizinio krūvio, kuriam organizmas nėra pasiruošęs. 

 

Svarbiausia apsaugoti kraujagysles

 

Padidėjęs kraujo spaudimas, blogasis cholesterolis, cukraus kiekis kraujyje ir antsvoris – pagrindiniai veiksniai, lemiantys padidėjusią infarkto riziką. Kadangi dėl šių organizmo negalavimų nėra jaučiami jokie simptomai, bent kartą metuose derėtų atlikti įprastą kraujo tyrimą ir kardiogramą.

 

Be to, svarbu prisiminti, kad tokie žalingi įpročiai, kaip rūkymas arba per dažnas alkoholio vartojimas yra susiję su patiriama psichologine įtampa, kurie kartu sudaro rinkinį ir padidina rizika susirgti kraujagyslių ligomis bei patirti infarktą. 

 

Komentarai